روحانی: دولت یازدهم به دنبال اشتغال سالانه برای یک میلیون نفر است / چهارشنبه 12 خرداد


دکتر حسن روحانی در مصاحبه با اصحاب رسانه آذربایجان غربی در پایان سفر 2 روزه خود به استان افزود: متاسفانه قبل از دولت یازدهم، طی چندین سال میزان اشتغال خالص کشور سالانه به صفر رسیده بود ولی میزان اشتغال زایی خالص کشور در دولت یازدهم مثبت شده و ما به دنبال اشتغال زایی سالانه برای یک میلیون نفر هستیم.

 

به گزارش آقای تبلیغات، رئیس جمهور با اعلام پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی کشور بر واردات، افزود: با توجه به برنامه ریزی های گسترده دولت یازدهم در راستای افزایش حجم مبادلات تجاری، برای اولین بار در 60 سال گذشته، حجم صادرات غیر نفتی ایران بر واردات کشور پیشی گرفته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه طی 2 ماه نخست سال جاری نیز آمار و ارقام نشان از پیشی گرفتن صادارت غیر نفتی کشور بر واردات دلالت دارد.

رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: در راستای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و عمل به اقتصاد مقاومتی، ساماندهی گمرکات و زیرساخت های اقتصادی کشور انجام می شود.

وی توجه به بازاریابی و بسته بندی، مسائل حقوقی، مرزی و بیمه ای را برای افزایش صادرات کشور الزامی دانست و گفت: همه این مشوق ها باید در کنار هم زنجیروار قرار گیرد تا شاهد رونق اقتصادی کشور باشیم.

 

** 160 هزار میلیارد ریال برای احیای هفت هزار واحد تولیدی هزینه می شود

روحانی در رابطه با وضعیت نامناسب اقتصادی کشور که منجر به تعطیلی و راکد ماندن واحدهای تولیدی شد، اظهار کرد: دولت یازدهم تمامی تلاش خود را برای احیای واحدهای تولیدی به کار می برد و در همین راستا برای راه اندازی دوباره هفت هزار واحد تولیدی راکد در کشور 160 هزار میلیارد ریال هزینه می شود.

وی افزود: استانداران باید توجه بیشتری به احیای واحدهای تولیدی و بهره وری حداکثری داشته باشند.

وی همچنین بر لزوم حمایت های مالی از واحدهای تولیدی بدهکار به بانک ها تاکید کرد.

رئیس جمهوری همچنین از اختصاص یکهزار میلیارد ریال از صندوق توسعه اقتصادی برای رونق صادرات محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از 6 میلیون تن محصولات کشاورزی یک قطب مهم برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی محسوب می شود.

 

** اشتغال زایی نیازمند فناوری های نوین است 

روحانی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر توجه دولت به اشتغال زایی در آذربایجان غربی اظهار کرد: اگر خواهان اشتغال زایی هستیم باید به دنبال فناوری های نوین باشیم و در راستای حمایت از فناوری های نوین، شرکت های دانش بنیان را تقویت و ساماندهی خواهیم کرد.

وی یکی از راهکارهای اشتغال زایی برای کشور را توجه به صنعت گردشگری عنوان کرد.

رئیس جمهور در همین راستا با اشاره به پتانسیل های گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: تنوع قومی و مذهبی، امنیت پایدار، وجود جاذبه های مهم گردشگری همچون دریاچه ارومیه و فرهنگ اصیل مردم این منطقه سبب می شود که این استان مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

وی همچنین بر احداث زیر ساخت های لازم توسعه گردشگری، همچون احداث فرودگاه ها، هتل های مجهز و خط ریلی و زمینی تاکید کرد.

روحانی از افتتاح 2 هتل پنج ستاره در جریان سفر به آذربایجان غربی خبر داد و گفت: برای حمایت از صنعت گردشگری، تعداد هتل های کشور در دولت روحانی تا پنج سال آینده به بیش از 6 برابر می رسد.

 

** بهره برداری از 369 پروژه عمرانی در سفر هیات دولت به آذربایجان غربی

رئیس جمهوری در ادامه با تشریح دستاوردهای سفر هیات دولت به آذربایجان غربی اظهار کرد: 369 پروژه عمرانی در سفر هیات دولت به آذربایجان غربی افتتاح و 27 پروژه مهم نیز کلنگ زنی شد.

وی با بیان اینکه در حوزه های کشاورزی و آب، سرمایه گذاری عظیمی در استان های غربی کشور به خصوص آذربایجان غربی صورت گرفته است، افزود: قرار بر این شد تا 28 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به آبیاری تحت فشار مدرن مجهز شود.

روحانی با اشاره به افتتاح پروژه پتروشیمی مهاباد بیان کرد: افتتاح پروژه پتروشیمی مهاباد جزء طرح های مهمی بود که خط تولیدی پتروشیمی غرب کشور را تکمیل تر کرد.

وی افزود: پتروشیمی مهاباد سالانه بیش از 330 هزار تن محصول تولیدی خواهد داشت که امیداوریم دولت موفق شود تا طرح های پایین دستی این خط تولیدی را در آذربایجان غربی تکمیل کند.

رئیس جمهوری در ادامه با ابراز خرسندی از روند احیای دریاچه ارومیه گفت: گزارش بسیار خوشحال کننده ای از روند احیای دریاچه ارومیه در نشست شورای اداری دیروز ارائه شد.

وی اضافه کرد: دولت یازدهم احیای دریاچه ارومیه را در اولین جلسه هیات دولت در دستور کار قرار داده و توانست اقدام های چشمگیر و قابل لمسی را عملی کند.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه سرشار از منابعی همچون مواد معدنی و نمک است، اذعان کرد: در صورت عدم آسیب رسانی به محیط زیست باید از این منابع خدادادی در راستای افزایش توان اقتصادی بهره برد.

روحانی با قدردانی از استقبال پرشور مردم آذربایجان غربی در سفر هیات دولت به این استان گفت: توفیق یافتیم تا در آستانه ماه مبارک رمضان و ایام خرداد، مهمان مردم عزیز آذربایجان غربی باشیم و وحدت و همدلی مناسبی بین ادیان و اقوام مختلف در آذربایجان غربی را شاهد هستیم که نشان از تلاش فرزندان ایران سربلند در زیر سایه خیمه جمهوری اسلامی دارد.

انتهای پیام/

منبع: ایرنا 


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top