گسترش خانه های امید برای سالمندان/یکشنبه 11 مهر

به گزارش آقای تبلیغات علی ربیعی در جلسه شورای عالی سالمندان با اشاره به اینکه براساس آمارها در حال حاضر ۹.۱ درصد جمعیت کشور را یعنی حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را سالمندان تشکیل می دهند، گفت :  در سال ۱۴۰۰ این آمار به ۱۲ درصد و در سال ۱۴۳۰ به ۲۵ درصد می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه وزارت رفاه در حال حاضر حدود ۶ میلیون بازنشسته و سالمند را تحت پوشش قرار داده گفت: این آمار به این معنی است که ۹۰ درصد این جمعیت در صندوق‌های بازنشستگی یا نهادهای حمایتی تحت پوشش هستند.

به گفته ربیعی، صندوق بازنشستگی در حال حاضر برای غربالگری آلزایمر این افراد آماده است که سند آن نیز در بهزیستی به تصویب رسیده است.

وی با تاکید براینکه که در جلسه امروز بهزیستی مکلف شد که دبیرخانه کمیته سالمندان را تشکیل و مصوبات آن را به تصویب رساند، افزود: گزارش‌های زیادی را از کنار خیابان گذاشتن و سالمند آزاری داشته‌ایم بنابراین باید آمادگی روانی زندگی سالمندی مورد توجه قرار گیرد.  

وزیر رفاه با اشاره به اینکه کشور با موضوع زنانه شدن سالمندی روبرو است و تعداد زنان سالمند تنها سه برابر مردان با همین شرایط است، گفت: به ازای هر ۱۰۰ سالمند مرد، ۱۰۷ سالمند زن وجود دارد که این رقم در استان‌های کم برخوردار بیشتر است.

ربیعی با اشاره به اینکه ۱۸ هزار سالمند نیازمند در مراکز نگهداری می شوند، گفت: سازمان بهزیستی برای نگهداری این سالمندان تسهیلات بیشتری ارائه خواهد کرد و همچنین باشگاههای سالمندی نیز راه اندازی خواهد شد که البته به صورت آزمایشی این طرح در برخی از استانها آغاز شده است.

وی به مصوبات جلسه امروز اشاره کرد و گفت: گسترش خانه‌های امید در شهرهای بزرگ، آموزش کارمندان ۵ سال قبل از بازنشستگی، همکاری شورای عالی شهرسازی برای بهبود وضعیت مبلمان شهری. تعمیم کارت منزلت شهرداری تهران به کل کشور، تسهیلات برای سفرهای سالمندی و تخفیف هتل‌ها از جمله مصوبات امروز شورای عالی سالمندی است.

ربیعی در مورد خطوط مشاوره حقوقی و روانشناسی برای سالمندان گفت: همچنین مصوب شد که بهزیستی این خطوط را برای ارائه خدمات مشاوره به سالمندان راه اندازی کند.

وی گفت: تا کنون ۱۳ بنیاد فرزانگان در استانهای مختلف راه اندازی شده که براساس موافقت رئیس جمهوری قرار شد این سمن‌ها در تصمیم‌گیری‌های مربوط به حوزه خود در استانداری‌های کشور فعالیت و خدمات خود را از کانون‌های بازنشستگی پیگیری کنند.

وی به لایحه اصلاح قانون کار که در دوره قبل به مجلس رفته است اشاره کرد و افزود: این لایحه در دستور کار مجلس قرار دارد و ما در حال مذاکره هستیم که امیدواریم نظر کارگران، کارآفرینان و کارفرمایان نیز در آن مد نظر قرار گیرد.

انتهای پیام/

منبع: مهر
ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top