توصیه هایی از جنس امنیت برای چهارشنبه آخر سال/ یکشنبه 16 بهمن

آئین چهارشنبه آخر سال که دامن سرخش، آلوده سیاهی حوادث دلخراش و حتی مرگ شده، با مدیریت خانواده ها و هوشمندی آنان می تواند به زمانی برای سرور مردم شود بدون اینکه آسایش آنان را سلب کند.

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرگزاری ایرنا آئین چهارشنبه آخر سال که دامن سرخش، آلوده سیاهی حوادث دلخراش و حتی مرگ شده، با مدیریت خانواده ها و هوشمندی آنان می تواند به زمانی برای سرور مردم شود بدون اینکه آسایش آنان را سلب کند.

توصیه هایی از جنس امنیت برای چهارشنبه آخر سال

این آئین که سالها است به منبع درآمد برای سودجویان مبدل شده، هر سال در آستانه نوروز تعدادی از کودکان، نوجوانان و جوانان کشور را دچار سانحه کرده و خانواده ها را در نوروز با تلخ کامی مواجه می کند.

ورود نامیمون مواد محترقه که فاقد استاندارد لازم است، نه تنها آرامش و آسایش مردم را برهم می زند، بلکه داغ های جگرسوز بر دل خانواده ها می نشاند.

مسئولان دستگاه های امدادی و انتظامی استان البرز که سال گذشته شاهد بسیاری از حوادث تلخ ناشی از انفجار مواد محترقه بوده اند و از سه مورد فوتی ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال دو مورد مربوط به استان البرز بوده است، در میزگرد خبری ایرنا، خانواده ها و آینده سازان را به هوشیاری در برابر خطرات احتمالی چهارشنبه آخر سال توصیه کردند.

سهراب شهبانی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: این سازمان همه ساله با صرف هزینه های گزاف برای پیشگیری از حوادث احتمالی در چهارشنبه آخر سال برنامه های مختلف برای مردم اجرا می کند.

وی ادامه داد: امسال نیز سه برنامه تامینی، پیشگیرانه و توصیه های ایمنی در آستانه چهارشنبه آخر سال اجرایی می شود.

شهبانی با بیان اینکه در اقدامات تامینی بر اساس نیاز و تشخیص باید ظرفیت انعطاف پذیری داشته باشیم، گفت: امسال برای پیشگیری و کنترل حوادث چهارشنبه آخر سال علاوه بر نیروهای موجود، 60 نیروی کمکی به کار گرفته می شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی کرج، اظهار کرد: خطرات ناشی از انفجار مواد محترقه و آتش سوزی ها سبب می شود تا آتش نشانان هر سال در شامگاه چهارشنبه زمان زیادی در سطح شهر خدمات دهی کنند و مرخصی های کارکنان نیز لغو می شود.

وی از دیگر اقدامات سازمان آتش نشانی کرج را آماده سازی خودروهای امدادی اعلام کرد.

وی بیان داشت: در بحث اقدامات پیشگیرانه در 45روز گذشته با همکاری سازمان آموزش پرورش و مهد کودک ها در کرج آموزش ها را شروع کردیم که در آن مفاهیم آموزسی را به کودکان و نوجوانان آموزش می دهیم.

شهبانی خاطر نشان کرد: با آموزش های ارائه شده به نوعی فرهنگ ضمنی ایجاد می کنیم تا کودکان و نوجوانان را از خطرات و عوارض خطرناک مواد محترقه نترسانیم چرا که آنها باید بدانند فردی که دچار مصدومیت می شود چه عواقبی در انتظارش است.

وی با اشاره به اینکه ترساندن کودکان در هر مقطع سنی اثر معکوس خواهد داشت، گفت: باید آموزش های لازم با کسب اطلاعات به آنها داده شود، که درمدت زمان یاد شده حدود 70 مدرسه با این محورها آموزش چهره به چهره دیدند.

شهبانی اظهار کرد: در این زمینه نیز کتابچه ای درباره این موضوع و لوح فشرده در بین کودکان و نوجوانان توزیع شد. دیدگاه ها باید تخصص محور باشد و این اقشار عواقب استفاده از مواد محترقه خطرناک را احساس کنند نه اینکه نشان دهیم که درسال های گذشته چه اتفاقی برای دیگران رخ داده است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج با اشاره به اینکه اقدامات دیگری در این زمینه صورت گرفته است، افزود: مکاتباتی با دستگاه های مختلف در استان البرز شده است، 120 دستگاه اجرایی مکاتبات صورت گرفت و روش کار عوض شده و مفاهیم که مکاتبه شده است، کارشناسی تر از گذشته است.

وی ادامه داد: به طور مثال اعلام می کنیم شرکت پخش فرآورده های نفتی در این ایام نفت و بنزین در گالن توزیع نکند و یا اصناف به هیچ وجه در این ایام سرنج به افراد ندهند و مانده زباله از یک ساعت مشخص در سطل های زباله وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه بخش توصیه ها به دو گونه است، گفت: یکی پیشنهاد به بیماران قلبی است که بیرون نیایند و ما معتقدیم قبل از این زمان این افراد با توصیه به نوجوانان می توانند منشاء اثر باشند و در پیشگیری از حوادث احتمالی اثر بخشی بیشتری دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه هیچ گونه مواد محترقه ایمن نیست ولو یک کبریت که در گذشته به آن بی خطر می گفتند.

وی گفت: جوانان باید در این ایام انرژی خود را تخلیه کنند و ما باید مدیریت کنیم و بزرگترها در کنار کوچکترها باشند و تشخیص بدهند که فرزندان در جاهای خطرناک آتش برپا نکنند و آسفالتی که برای همه است را نسوزانند.

به گفته وی، بچه ها که ترقی بازی می کنند باید آگاهی داشته باشند و نباید روی سر مردم و جاهای خطرناک باشد و حادثه ای برای دیگران رخ دهد.

باید مراقبت کنیم که عاملان فروش مواد محترقه و آتش زا این مواد را به نوجوانان نفروشند، باید صرفه و سود را فدای فهم بزرگتری کنند، چون اگر دو هزار تومان سود ببرند، ممکن است 20 میلیون تومان به دیگران آسیب برسانند.

آرش رحمتی معاون مرکز فوریت های پزشکی استان البرز نیز دراین نشست گفت: یکی از مشکلاتی که در همه ایام و نوروز داریم متوسط تماس های تلفنی در روز دو هزار و 550 تماس است حدود 42درصد آن را مزاحمان تلفنی تشکیل می دهند.

وی ادامه داد: در این ایام با توجه به افزایش مزاحمان تلفنی مشکلاتی در خدمات رسانی اورژانس به نیازمندان به وجود می آید.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته آمار مزاحمان تلفنی 54درصد تماس ها را تشکیل می داد، گفت: این آمار با توجه به اطلاع رسانی که صورت گرفته، کاهش 12درصدی دارد، اما ثابت مانده است که این مشکل در خدمات رسانی ما اخلال ایجاد می کند.

رحمتی اظهار کرد: بر اساس سیاست گذاری های که تاکنون انجام شده است، امسال بحث های آموزشی در چند محور تقویت شده است.

وی ارسال پیامک یکی از اقدامات در دستور کار مرکز فوریت های پزشکی البرز عنوان کرد و گفت: برای کسانی که وارد استان البرز می شوند، از پیام های آموزشی آن استفاده می کنند.

وی گفت: هشت خط 115دراستان البرز وجوددارد و از هر شهرستانی که با 115تماس گرفته شود، کرج جواب می دهد.

وی در بحث اطلاع رسانی، گام دیگر را ضبط پیغام های هشدار دهنده عنوان کرد و افزود: از طریق رادیو البرز سال گذشته نیز این اقدام انجام شد و 20 موضوع بود که در ایام مختلف نوروز در تمام دستگاه ها پخش شد.

رحمتی اظهار کرد: بحث دیگرکه برای این ایام در دستور کار قرار گرفته آموزش است که در آموزش و پرورش و مساجد این آموزش ها برگزار شد.

وی گفت: تا کنون بیش از 15هزار نفر از مردم البرز در مدارس و مساجد این استان در آموزش های کمک های اولیه را دریافت کردند.

رحمتی افزود: در این آموزش ها، دوره کمک های اولیه در زمان حوادث و بحران آموزش داده شد که یک بسته 6ساعته است که مجموعه پیشگیری از حوادث را آموزش می دهیم.

وی بیان داشت: در بحث آسیب های چهارشنبه آخر سال در سال گذشته تعداد مصدومان کاهش یافت، اما متاسفانه شدت آسیب دیدگی ها افزایش داشت به طوری که سال گذشته دو نفر به علت بی احتیاطی و حمل مواد محترقه کشته شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته ازمجموع سه نفر کشته شده درشب چهارشنبه آخر سال دو نفر مربوط به استان البرز بود.

رحمتی افزود: درمجموع حوادث درسال گذشته تعداد حادثه دیدگان درشب چهارشنبه آخر سال نسبت به سال گذشته 10 درصد داشت.

وی تاکید کرد: اطلاع رسانی و آموزش همگانی در حوزه های اطلاع رسانی موجب کاهش حوادث احتمالی دراین مواقع است.

وی گفت : با برنامه ریزی انجام شده نماینده های مرکز فوریت های پزشکی استان البرز در بیمارستان های ترومایی مستقر می شوند تا درسریع ترین زمان نسبت به خدمات رسانی حادثه دیدگان احتمالی اقدام شود.

رحمتی با بیان اینکه درچهارشنبه آخرسال از ظرفیت های پشتیبانی استفاده می شود افزود: امیدواریم با استفاده ازاین ظرفیت شاهد کمترین حوادث باشیم.

رئیس پلیس استان البرز نیزبا اشاره به اینکه ماموران پلیس برای حفظ امنیت شهروندان در آخرین چهارشنبه سال آماده هستند، گفت: مسئولیت اصلی بر عهده خانواده ها است.

سردار بخشعلی کامرانی صالح افزود: نیروی انتظامی وظیفه تامین امنیت و حفظ آرامش شهروندان را بر عهده دارد و با تمام توان برای انجام این وظیفه تلاش می کند.

وی اضافه کرد: پلیس با مخلان امنیت و مزاحمان نوامیس مردم برخورد کرده و اجازه نمی دهد که عده ای آرامش و امنیت شهر را به خطر بیاندازند.

رئیس پلیس استان البرز خاطرنشان کرد: اخلال در نظم عمومی، با شادی مردم تفاوت دارد و پلیس هیچ زمانی مانع شادی و نشاط مردم نیست.

کامرانی صالح گفت: هدف اصلی پلیس همچون گذشته حفظ امنیت و آسایش مردم و دفاع از شادی شهروندان است.

وی بیان کرد: بیشتر مردم استان البرز به این موارد توجه جدی داشته و به رفتارهایی که منجر به اخلال در امنیت دراستان می شود، دست نمی زنند. با این حال پلیس درشب چهارشنبه آخرسال درآمادگی کامل قرارداشته و درصورت مشاهده هرگونه سوء استفاده از شادی مردم، با مخلان امنیت و آرامش درجامعه برخورد می کنند.

وی ادامه داد: والدین جوانان و نوجوانان باید فرزندان خود را از خطراتی که آن ها را تهدید می کند، آگاه کرده و اجازه ندهند که جوانان و نوجوانان دست به رفتارهای پرخطر بزنند.

کامرانی صالح تاکید کرد: پلیس با تمام توان از شادی مردم حمایت کرده و امیدواریم شهروندان استان البرز ما را در تحقق این مهم همراهی کنند.

معاون امداد ونجات جمعیت هلال احمر البرز نیز ازآمادگی این جمعیت درشب چهارشنبه آخرسال دراین استان خبرداد.

داوود رجبی افزود: هلال احمر نیز همگام با سایر دستگاه های خدماتی پوشش امدادی درشب چهارشنبه آخرسال خواهد داد.

وی اضافه کرد: مهمترین امدادگران، خانواده ها هستند که باید ازهرگونه خطر و پیشامد بد درجامعه درشب چهارشنبه سوری پیشگیری کنند.

وی گفت : نوجوانان و جوانان نیز باید درچنین شرایطی خودمدیریتی کرده تا ازهرگونه حوادث احتمالی پیشگیری شود.

 

انتهای پیام /

منبع : ایرنا

Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top