چگونه بدون هیچ سابقه کاری رزومه بنویسیم


افرادی که برای اولین بار در جستجوی یافتن شغل تمام وقت هستند اغلب با چالش هایی رو به رو می شوند. آنها می خواهند سابقه کاری کسب کنند اما هیچ شغلی ندارند که شایستگی خود را اثبات کنند . مدیران بر این باورند که سابقه شغلی بهترین راه برای پیش بینی عملکرد متقاضیان در آینده خواهد بود.

با آقای تبلیغات همراه باشید.

بنابراین چگونه می توان بدون سابقه کاری رزومه ی خوبی نوشت؟


 • ایجاد اولین تاثیر گذاری خوب

 

در صورتیکه هیچ گونه سابقه کاری ندارید رزومه خود را با هدفی صریح آغاز کنید به این ترتیب نشان می دهید که متمرکز بوده و از روند فکری کارفرما آگاه می باشید. راه دیگر جهت جلوگیری از معرفی خود به عنوان شخصی که تجربه ی شغلی ندارد، تهیه ی فهرستی از صلاحیت های خود به همراه مهارت ها و نقاط قوت تان می باشد. به این طریق قسمت عدم سابقه کاری خو را بی اهمیت جلوه می دهید. میتوانید پس از اتمام رزومه به نوشتن فهرست صلاحیت ها بپردازید.

 

 • اثبات نمودن خود

 

حتی اگر سابقه کاری ندارید حتما کارهای داوطلبانه ای انجام داده اید . با قسمتی شروع کنید که مرتبط با تحصیلات شماست. تا زمانیکه این پروژه ها با شغل مورد نظر در ارتباط باشد ، مشکلی نیست که سابقه کاری ندارید . فهرستی از کارهای داوطلبانه ای را بنویسید موجب پیشرفت شما در محیط کاری می شود. تمامی دست آوردها و توانایی های فهرست شده می بایست مرتبط با شغل مورد نظر باشند.

 

 • ذکر مهارت ها

 

ار هیچگونه سابقه شغلی ندارید انتهای رزومه بهترین قسمت برای مطرح کردن مهارت ها می باشد که موجب صلاحیت شما برای شغل مورد نظر می شود. ساعاتی که برای یادگیری فتوشاپ یا ویرایش ویدئو های رسانه های اجتماعی صرف شده است نیز می تواند ذکر شود. حتی اگر تجربه کاری نداشته باشید این مهارت ها موجب شایستگی شما می شود.

 

 • حرفه ای به نظر برسید

نداشتن سابقه کاری به این منظور نیست که شما صلاحیت کافی را ندارید. با استفاده درست از افعال ، سبک و فونت به نوشتن رزومه خود بپردازید. با ارتقاء مهارت ها و دستاوردهای خود طوری خود را معرفی کنید که کارفرما شما را برای شرکت خود مناسب می بیند حتی اگر هیچگونه سابقه شغلی نداشته باشید.

 

 • ترتیب اطلاعات رزومه

 1. اطلاعات ارتباطی
 2. مقدمه
 3. فهرستی از مهارت های اصلی
 4. فهرستی از مهارتهای تکنیکی / نرم افزاری
 5. افتخارات و ویژگی های شخصی
 6. تحصیلات
 7. سوابق شغلی
 8. معرف ها

 

نوشتن همه ی موارد در رزومه الزامی نیست همچنین ترتیب آنها نیز ممکن است در تقاضاهای مختلف متفاوت شود.

مهمترین نکته این است که ابتدا اطلاعات مهم را وارد کنید. برای مثال اگر تحصیلات شما مرتبط با شغل مورد نظرتان نمی باشد آن را انتهای رزومه  خود قرار دهید.

 

 • نکته ای پیش از ارسال رزومه

 

قبل از اینکه رزومه خود را ارسال کنی ابتدا ان را برای ایمیل خود بنویسید تا از درست بودن همه چیز اطمینان حاص کنید و مطمئن شوید که  فرمت به درستی ارسال می شود در صورتیکه همه چیز بدون مشکل بود آن را برای کارفرما ارسال نمائید.

فراموش نکنید که رزومه خود را به صورت pdf ارسال کنید زیرا ممکن است نسخه word کارفرما با شما یکسان نباشد و این موضوع مشکل ایجاد کند. بنابراین از اجرای همه ی نکات ذکر شده اطمینان حاصل نمائید.

 

 • نکات رزومه نویسی

داشتن رزومه ای موثر شانس دستیابی به شغل مورد نظر را افزایش می دهد. نکات زیادی در این خصوص وجود دارد اما در اینجا به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

 • محل قرارگیری اطلاعات مهم

در اکثر مواقع تجربه کاری قبلی شما مهمترین قسمت خواهد بود بنابراین باید آن را در اولویت قرار دهید هنگام توصیف تجارب و مهارت ها نیز ابتدا مهم ترین آنها را بنویسید.

 

 • ارائه اطلاعات مناسب

برخی از افراد به ارائه مطالب نامناسب می پردازند برای مثال در قسمت معرف می نویسند برای مصاحبه آمادگی دارم !!! از ذکر مطالب و اطلاعات نامربوطی که موجب عدم تائید رزومه می شود خودداری کنید.

 

 • توصیف مزایای مهارت ها

تنها مطرح کردن مهارت ها کارفرما را جذب نمی کند اگر به توصیف چگونگی کمک کردن مهارت های شما به شرکت مورد نظر و مزایای آنها بپردازید تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت .


 • تصویر ممنوع

از ضمیمه کردن تصویر خود به رزومه جدا خودداری کنید مگر اینکه برای شغل بازیگری، مدلینگ یا غیره رزومه ارسال خواهید کرد و یا در صورتیکه کارفرما با دلایل مشخصی از شما عکس درخواست کند.

 

 • دروغ ممنوع

ممکن است برخی افراد در رزومه خود دروغ بنویسند ام به یاد داشته باشید در صورتیکه از دروغ شما آگاه شوند به راحتی اعتبار خود را برای فرصت شغلی مورد نظرتان از دست خواهید داد بنابراین از هرگونه دروغ کوچک نیز جدا خودداری کنید.

 

 • تحلیل آگهی های استخدام

با مطالعه و تجزیه تحلیل آگهی های استخدام اطلاعات مفیدی بدست خواهید آورد . نه تنها آگهی مورد نظر خود بلکه آگهی های استخدام شرکت های دیگر در زمینه شغلی مورد نظر خود را نیز بررسی کنید. به این ترتیب در خصوص افراد مورد نظر آنها و مطالبی که باید ارائه دهید، اطلاعات مفیدی کسب می کنید.

 

 • بازبینی رزومه توسط شخصی دیگر

حتی اگر به نظر شما رزومه عالی دارید اما بهتر است توسط 2 یا 3 نفر دیگر نیز بررسی شود و نظرات آنها را بشنوید. زیرا گاهی اوقات دچار اشتباهاتی می شویم که از آنها اطلاعی نداریم بنابراین در صورتیکه توسط شخص دیگری نیز بررسی شود نظرات بهتری را دریافت خواهیم کرد.

 

 • به روز رسانی مرتب رزومه 

به روز رسانی رزومه ایده بسیار خوبی می باشد تمام مطالب مرتبط را به رزومه خود اضافه کنید. از کلاس های آموزشی خود گرفته تا مدارکی که به تازگی کسب کرده اید.


واحد دیتای هلدینگ بین المللی سمین

منبع:http://www.monster.comProfile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top