نمايشگاه كتاب؛ فرصتي براي ارتقاي فرهنگ كتابخواني در جامعه / شنبه 18 اردیبهشت


نمايشگاه كتاب ميعادگاه ناشران داخلي، خارجي و بازديدكنندگان، محفل مناسبي براي ارتقاي فرهنگ مطالعه و كتابخواني در جامعه است اما باوجود اين پتانسيل، همه عوامل رشد مطالعه به اين نمايشگاه محدود نمي شود.

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرگزاری ایرنا،هر چند نمايشگاه كتاب مي تواند تاثير زيادي در رشد مطالعه و كتابخواني داشته باشد اما به گفته كارشناسان نمي توان همه عوامل رشد مطالعه در كشور را در اين نمايشگاه جست و جو كرد.

اصل برگزاري نمايشگاه يكي از امتيازات ويژه جمهوري اسلامي ايران و مايه افتخار همه ماست زيرا نشان مي دهد كه كشور ما براي علم و دانش اهميت ويژه اي قائل است.

نمايشگاه كتاب همچنين از آن رو اهميت دارد كه ناشران خارجي در آن شركت كرده و فضايي را براي مبادله افكار و تبادل علم پديد مي آورند. فعالان حوزه فرهنگ و دوستداران كتاب و كتابخواني كه شايد به دشواري بتوانند تك تك كتاب هاي موردنياز خود را در بازار پيدا كنند در نمايشگاه كتاب به يك مجموعه متمركز از توليدات نشر دسترسي پيدا مي كنند.

يكي از راه هاي افزايش نرخ كتابخواني در كشور تبليغات گسترده درباره كتاب است به شكلي كه هم كتاب ها و هم محتواي آنها به مردم معرفي شود. در نهايت پرداختن به مقوله كتاب و كتابخواني نبايد تنها محدود به ايام نمايشگاه باشد.

**قهر با كتاب

طي 30 سال گذشته، هر سال از تيراژ كتاب هاي چاپي كمتر شده و از تيراژهاي چند صد هزار نسخه اي به چاپ هاي با هزار نسخه در هر نوبت چاپ رسيده ايم. اين مساله ديگر فراگير شده است و مربوط به نام نويسنده نمي شود، فرقي ندارد نويسنده جوان باشد يا كهنه كار؛ مردم ديگر كتاب نمي خوانند، اما چرا با كتاب قهريم؟

امروز با وجود اينكه كتاب هاي خوبي در كشور در حال چاپ است، مردم بهانه هايي مانند نبودن فرصت كتابخواني و گراني كتاب را دليل كاهش زمان مطالعه خود مي دانند. در حالي كه اين موضوعات، بهانه هستند.

كتاب نخواندن يك ملت، با هر توجيه و دليلي كه باشد يك تراژدي است. ملتي كه كتاب نخواند، از گذشته، حال و آينده خود غافل خواهد شد. اين را بزرگان تاريخ ما بارها گفته اند و تاكيد ورزيده اند. اما امروز به وضعيت مناسبي نرسيده ايم. بايد در اين زمينه بحث و گفت وگوهاي بيشتري شكل گيرد و هركس به نوبه‌ خود كمك كند تا شايد از اين وضعيت خارج شويم.

بيگانگي با كتاب حرف ديروز و امروز نيست، سال ‌هاست كه مردم با اين مقوله ميانه چندان خوبي ندارند، در واقع با مطالعه قهرند و اگر بخواهند التفات و گوشه چشمي داشته باشند، از پشت ويترين به كتاب ‌ها نگاهي گذرا و سرسري مي ‌اندازند.

نا آگاهي از ارزش مطالعه و دانايي، عدم ارزش‌ گذاري شايسته مسئولان به امر مطالعه، روي آوردن به ساير رسانه، سنگيني مطالب درسي و درگيري دانش‌آموزان با آن، عدم دسترسي به كتابخانه، كمبود منابع كتاب و قيمت بالاي كتاب از جمله عوامل نخواندن كتاب از ديدگاه بازيد كنندگان در نمايشگاه كتاب است.

حميد شريف نيا نويسنده كتاب در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با اشاره به اينكه چرا ما با كتاب قهريم اظهار داشت: انسان ويژگي هاي مختلفي دارد ذات انسان چند بعدي است و عوامل مختلف در اين رفتار تاثير مي گذارد.

وي ادامه داد: اما چرا كتاب خوانده نمي شود و كتاب خواندن در ايران ضعيف است. مسايل اقتصادي تا اجتماعي و تبليغاتي كه در رسانه هاي مختلف مي شود وتغيير سليقه افراد نسبت به زيست خود چگونه باشد همه اين عوامل باعث مي شود تا ديد به كتابخواني تغيير كند.

عده اي هستند كه بسيار پول دارند و كتاب هاي زيادي مي خرندولي عده اي هم در اين ميان پولشان زياد است و ميليون ها تومان خرج لباس مي كنند ولي حاضر نيستند 10 هزار تومان به خريد كتاب اختصاص دهند همه اينها تحت تاثير تغييرسليقه و مسايل اقتصادي ،فرهنگي ومسايل زيست و آداب اجتماعي انسان ها بر مي گردد.

شريفي نيا در ادامه گفت: شبكه هاي اجتماعي را در اين ميان نبايد ناديده گرفت ورود سريع اينها مردم را به اين سمت مي برد وقتي دسترسي به ارتباطات كم مي شود و ابزاري مانند تلگرام و فيس بوك مي آيد و فرد هر كاري مي خواهد بكند ناخودآگاه تمام نقطه هاي ضعف در اين جا باز شده و به اين سمت مي رود و كتاب ديگر مسئله مردم نمي شود .

وي در ادامه با اشاره به اينكه چه كنيم تا مردم بخصوص جوانان بيشتر به سمت كتابخواني روي بياورند افزود: تا زماني كه نتوانيم ارزش مسايل مطالعاتي را به درستي به مردم نشان دهيم طرف احساس نياز نمي كند .

وي ادامه داد: براي اين كار بايد درك ايجاد شود . يكي از موارد ي كه اين درك را مهيا مي كند قرار دادن منابع درست زيبا شناسي مطالعه است و فرد بداندو بشناسد چه كتاب هايي خوب است و با خواندنش لذت مي برد.

وي افزود: يكي از وظايف ما اهل نشر اين است كه كتاب خوب را به جوان و دانشجو و يا دانش آموز معرفي كنيم و كتابخانه هاي نهادهاي دانشگاهي و مدارس را به خوبي تجهيز كنيم تا جوانان و نوجوانان ما به راحتي كتابي را كه مي خواهند دسترسي پيدا كنند و به خاطر قيمت بالا كتاب تمايل به آن كتاب نداشته باشد .بايد گسترده شود و در اختيار نسل جوان قرار گيرد.

بيست و نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران با حضور 1700 ناشر داخلي و 130 ناشر خارجي در 170 غرفه برگزار مي شود.

اين نمايشگاه با شعار «فردا براي خواندن دير است...» از ساعت 10 تا 20 روزهاي 15 تا 25 ارديبهشت در مجموعه نمايشگاهي شهرآفتاب برگزار مي شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خليج فارس (عوارضي اتوبان تهران - قم) ، روبه روي حرم مطهر امام خميني (ره) قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایرنا
ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top