بعد از نمایشگاه کتاب کتاب فروشی ها به اغما رفتند/ چهارشنبه 12 خرداد


در روزهای پس از نمایشگاه کتاب تهران شاهد رخوت بازار نشر هستیم که علل مختلفی داشته و این علت ها جای بررسی و مطالعه دارند.

 

به گزارش آقای تبلیغات، بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران روز ۲۵ اردیبهشت امسال به پایان رسید و آن طور که در آمارها اعلام شد، ۱۱۰ میلیارد تومان کتاب در این نمایشگاه به فروش رفت. این دوره از نمایشگاه کتاب تهران به دلیل جابه جایی مکان برپایی و رفتنش به مجموعه شهر آفتاب، در کانون توجه قرار داشت و همگان منتظر بودند تا نتیجه این جابه جایی را ببینند.

 

در نهایت و پس از بازه زمانی ۱۰ روزه نمایشگاه، نتیجه انتقال نمایشگاه به شهر آفتاب، مثبت ارزیابی شد. مجتبی عبداللهی معاون خدمات شهری شهردار تهران میزان حضور علاقه‌مندان و فروش کتاب را در نمایشگاه امسال با یک رشد ۲۵ درصدی توصیف کرد.

 

اما موضوع مورد بحث در این گزارش، بررسی نمایشگاه امسال با دوره های پیشین نیست چون تجربه سال های گذشته و امسال نشان داده نمایشگاه در هرجایی برپا شود، از آن استقبال به عمل خواهد آمد. نکته مهم این است که هرسال از ابتدای نوروز تا برپایی نمایشگاه شاهد یک اقبال عمومی نسبت به کتاب هستیم که در نتیجه آن، بازار کتاب رونق خوبی می گیرد و نقطه اوج این رونق، نمایشگاه کتاب تهران است. اما همان تجربه سال های پیشین نشان داده که پس از پایان کار نمایشگاه، این بازار دچار رخوت و رکود می شود. رخوت مذکور در کتابفروشی ها و بازار نشر، تقریبا تا زمان برپایی دانشگاه ها و مدارس در مهرماه ادامه پیدا می کند.

 

گزارش پیش رو، در پی بررسی این فضا در سال جاری و روزهای پس از نمایشگاه بیست و نهم است. برای تهیه این گزارش به سراغ چند نمونه از کتابفروشان بازار کتاب خیابان انقلاب، خیابان کریم خان و فروشگاه مرکزی شهر کتاب  رفته ایم تا ضمن جلوگیری از اطناب و به درازا کشاندن مطلب، بررسی اجمالی و مختصری بر حال و هوای این روزهای بازار کتاب داشته باشیم.

فروشگاه نشر ققنوس، یکی از کتابفروشی های بازارچه کتاب در خیابان انقلاب و روبروی دانشگاه تهران است که فروشنده آن می گوید: در حال حاضر وارد خردادماه شده ایم و خردادماه هم که هیچ وقت ماه خوبی برای کتاب نبوده است.

 

حتی اگر نمایشگاه کتاب نباشد، کتابفروشی ها در خردادماه خلوت می شود

 

این فروشنده می گوید تنها برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت نیست که موجب رخوت بازار کتاب در خردادماه می شود. حتی اگر نمایشگاه کتاب هم برگزار نمی شد، برگزاری امتحانات مدارس و دانشگاه ها و تعطیلاتی که از پی این امتحانات می آید، دلیل کمی برای نزول سطح فروش کتاب در خردادماه نیستند. سال های گذشته، نمایشگاه در روزهای میانی اردیبهشت برگزار می شد ولی امسال زمان برگزاری کمی عقب تر افتاد و منتهی به روزهای پایانی اردیبهشت و روزهای آغازین خردادماه شد.

 

مسئول فروشگاه ققنوس و همچنین دیگر کتابفروشانی که در بازارچه کتاب و راسته انقلاب مشغول به کتابفروشی هستند، می گویند کتابفروشی های روبروی دانشگاه تهران، روزهای آرام و خلوتی را طی می کنند و هفته دیگر که ماه مبارک رمضان شروع شود، به واسطه روزه بودن مراجعه کنندگان و همچنین گرمی هوا، مراجعه به کتابفروشی ها کمتر هم خواهد شد.

 

یکی از فروشندگان کتاب در کتابفروشی آیلار واقع در خیابان کریم خان زند درباره استقبال خریداران کتاب از این کتابفروشی می گوید: پیش از شروع نمایشگاه وضعیت فروش کتاب در فروشگاه ما، متوسط بود. یعنی اگر بخواهم بین قبل، زمان برگزاری و بعد از نمایشگاه یک مقایسه داشته باشم، می توانم بگویم پیش از نمایشگاه وضعیت فروشمان متوسط بود. هرچه به زمان برگزاری نمایشگاه نزدیک تر می شدیم، فروش بیشتر می شد و مراجعه به کتابفروشی آیلار رشد داشت.

 

این کتابفروش در ادامه گفت: زمان برگزاری نمایشگاه هم در یک کلام توصیفی، بسیار خوب بود و مراجعه به کتابفروشی مان بسیار زیاد شد. علتش هم این است که ما، هم کتاب های درسی و هم غیردرسی را می فروشیم. همچنین مانند دیگر کتابفروشی ها، هم کتاب های انتشارات خودمان و هم ناشران دیگر را می فروشیم. در نتیجه به دلیل نزدیکی فصل امتحانات، بسیاری از دانشجویان با توصیه و معرفی دوستانشان به کتابفروشی مان سر زدند.

 

طبق حرف های کتابفروش فروشگاه آیلار و کتابفروشان خیابان کریم خان، می توان منحنی مراجعه به کتابفروشی های این پاتوق خرید کتاب در تهران را به این صورت توصیف کرد: از ابتدای سال تا پیش از برپایی نمایشگاه کتاب، روند رو به رشد و صعودی. رسیدن منحنی به نقطه اوج و ماکسیمم خود در زمان برپایی نمایشگاه میزان مراجعه و خرید. و در نهایت طی کردن یک روند کاهشی و نزولی از روزهای پس از نمایشگاه.

انتهای پیام/

منبع: مهر 


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top