حجم آب دریاچه ارومیه از ۳.۳ میلیارد مترمکعب فراتر رفت

بر اساس گزارش بخش محیط زیست سایت دکتر حسین ناصری، فرهاد سرخوش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در زمان مشابه سال گذشته حدود یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون مترمکعب بود که با توجه به این رقم، طی یک سال گذشته شاهد افزایش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آن بودیم.
 
وی اضافه کرد: با این آمار طی یک سال گذشته به طور متوسط روزانه بیش از ۴.۶ میلیون مترمکعب به حجم آب دریاچه ارومیه اضافه شده که این رقم کم سابقه است.
 
وی با بیان اینکه مساحت نگین آبی آذربایجان نیز طبق آخرین پایش به ۲ هزار و ۸۰۷ کیلومترمربع رسیده، بیان کرد: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۷۱۴ کیلومترمربع افزایش داشته است.
 
وی با اشاره به ثبت تراز یک هزار و ۲۷۱ متر و ۲۷ سانتی متری طبق آخرین پایش برای دریاچه ارومیه اظهار داشت: ارتفاع دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۹ سانتی‌متر بیشتر شده است.
 
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی ادامه داد: قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.
 
سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال‌های آینده و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها سالانه نزدیک به یک‌متر افزایش می‌یابد.
 
به گزارش ایرنا، هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده است ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
 
تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شد؛ امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی دولت بیش از هفت هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص یافته است.
 
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
 
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top