مقابله با ترس از سخنرانی عمومی


ترس از سخنرانی عمومی یکی از رایج ترین ترس ها می باشد به طوریکه تمام نگرانی سخنران بر این موضوع است که هنگام سخنرانی دچار استرس نشود. در طول زمان افرادی که خواستار ارائه سخنرای های عمومی هستند، یا باید با این ترس مقابله کنند و یا اینکه کلا سخنرانی عمومی را فراموش کنند. و به این ترتیب افراد همیشه ازین ترس و دوگانگی رنج می برند.

با آقای تبلیغات همراه باشید.


بعضی از این افراد ترجیح می دهند بجای رویارویی با این ترس از سخنرانی های عمومی بپرهیزند. که این کار موجب بروز مشکلاتی در محیط کاری آنها نیز می شود به این صورت که اکثرا ترجیح می دهند همکارانشان بجای آنها صحبت کنند. همچنین این ترس معمولا از سنین نوجوانی بوجود می آید.

 

چه چیزهایی موجب بروز ترس از سخنرانی عمومی می شود؟

ترس از سخنرانی عمومی یا گلاسوفوبیا ریشه در ترس های اجتماعی دارد مانند ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن که بخاطر جلب شدن توجه ها به شما می باشد. هیچکس بی نقص سخنرانی نمی کند اما عیب ما این است که بجای تمرکز بر قسمت های خوب ارائه خود، تنها بر اشتباهات خود متمرکز می شویم.


دلایل دیگری نیز وجود دارند که موجب افزایش ترس از سخنرانی عمومی می شود :

امروزه اکثر افراد زمان کمتری را در مکان های عمومی صرف کرده و بیشتر زمان خود را در اینترنت می گذرانند که نیازمند هیچگونه سخنرانی عمومی نیست. به همین علت امروزه شاهد میزان گلاسوفوبیای بیشتری میان افراد جامعه هستیم.

اکثر افراد شغل هایی دارند که مستلزم میزان سخنرانی عمومی بسیار کمی می باشد. زیرا بجای آن می توان از ایمیل، تلفن یا اتوماسیون استفاده کرد. به این ترتیب ازین پس نگرانی راجع به اینکه دگران چگونه شما را قضاوت می کنند، وجود نخواهد داشت.

مهم نیست که شما جوان هستید یا فردی با تجربه، زیرا سبک زندگی امروز به گونه ای است که افراد تعامل کمتری با یکدیگر برقرار می کنند. که همین موجب رهایی آنها از ترس و استرس ناشی از سخنرانی عمومی می شود.


چگونه استرس از سخنرانی عمومی را کاهش دهیم؟

کمی استرس برای آماده سازی یک ارائه طبیعی می باشد. حتی بهترین سخنرانان نیز هنگام آماده سازی سخنرانی خود کمی استرس دارند. هرگز نباید توقع داشته باشید که به هیچ عنوان استرس نداشته باشید. اما ازین استرس باید در جهت خوبی استفاده کرد در غیر این صورت موجب خراب شدن سخنرانی تان می گردد. بنابر این برای ارائه یک سخنرانی حرفه ای و کنترل شده می بایست اقداماتی را پیش از ارائه، حین ارائه و پس از آن انجام دهید.

 

پیش از سخنرانی:


  • تمرین کنید
  • مسلما تمرین کردن، اولین و مهم ترین بخشی می باشد که باید پیش از سخنرانی انجام شود.

تمرین کردن دلایل مختلفی دارد. اینکار به شما کمک می کند تسلط بهتری بر روی نوشته های خود پیدا کنید. دست از تمرین نکشید و حداقل سه بار پیش از سخنرانی تمرین کنید.

 

  • تصویرسازی ذهنی و ریلکسیشن

در مرحه بعدی باید خودتان را در حالتی تجسم نمایید که به راحتی در حال ارائه دادن سخنرانی عمومی خود هستید. به این ترتیب میزان استرس شما کاهش یافته و بدن و ذهنتان ریلکس می شود. همچنین این تصویرسازی به شما کمک می کند به چنین شرایطی یعنی سخنرانی عمومی عادت کنید.

 

روز سخنرانی و در حین ارائه آن:

  • سخنرانی خود را با قدرت شروع کنید.
  • اگر با نگاه کردن به چهره افراد دچار استرس می شوید، ابتدا می توانید به اطراف اتاق نگاه کنید تا میزان استرس تان کاهش یابد.
  • از اشتباه کردن نهراسید. هرگز توقع نداشته باشید که همه چیز بی نقص باشد. زیرا حرفه ای شدن ئر زمینه سخنرانی عمومی مستلزم تمرین و تجربه زیادی می باشد.

 

پس از سخنرانی:

  • 10 نکته مثبت سخنرانی خود ا یادداشت نمایید. ذهن تمایل دارد بر روی نکات منفی تمرکز کند اما حقیقت این است که قطعا سخنرانی شما نکات مثبتی نیز داشته است.
  • اگر ارائه خوبی نداشتید، سعی کنید از تمرکز بر نکات منفی دست کشیده و بار دیگر به سخنرانی بپردازید البته اینبار در مقابل خانواده، آشنایان و یا حتی وقتی تنها هستید به تمرین ارائه خود بپردازید.


 منبع: http://www.calmclinic.com/


 کانال تلگرام :  https://telegram.me/english_article

Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top