وزارت خارجه نیازمند دانش آموختگان كارآمد است / سه شنبه 14 اردیبهشت


وزیر امور خارجه كشورمان گفت: وزارت امور خارجه در شرایط ویژه ای است و نیاز به گروهی از دانش آموختگان كارآمد برای تولید محتوا و انتشار آن در فضای افكار عمومی و موسسات پژوهشی دارد.

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرگزاری ایرنا، مراسم گرامی داشت روز معلم با حضور «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه كشورمان در دانشكده روابط بین الملل این وزارتخانه برگزار شد.

ظریف در این آیین با بیان اینكه تولیداتی كه در كشور بخواهد افكار عمومی و حتی افكار مسئولان كشور را در حوزه روابط بین الملل شكل دهد از سوی كسانی تولید می شود كه در این حوزه تجربه ای ندارند، گفت: ممكن است این افراد عنوانی داشته باشند اما اگر مطالب آنها را به دقت بخوانید متوجه می شوید از واقعیات امروز جهان به دور است.

وی تاكید كرد: من برای تولید مطلب و محتوا اعلام نیاز می كنم. امروز تحولات در منطقه و جهان بسیار سریع و پیچیده است. بنابراین نمی شود با نسخه های قدیمی تند و یا نسخه های قدیمی تعاملی با جهان امروز برخورد كرد.

وزیر امور خارجه كشورمان ادامه داد: هیچكدام از آن نسخه های قدیمی نمی تواند شرایط امروز را توضیح دهد. ما نیاز به شناخت شرایط جدید داریم. تقاضای من از دوستان این است كه به دانشجویان اجازه فكر كردن بدهید و آنها را به حرف مخالف استاد زدن تشویق كنید تا بتوانیم راهكارهایی برای برون رفت از شرایط كنونی دست پیدا كنیم.

وی در ادامه شهادت استاد بزرگوار حضرت آیت الله مطهری و روز معلم را به عنوان روز توجه به تعلیم و تربیت گرامی داشت و ابراز امیدواری كرد، همه بتوانیم راه این شهید را ادامه دهیم.

ظریف با اشاره به اینكه امروز كشور نیازمند پژوهش های گسترده در زمینه سیاست خارجی است تا به یاری سیاست خارجی بیاید؛ گفت: این پژوهش ها باید مبتنی بر روش های علمی و در برگیرنده نیازهای عملی كشور باشد.

**دانشكده روابط بین الملل یكی از امكانات برای پیشبرد اهدافمان است

وزیر امورخارجه كشورمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینكه دانشكده روابط بین الملل وزارت امور خارجه سرمایه بزرگی است كه با همت دكتر ولایتی و برخی دیگر از بزرگان راه اندازی شد؛ بیان كرد: امروز اگر به بهترین وجه از فرصت این دانشكده استفاده كنیم، می تواند یكی از مهمترین امكانات وزارت امور خارجه برای پیشبرد اهدافش باشد.

وی اضافه كرد: این دانشكده می تواند نقش مهمی در تربیت و جذب نیرو برای وزارت امور خارجه ایفا كند. لذا امروز دانشكده در شرایط ویژه ای قرار دارد كه بتواند با تربیت نیروهای نخبه و زبده در سال ها و دهه آینده به تكمیل یك سازمان متخصص و متعهد به اهداف نظام، كشور و منافع ملی كمك كند. این شرایط وظیفه سنگینی برای دانشكده روابط بین الملل ایجاد می كند.

ظریف همچنین تاكید كرد:البته دانشكده روابط بین الملل نباید توقع داشته باشد كه همه نیروهای وزارت متبوع از دانشكده تامین شود. امروز در سایر دانشگاه ها نیز دانش آموختگان زیادی در حوزه های روابط بین الملل فارغ التحصیل می شوند كه بعضا از نخبگان هستند و وزارت خارجه باید از این نیروها نیز استفاده كند.

وزیر امور خارجه كشورمان همچنین اضافه كرد: خوشبختانه هر روز نیز برظرفیت های تخصصی این دانشكده افزوده می شود . به هرحال باید مجموعه ای كه از این دانشكده فارغ التحصیل می شوند اهل تولید فكر، پژوهش، تحقیق و آشنا به زبان های خارجی باشند. همچنین باید برای تربیت دانشجو توان شناخت شرایط روز، توان تحلیل، ارائه طرح و نظریه و ارائه راه حل مشكلات در دستور كار قرار این دانشكده قرار گیرد.

در این مراسم از اساتید دانشكده روابط بین الملل وزارت امورخارجه تجلیل شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایرناALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top