Huawei در پی معرفی دوربین محصول جدیدش، مخاطبان را گمراه کرد / دوشنبه 28 تیر

به گزارش آقای تبلیغات، با عبارت "برای واقعی بودن، بیش از حد خوب است" آشنایی دارید؟ Huawei، کمپانی بزرگ تولیدکننده‌ی تلفن همراه هوشمند در چین، عکسی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است که دقیقا مصداق جمله‌ی بالا قرار می‌گیرد.

این کمپانی این عکس را با کپشن زیر منتشر کرده‌است:

ما تلاش کرده‌ایم تا طلوع زیبای خورشید را با حضور Deliciously Ella (بلاگر مشهور غذا) ثبت کنیم. دوربین‌های دوگانه‌ی لایکای #HuaweiP9، عکاسی کردن را در شرایط کم نور مانند این تصویر، دلنشین می‌کنند. عکاسی با موبایل‌‌ هوشمند را دوباره به‌وجود آورید و عکس‌های خود را از طلوع خورشید با ما به اشتراک بگذارید. #OO

اما همانطور که شما نیز ممکن است حدس زده باشید، این عکس توسط هوآوی P9 گرفته نشده‌است. دیوید راداک از Android Police با بررسی اطلاعات فایل EXIF این عکس، اعلام کرد که عکس مذکور با دوربین Canon 5D III و لنز 70-200 f/2.8 گرفته شده‌است.

این عکس نمی‌تواند با P9 یا هر تلفن همراه هوشمند دیگری گرفته شده‌باشد. اینجا تعدادی از دلایل این مدعا را بررسی می‌کنیم:

پدیده‌ی Flare: درست است که موبایل‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد flare شوند، اما شکل آن با چیزی که در تصویر نمایان است، متفاوت است. flare، به علت ورود مورب نوری به درون دوربین ایجاد می‌شود که خارج از چارچوب تصویر موردنظر قرار دارد. این نور پس از گذر از عناصر شیشه‌ای لنز و دوربین و برخورد با سنسور، پدیده‌ی flare را به وجود می‌آورد. در دوربین‌های DSLR ،flare خود را به صورت دایره‌های نشان می‌دهد که به راحتی متفق می‌شوند. این در حالی است که در دوربین‌های کوچک موبایل، این پدیده به صورت لکه‌هایی ظاهر می‌شوند.

عمق میدان: به پس‌زمینه‌ای که به زیبایی محو شده‌است توجه کنید. این اتفاق ناشی از استفاده از یک لنز بزرگ با دیافراگم باز و عمق میدان کم است، یا به زبانی دیگر، تنها منطقه‌ای که سوژه در آن قرار دارد فوکوس است. تعدادی از تلفن‌ها همراه دیافراگم باز دارند، اما به علت کوچک بودنشان، تاثیر استفاده از آن چندان به چشم نمی‌آید. (لازم به ذکر است که P9 تکنولوژی جدیدی در خود دارد که می‌تواند محوی مصنوعی ایجاد کند، اما کیفیت آن در حدی نیست که بتواند چنین تصویری را پدید آورد.)

زوم: دوربین‌های تلفن همراه لنز‌های واید (زاویه دید گسترده) دارند. یکی از بزرگترین مشکلات این لنزها، اعواج در تصویر است. مدل حاضر در این عکس حتی در گوشه‌های قاب تصویر نیز ذره‌ای دچار اعوجاج نشده‌است. همین قضیه کافی است تا نشان دهد عکس با لنزی گرفته‌شده است که دوربین‌های موبایل فاقد آن‌اند. فایل EXIF نیز ثابت کرد که لنز مورد استفاده، 70-200 (لنزی تله یعنی زاویه‌دید بسته) بوده‌است.

کیفیت: این مورد شاید کمی سلیقه‌ای باشد، اما اشاره به آن خالی از لطف نیست. ثبت شدن جزئیاتی مانند ریزگردها، درست و دقیق بودن رنگ‌ها و جزئیات موجود در سایه‌روشن‌های تصویر، همه شاهدی بر عدم استفاده از دوربین موبایل‌اند. این عکس تنها می‌تواند حاصل استفاده از یک دوربین با سنسور بزرگ باشد.


نکته‌ی جالب توجه این است که در متن کپشن، هوآوی اشاره‌ای به این که عکس به‌وسیله‌ی P9 گرفته‌شده‌است، می‌کند و تنها ادعاهایی برای بازاریابی این محصول مطرح می‌کند. اما حتی آن‌ ادعاها نیز بی‌معنی‌اند. هوآوی می‌گوید P9 در شرایط نوری کم قدرت عمل بالایی دارد، حال اینکه عکس نشان‌داده‌شده مشخصا در روز آفتابی گرفته‌شده‌است، یعنی در شرایط نوری که هیچ دوربینی مشکلی در آن ندارد.

هوآوی به انتشار گزارش مذکور بلافاصله واکنشی نشان نداد، اما متن زیر را خطاب به Android Police و سایر انتشارات نوشت:

اخیرا مسئله‌ای مبنی بر این اتفاق مورد بحث قرارگرفته‌است که ما عکسی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌ایم که توسط دوربین P9 گرفته‌نشده‌است. ما این عکس را که به صورت حرفه‌ای هنگام فیلمبرداری تبلیغاتی این محصول گرفته‌شده‌است منتشر کردیم تا جامعه‌ی هوآوی را تحت تاثیر قرار دهیم. بله ما باید متن کپشن خود را واضح‌تر می‌نوشتیم. اما هیچ‌وقت قصد فریب دادن مردم را نداشته‌ایم. ما عکس را حذف کردیم . پوزش می‌طلبیم.

هوآوی امروز یکی از سریع‌ترین کمپانی‌های درحال رشد مطابق با تحقیقات IDC، این شرکت 8.2% از بازار جهانی را بعد از برند‌های Apple و Samsung در سه‌ماهه‌ی دوم امسال در اختیار داشت. محصولات این شرکت نیز مورد استقبال قرار گرفته‌است، به‌خصوص Nexus6P که در سال گذشته رونمایی شد.

 

انتهای پیام/

منبع: ام بی ای نیوز
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top