30 درصد مردم به اختلال خواب مبتلا می شوند/ اصول بهداشت خواب/سه‌شنبه ۱۷ فروردین

رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی گفت: 30 درصد مردم به اختلال خواب مبتلا می‌شوند، خروپف، بی‌خوابی، قطع تنفس در خواب از مهمترین این اختلالات است كه موجب خستگی در طول روز، افسردگی،اضطراب و كاهش توان یادگیری و ضعف حافظه می‌شود.

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرگزاری ایرنا، به طور كلی 80 نوع اختلال خواب وجود دارد كه بی خوابی، خروپف، قطع تنفس در خواب، شایعترین آنهاست، 25 تا 30 درصد مردان به اختلال خواب مبتلا می‌شوند و این اختلال در مردان بالای 40 سال و چاق شایعتر است.

دبیر انجمن پزشكی خواب ایران با اشاره به اینكه اختلال خروپف در زنان بیشتر از مردان است، گفت: آمارها نشان می‌دهد 30درصد مردم اختلال بی خوابی را تجربه می‌كنند و حدود 10درصد این افراد به بی‌خوابی مزمن و طولانی مدت گرفتار می‌شوند.

**موبایل و تلویزیون دشمن خواب سالم

وی گفت: افزایش استفاده از موبایل، شبكه های اجتماعی و تلویزیون های 24 ساعته در سالهای اخیر فرهنگ خواب را تغییر داده است و موجب افزایش اختلال خواب شده است.

صادق نیت اضافه كرد: 85 درصد افرادی كه به اختلال خواب مبتلا هستند، از این عارضه خود خبر ندارند و معمولا اطرافیان این بیماران متوجه اختلال خواب در آنان می‌شوند.

** اختلال خواب عامل افسردگی،اضطراب، پرخاشگری و فشار خون

وی گفت: اختلال خواب نه تنها موجب احساس خستگی و خواب آلودگی در طول روز می شود بلكه یكی از عوامل مهم بروز بیماریهای مانند فشار خون، بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، افسردگی، اضطراب و پرخاشگری، تحریك پذیری، ناتوانی جنسی و كاهش حافطه فراموشی و كاهش توان یادگیری افراد است.

**خواب سالم

این فوق تخصص پزشكی خواب افزود: افراد بزرگسال به طور معمول به هشت ساعت خواب شبانه نیاز دارند و به طور كلی خوابیدن بین هفت تا 9 ساعت در شب طبیعی است و اگر كمتر یا بیشتر از این میزان باشد نشانه اختلال خواب است.

صادق نیت با اشاره به نیاز بیشتر نوزادان به خواب گفت: نوزادان به 16 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند، نیاز به خواب با افزایش سن كم می شود تا در سن شش سالگی به حدود هشت ساعت می رسد.

رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اضافه كرد: نیاز به خواب در زمانی كه فعالیت بدنی یا فكری بیشتر می‌شود مانند زمان امتحان یا كنكور بیشتر می شود، اما در اغلب موارد افراد در زمان امتحان تلاش می كنند به طرق مختلف شبها بیشتر بیدار بمانند كه این كار باعث می‌شود هم زحمت زیادی بكشند و هم كمتر یاد بگیرند و معمولا افرادی كه در شبهای امتحان بیدار می مانند، نمره پایین تری می گیرند.

وی گفت: بهترین زمان خواب، دو ساعت آخر آن است یعنی بین ساعات ششم تا هشتم خواب و اگر این خواب مختل شود، اختلال خواب و عوارض آن به وجود می آید و فرد در عمل از خواب سالم محروم شده است.

صادق نیت اضافه با بیان اصول بهداشت خواب گفت: بهداشت خواب اصول ساده‌ای دارد، فرد باید قبل از خواب، برای خوابیدن آماده شود، یعنی از حدود سه ساعت قبل از خوردن چای،‌نوشابه، قهوه و مواد محرك خودداری كند، سیگار نكشد و از كار سنگین فكری و بدنی اجتناب كند.

دبیر انجمن پزشكی خواب ایران افزود: اتاق خواب باید كاملا تاریك و بی سر و صدا باشد و به هیچوجه نباید موبایل و تلویزیون در اتاق خواب باشد.

وی گفت: افرادی كه شیفت شب باید در سر كار باشند، باید تلاش كنند در طول روز یك برنامه منظم خواب داشته باشند، مشكلات و عوارض اختلال خواب در این افراد بیشتر است اما با یك برنامه منظم خواب در طول روز می‌تواند این مشكلات را كمتر كرد.

صادق نیت در پاسخ به این پرسش كه افراد دچار اختلال خواب باید به چه مراكزی مراجعه كنند گفت: این افراد باید به متخصصان و فلوشیب های اختلال خواب مراجعه كنند، البته هنوز تعداد كلینیك های اختلال خواب در كشور كم است اما اكنون در شهرهای تهران(سه مركز) اصفهان، مشهد، یزد، بندرعباس، قزوین، سبزوار و قم این مراكز ایجاد شده‌اند و از این نظر بعد از تركیه بهترین كشور خاورمیانه هستیم.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایرنا
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top