سد کنکور برای 97 درصد دانشجویان دانشگاه آزاد شکسته شد / چهارشنبه 6 مرداد

 مجتبی علوی فاضل روز سه شنبه در نشست خبری انتخاب رشته دانشگاه آزاد با شعار «رویایت را آزاد انتخاب کن» افزود: سد کنکور برای دانشجویان دانشگاه آزاد برداشته شد و تمامی رشته محل های با آزمون و بدون آزمون این دانشگاه از مقاطع کاردانی تا دکترای حرفه ای دارای مجوز هستند.

به گزارش آقای تبلیغات ، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سد کنکور برای 97 درصد دانشجویان دانشگاه آزاد شکسته شد و هر فردی می تواند در هر رشته دلخواه در شهر خود تحصیل کند.

وی ادامه داد: براساس نمره اعلامی سازمان سنجش، داوطلبان علاقه مند در این دوره ها لازم است بعد اعلام نتایج اولیه با مراجعه به سامانه دانشگاه آزاد یک انتخاب رشته جداگانه داشته باشند.

علوی فاضل افزود: اعلام پذیرش با آزمون دانشگاه آزاد اغلب در رشته های گروه پزشکی، کارشناسی پیراپزشکی(مثل پرستاری و علوم آزمایشگاهی) و کارشناسی غیرپزشکی در گروه فنی و مهندسی و علوم انسانی در واحدهای برتر دانشگاه(رفابت بیشتر از ظرفیت) است.

وی بیان کرد: معمولا سه تا چهار درصد کل رشته های دانشگاه آزاد رشته های پرطرفدار هستند.

سخنگوی دانشگاه آزاد افزود: براساس نتایج سال های گذشته اختلاف نمره بین پذیرفته شدگان دانشگاه های دولتی و آزاد وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد بسیار کم است، بطور مثال در پزشکی تهران دانشگاه آزاد افرادی که پذیرفته شدند که نمره آنها بیشتر از پذیرفته شدگان پزشکی دانشگاه های دولتی در شهرستان ها است.

وی خاطرنشان کرد: طبق جلسه کمیته سه نفره، مصوبات این کمیته به وزیر علوم ابلاغ شده و طی جلسه ای که دانشگاه آزاد با وزارت علوم داشته، در مصوبه ای اعلام شده، تمام پذیرش های این دانشگاه در سال های گذشته دارای مجوز است.

علوی فاصل ادامه داد: اولین مرحله از ممیزی رشته های دانشگاه آزاد در آبان سال گذشته انجام شد که در این مرحله از ممیزی ها، نیازها و کمبود کد رشته محل ها تعیین و شناسایی شدند و فراخوان جذب هیات علمی این دانشگاه در راستای این ممیزی ها صورت گرفت.

وی افزود: مرحله دوم ممیزی رشته های این دانشگاه نیز آغاز شده و امیدواریم بزودی و تا شهریور ماه نتایج آن اعلام شود.

سخنگوی دانشگاه آزاد با بیان اینکه ملاک و معیار این دانشگاه، اجرای قانون است، گفت: قانون می گوید رشته های این دانشگاه و حتی رشته های دیگر دانشگاه های کشور بر اساس ضوابط دفاتر شورای گسترش وزارتخانه های علوم و بهداشت تصویب می شود، اما طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، اگر این دو وزارتخانه برای تصویب رشته های دانشگاه ها زمان زیادی را صرف کنند و رسیدگی صورت نگیرد، کمیته سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم یا بهداشت و نماینده دانشگاه آزاد می تواند رشته ها را مصوب کند.

وی افزود: هر کدام از واحدهای این دانشگاه که استانداردهای مربوط به ارتقا سطح کیفی را اعمال نکرده باشند با آنها برخورد می شود و حتی ممکن است ظرفیت کدرشته محل های برخی از این واحدها نیز صفر شود.

فاصل علوی ادامه داد: پیش بینی می کنیم بر اساس ممیزی های این دانشگاه، ظرفیت برخی کدرشته محل ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کاهش یابد.

وی گفت: همچنین طبق آخرین جلسه دانشگاه آزاد با وزارت علوم در مصوبه ای اعلام شده که مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه معتبر است و بر اساس این قانون قرار است فرم جدید مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه تدوین شود و در این فرم به قانون مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب برخی کدرشته محل های این دانشگاه توسط کمیته سه نفره اشاره خواهد شد.

علوی فاصل با بیان اینکه بیش از 90 درصد مرحله دوم ممیزی رشته های این دانشگاه به اتمام رسیده، افزود: بزودی نتایج نهایی این ممیزی اعلام خواهد شد.

سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: امسال حدود 500 تا 550 هزار دانشجوی ورودی جدید در مهر سال 95 در دانشگاه آزاد پذیرش می شوند.

وی افزود: در مجموع دانشگاه آزاد سالانه در مقطع کارشناسی ارشد 170 هزار نفر، در مقاطع دکترا 10 تا 12 هزار نفر و در مقاطع کاردانی و کارشناسی نیز یک میلیون نفر پذیرش دانشجو دارد.

علوی فاضل گفت: داوطلبان دوره های با آزمون و بدون آزمون مقاطع کارشناسی ارشد این دانشگاه می توانند 100 کد رشته محل را انتخاب کنند.

وی بیان داشت: داوطلبان دوره های با آزمون مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکترای حرفه ای این دانشگاه نیز می توانند 20 کد رشته محل را انتخاب کنند.

سخنگوی دانشگاه آزاد تاکید کرد: در مقاطع کارشناسی و کاردانی بدون آزمون نیز داوطلبان می توانند یک کد رشته محل را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه این دانشگاه دارای 500 هزار ظرفیت خالی است، گفت: انتظار داریم بر اساس ابلاغ رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، وضعیت همه رشته ها در دانشگاه های مختلف بررسی شود و طبق قانون بر اساس توانایی ها، ظرفیت های قانونی اعمال شود تا بر این اساس ظرفیت خالی مراکز آموزشی دارای دانشجو شوند.

علوی فاضل با بیان اینکه کارشناسان مرکز آزمون این دانشگاه آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به داوطلبان متقاضی پذیرش در این دانشگاه هستند، گفت: متقاضیان می توانند با شماره 4743 و یا با مراجعه به سایت مرکز آزمون و دانشگاه آزاد، پاسخ سئوالات خود را دریافت کنند.

انتهای پیام/

منبع: ایرنا
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top