آیا می توان از Brexit به عنوان "علامت تجاری " استفاده کرد ؟ / سه شنبه 15 تیر

به گزارش آقای تبلیغات، همیشه این اتفاق می‌افتد. کلمه یا عبارتی که مردم، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در یک دوره‌ی زمانی کوتاه از آن استفاده می‌کنند. این ماه بدون شک Brexit مقام اول را در این زمینه کسب می‌کند. بعد از این اتفاق بسیاری تلاش می‌کنند که آن کلمه یا عبارت را به نفع خود مصادره کنند. بسیاری می‌گویند که این کار امکان پذیر نیست. از لحاظ حقوقی می‌توان گفت که ممکن است بتوانند و ممکن است نتوانند. این‌بار نوبت نوشیدنی Samuel Adams است که برای کسب علامت تجاری Brexit تلاش کند.

بهتر است از پایه شروع کنیم. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید کسی نمی‌تواند حق انحصاری بر یک کلمه داشته باشد. واضح است که این درست نیست. بهتر است با یک مثال شروع کنیم: شما نام کمپانی تولیدات کامپیوتری Apple را شنیده‌اید. آیا آنها می‌توانند حق انحصاری بر کلمه‌ی Apple را داشته باشند؟ اگر کسی بخواهد در زمینه‌ی کامپیوتر فعالیت کند به طور واضح نمی‌تواند از علامت تجاری Apple استفاده کند. اما آیا Apple می‌تواند این حق انحصاری را بر کلماتی مانند لپ‌تاپ و یا نوت‌بوک داشته باشد؟ نه. چون کلماتی مانند لپ‌تاپ یا نوت‌بوک توسط مردم برای شناخت آن نوع محصول استفاده می‌شود. این تفاوتی است که بین این کلمات وجود دارد. شما می‌توانید از فرهنگ لغت و به صورت تصادفی اسمی را برای کمپانی خود انتخاب کنید مانند Apple اما شما نمی‌توانید کلماتی را که به صورت روزمره توسط مردم برای شناخت یک محصول استفاده می‌شود را به عنوان علامت تجاری خود ثبت کنید مانند نوت‌بوک.

 آیا می توان از Brexit به عنوان

اما در مورد Brexit چطور؟ آیا قوانین واضح هستند؟ در ادامه توضیح می‌دهیم

کلمه‌ی Brexit از ترکیب دو کلمه‌ی British Exit ساخته شده است و به معنای خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا است. با این تعریف، سخت به نظر می‌رسد که کسی بتواند بر این کلمه حقی انحصاری به‌دست ‌آورد. به عبارت دیگر هیچ کس نمی‌تواند از Brexit به عنوان علامت تجاری استفاده کند و حق استفاده از این کلمه را از دیگران سلب کند.

اما یک نکته‌ی مهم: حق علامت‌های تجاری بر روی کلمه نیست بلکه حق بر روی نامی است که روی یک محصول خاص گذارده می‌شود. یعنی شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند از Brexit به عنوان برند استفاده کنند، نمی‌خواهند که حق انحصاری بر روی بحث‌ها و تحلیل‌ها روی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا و یا محصولاتی که مستقیما به این خروج مرتبط هستند را کسب کنند، بلکه آنها به سادگی می‌خواهند از کلمه‌ی Brexit برای برند محصولات خود استفاده کنند. و این، به نظر امکان‌پذیر است.

در حال حاضر بسیاری از تحلیل‌گران و وکلا تلاش‌ می‌کنند که تاثیرات Brexit در حوزه‌های مختلف را پیش‌بینی کنند. در حقیقت همکاران ما در بریتانیا تلاش می‌کنند یک دایره‌المعارف در زمینه‌‌ی تاثیرات Brexit بر افراد، شرکت‌ها و مسائل حقوقی در حوزه‌های مختلف نگارش کنند. اما اگر فردی در انگلستان تلاش کند که حق انحصاری کلمه‌ی Brexit برای ارائه‌ی مشاوره در زمینه‌ی تاثیرات خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا بر افراد و شرکت‌ها را کسب کند، واضح است که امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام/

منبع: ام بی ای نیوز


 Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top