توصیه‌هایی برای حوزه فرهنگ و هنر/شنبه 15 آبان

محسن هجری توصیه‌هایی را در زمینه مدیریت فرهنگ و هنر مطرح کرد.

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از ایسنا این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، با اشاره به انتخاب وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: با توجه به زمان  باقی‌مانده از دوره اول کابینه آقای روحانی نمی‌توان انتظار داشت که وزیر جدید برنامه متفاوتی را مطرح و اجرایی کند. در بهترین حالت می‌توان امید داشت که در مورد پی‌ریزی راهبردهای متفاوت حوزه فرهنگ با صاحب‌نظران و کارشناسان این حوزه رایزنی و گفت‌وگو شود.

 

او افزود: یکی از بزرگترین انتقادهایی که به دولت آقای روحانی وارد است، پی نگرفتن شعارهای انتخاباتی در تعامل با حوزه فرهنگ و کم‌توجهی به یک مشورت و رایزنی سیستماتیک با صاحب‌نظران این حوزه بوده است. تصور این‌که از اهالی فرهنگ و هنر بیشتر باید دلجویی کرد تا نظرخواهی، اتخاذ راهکارها و راهبردهای فرهنگی را محدود به جلسات اداری کرده که در نهایت عمل کردن به مصلحت‌اندیشی‌های بعضا مضر بوده است. در حالی که اگر نظام مشورتی با اهالی فرهنگ و هنر جدی گرفته می‌شد و دیدگاه‌ها و نقطه نظرات متفاوت این قشر جمع‌آوری می‌شد، چه بسا که به معدلی بسیار بهتر از شرایط کنونی دست می‌یافتیم.

 

هجری با اشاره به ضرورت کاهش متولیگری دولت در حوزه فرهنگ که مطابق با چشم‌اندازهای برنامه‌های توسعه در ایران است، گفت: این‌که تصور کنیم فقط دولت و نظام رسمی است که دلسوز اصالت‌های فرهنگی است، تصور خطایی است که باعث می‌شود ما را از همیاری و همفکری و همدلی نیروهای دلسوز اجتماعی غافل کند و به معدود عناصری که در اطراف ما به عنوان کارشناسان رسمی اشتهار دارند، بسنده کنیم.

 

این پژوهشگر در پایان اضافه کرد: با آن‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درنهایت مجری مصوبات مجلس است، اما در چارچوب همین قوانین و مقررات موجود، قدرت مانور بسیاری دارد و دست کم می‌تواند قوانین معوقه را پیگیری کند تا مطالبات حوزه فرهنگ زمین نماند. از جمله بی‌توجهی برخی ناشران به‌ویژه ناشران دولتی به معافیت مالیاتی نویسندگان، حمایت جدی از بیمه نویسندگان و هنرمندان، امکانات رفاهی آن‌ها، حمایت از صنعت نشر برای راه‌یابی آثار متنوع به کتابخانه‌های مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها، جلوگیری از رانت‌خواری‌هایی که به اسم حمایت از حوزه فرهنگ انجام می‌شود، حمایت از مطالبات قانونی اهالی فرهنگ و ایستادگی در برابر مراکز غیرمسئول و بسیاری از خواسته‌ها و نیازهای دیگری که در حوزه فرهنگ مطرح است و وزارت ارشاد می‌تواند با مشورت‌خواهی از اهالی فرهنگ به آن‌ها آگاهی پیدا کند.

منبع:خبرگزاری ایسناProfile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top