مروری بر مواضع مسوولان حوزه قضایی و حقوقی درباره اجرای کنسرت های مجوزدار/شنبه 13 شهریور

موضوع جلوگیری از اجرای کنسرت های دارای مجوز در برخی از شهرستان ها و بحث درستی یا نادرستی آن، در هفته گذشته همچنان داغ بود و در این میان، مواضع تعیین کننده مسوولان حقوقی و قضایی کشور در خصوص این موضوع، جایگاه و حساسیت ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

مروری بر مواضع مسوولان حوزه قضایی و حقوقی درباره  اجرای کنسرت های مجوزدار

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از ایرنا، مجوز برگزاری کنسرت ها طبق قانون به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نیروی انتظامی نیز به عنوان ناظر بر اجرای صحیح این کنسرتها وظیفه خود را انجام می دهد، سئوال اساسی در باره جلوگیری از اجرای این کنسرتها قبل از اجرا می باشد.

برای جواب این سئوال به سراغ سه خبری که در این هفته بازتاب زیادی داشت می رویم؛ در خبر اول که در روز نخست هفته منتشر شد، عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران شروطی را برای اجرای کنسرت در تهران پیشنهاد کرد که با توجه به این که در این شهر از اجرای کنسرتی جلوگیری نشده بود، به نظر می رسید که دادستان تهران به گزینه پیشگیری بهتر از درمان توجه کرده است.

دادستان تهران در این جلسه که به موضوع عفاف و حجاب اختصاص داشت، به موضوع برگزاری کنسرت ها و مشکلات ناشی از آن هم پرداخت و با یادآوری این نکته که، این مراسم از قدیم الایام برگزار می شده و موضوع جدیدی نیست، اظهار داشت: دادستانی تهران پیشنهاد می نماید برگزاری کنسرت ها در تهران منوط به تضمین و تامین امنیت مراسم از سوی استاندار یا فرماندار تهران و تضمین سلامت محتوای برنامه ی ارائه شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردد.

وی ضبط رسمی مراسم از سوی پلیس را به عنوان پیشنهاد دیگر مطرح کرد و گفت: این اقدام می تواند در جلوگیری از مشکلات کنسرت ها پیشگیرانه باشد.

دولت آبادی توجه به این سه پیشنهاد را مانع از ایجاد تنش در برگزاری کنسرت ها و لغو آن ها دانست و ادامه داد: عملیاتی کردن این سه پیشنهاد باعث می شود که مسؤولان در برگزاری کنسرت ها احساس مسؤولیت کرده، تنش ها فعلی از بین برود و مسؤولان به وظایف خود عمل کنند.

وی افزود در صورت اجرای این پیشنهادها دادستانی تهران در صورت اجرای کنسرت با محتوای خلاف موازین اسلامی از وزیر ارشاد، و در فرض خدشه به امنیت عمومی از استاندار و فرماندار تهران توضیح خواهد خواست و عنداللزوم بجای برگزار کننده و یا سایر افراد مرتبط مسؤولان اصلی به شرح فوق مورد پرسش قرار خواهند گرفت. دادستان تهران گفت در صورت پاسخ مثبت دستگاه ها، این پیشنهادها عملی خواهد شد.

**معاون حقوقی رئیس جمهوری: هیچکس اجازه جلوگیری از اجرای کنسرت های قانونی را ندارد

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری عصر همان روز در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص اقدام دولت برای برگزاری کنسرت های دارای مجوز افزود: رئیس جمهوری با صراحت و شفافیت نظر خود را در این باره اعلام کردند.

وی اضافه کرد: در کشور ما قانون حکمفرما است ولاغیر، بنابراین اجرای قانون در همه جای کشور یکسان است و اگر کنسرتی مجوز قانونی دریافت کند، نمی توان جلوی اجرای آن را گرفت.

معاون حقوقی رئیس جمهوری ادامه داد: اقدام برای ممانعت از انجام کار قانونی حرام است و با توجه به فتوای امام خمینی (ره) این کار خلاف شرع است.

**معاون اول قوه قضاییه : مطلقاً با هنر و استفاده هنرمند مخالف نیستیم

موضوع جلوگیری از اجرای برخی کنسرتها به روز بعد یعنی نشست روز یکشنبه سخنگوی قوه قضاییه کشید و حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و یکمین نشست خبری خود و در هفته دولت درخصوص موضوع کنسرت ها اظهارداشت: مطلقاً با هنر و استفاده هنرمند مخالف نیستیم و نه تنها مخالف نیستیم بلکه کل نظام، هنر را تشویق می کند.

وی با بیان اینکه زبان هنر موثر است، گفت: موضع صریح قوه قضاییه این است که مدافع جدی هنر و هنرمند هستیم زیرا این زبان موثر است و باید تشویق و حمایت کرد.

اژه ای با اشاره به اینکه صدور مجوز کنسرت ها با وزارت ارشاد است و نیروی انتظامی و قوه قضاییه در این خصوص دخالت نمی کند، خاطرنشان کرد: صدور مجوز به خودی خود مانع از ارتکاب جرایم بعدی نمی شود اما مجوز دادن به عهده وزارت ارشاد است.

وی افزود: این کنسرت هایی که برگزار می شود آیا همه جا از آنها جلوگیری می شود؟ کدام است که برگزار می شود و پای نیروی انتظامی و قوه قضاییه به میان می آید؟

وی ادامه داد: اگر کنسرتی اجرا شد و زمان اجرا و پس از آن اقداماتی مبنی بر عدم نظم عمومی برخلاف عفت عمومی واقع شد اینجا وظیفه نیروی انتظامی است.

وی با بیان اینکه اکنون مجوز کنسرت داده می شود و گزارشی مبنی بر خلاف قانون وجود نداشته باشد در این خصوص اقدام نمی کنیم، تصریح کرد: اما اگر چنانچه از مراجع رسمی و اطلاعاتی گزارشاتی به نظر آنها مستند رسید که اگر این کنسرت برگزار شود اقدامات امنیتی و خلاف عفت عمومی به وقوع می پیوندد اینجا وظیفه نیروی انتظامی و قوه قضاییه است و عمل می کنند.

وی گفت: اگر فردی متعهد شود و متضمن شد که در کنسرتی هیچ اقدام علیه امنیت و عفت عمومی انجام نمی شود کنسرت برگزار خواهد شد و اگر کسی متضمن نشود وظیفه ناجا و قوه قضاییه است که جلوگیری کند.


منبع: خبرگزاری ایرناProfile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top