هیات 60 نفره تجار ایرانی وارد پایتخت پاکستان شد/ جمعه ۶ فروردین


هیاتی متشکل از حدود 60 نفر از تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی بخش خصوص ایران صبح روز چهارشنبه و ساعاتی پیش از برنامه ورود رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات عالی اقتصادی-سیاسی همراه وی به پایتخت پاکستان، وارد اسلام آباد شدند.

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرگزاری ایرنا محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی وصنایع ایران هیات بزرگ تجاری کشورمان را در سفر به پاکستان همراهی می کند. هدف از سفر این هیات بزرگ تجاری و اقتصادی همزمان با سفر حسن روحانی به پاکستان، مطالعه و بررسی زمینه های گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با پاکستان و شناسایی ظرفیت های دو طرف برای ایجاد جهش در این مناسبات است.

هیات تجار و بازرگانان ایران قرار است عصر امروز به وقت اسلام آباد نشست مشترکی با اعضای شورای سرمایه گذاری پاکستان برگزار کند.

همچنین قرار است نشست هیات تجار و بازرگانان ایران به همراه تجار و بازرگانان پاکستانی، صبح روز شنبه در نشست اقتصادی ایران و پاکستان که با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان برگزار می شود، حضور یابند.

در سفر دو روزه رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان که با محوریت توسعه و تقویت روابط اقتصادی و تجاری، گفت و گوهای دو جانبه و رایزنی های منطقه ای با عالی ترین مقامات کشور میزبان انجام می شود، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت، حمید چیت چیان وزیر نیرو، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران، روحانی را همراهی می کنند.

همچنین محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهوری و علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در ترکیب هیات عالی همراه رئیس جمهوری در سفر به پاکستان حضور دارند.

قرار است در جریان سفر روحانی به پاکستان، تعدادی سند همکاری میان دو کشور در زمینه های صادرات برق، بیمه، اتاق های بازرگانی، برنامه راهبردی بازرگانی، رسانه ای، آکادمی و علمی، پزشکی، بهداشت و گردشگری از سوی وزیران مربوطه و در حضور سران دو کشور امضا شود.

 

** روابط تجاری-اقتصادی ایران و پاکستان در شرایط کنونی

براساس آمار و ارقام، حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان در سال 1393 ، حدود یک میلیارد و 240 میلیون دلار بود که از این رقم، سهم صادرات ایران به پاکستان 970 میلیون دلار و سهم صادرات پاکستان به ایران 270 میلیون دلار بود.

این ارقام در سال 1394 و به دلیل ادامه تحریم ها، با سیر نزولی با شیب کم همراه بود و با توجه به اینکه تنها دو روز از پایان سال 1394 می گذرد، هنوز آمار و ارقام نهایی مربوط به حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته اعلام نشده است.

سران دو کشور بر افزایش مبادلات تجاری در چند سال آینده به 5 میلیارد دلار و بیشتر تاکید دارند و با توجه به شرایط جدید تجاری و اقتصادی ایران و وجود ظرفیت های فراوان در دو کشور، دستیابی به این رقم در آینده نسبتا نزدیک را دور از دسترس نمی دانند.

انرژی ایران، مهم ترین زمینه برای ارتقای همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری دو کشور است و در شرایط کنونی، 'قرارداد خط لوله گاز ایران-پاکستان' مهم ترین قرارداد همکاری میان دو کشور محسوب می شود.

پاکستان نیز از ظرفیت بالایی برای صادرات محصولاتی نظیر منسوجات، برخی میوه جات، غلات، گوشت، لبنیات، برخی وسایل ورزشی و لوازم جراحی به ایران دارد و ایران هم برای صادرات گاز، نفت خام، محصولات پتروشیمی و افزایش صادارات برق به پاکستان آمادگی دارد.

علاوه بر تحریم ها، مطلع نبود بخش های خصوص و اتاق های بازرگانی ایران و پاکستان از ظرفیت های متقابل، از مهم ترین عوامل پایین بودن حجم مبادلات تجاری دو همسایه محسوب می شود و اخیرا، با سفر هیات های بزرگی از اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان به ایران و سفر رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به پاکستان، گام های موثری در جهت معرفی متقابل ظرفیت ها و پتانسیل های دو کشور برداشته شده است و با لغو تحریم های بانکی، زمینه های خوبی بر جهش در میزان مبادلات تجاری ایران و پاکستان فراهم شده است.

ایجاد گذرگاه های مرزی جدید نیز از جمله موضوع های مورد علاقه در حال پیگیری میان دو همسایه است و دو کشور تمایل به بازگشایی گذرگاه های جدید مرزی با هدف ارتقای تجارت مرزی و بهبود شرایط معیشتی و امنیتی مرزنشینان دو طرف دارند که این مهم می تواند به تقویت اوضاع اقتصادی، تقویت امنیت و کاهش پدیده قاچاق در مناطق مرزی منجر شود.

 

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری ایرنا
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top