دلیل اهمیت " کن" / چهارشنبه 9 تیر

به گزارش آقای تبلیغات ، برای سال‌های متمادی، شیرهای کن بزرگترین و گسترده‌ترین فستیوال در حوزه‌ی تبلیغات به‌شمار‌می‌رفت. اما این فستیوال نیز مانند خود تبلیغات از سطح بیلبوردها، تبلیغات تلویزیونی، آگهی‌های چاپ‌شده فراتر رفته‌است. این فستیوال اکنون فستیوال خلاقیت نامیده می‌شود و به نوعی به نقطه‌ی تلاقی دنیای تبلیغات، بازاریابی، سرگرمی و تکنولوژی بدل شده‌است و هرکدام از این حوزه‌ها تنه به تنه‌ی دیگری می‌زند تا توجه ما را به خود جلب کند. این نقطه مکانی است که گردانندگان و پدیدآورندگان Spotify، Airbnb، ایموجی‌های TraceBellو ClashOfClans یکدیگر را ملاقات می‌کنند. درواقع این فستیوال به نوعی به Mos Eisley (پایگاه فضایی فیلم جنگ ستارگان) تبدیل شده‌است.

اما کن علاوه بر گرد‌هم‌آوردن امکانات لازم برای خودنمایی در برابر مشتری‌های کنونی و آینده، چه فایده‌ی دیگری دارد؟ چه چیزی افراد را از سراسر جهان هر سال به کن می‌کشاند؟ این سوالی‌است که این نوشته از طریق مصاحبه با مدیران اجرایی درجه‌یک آژانس‌هایی که برندگان جوایز این مسابقه بوده‌اند، یعنی آژانس‌های Deutsch، 72andSunnyAmsterdam، Dorga5London و R/GA سعی در پاسخ به آن را دارد.

 

اهمیت کن در چیست؟

وینستون بینچ، مدیر ارشد دیجیتال در Deutsch North America

"اینجا میدان خلاقیت، بازاریابی و مدیا است؛ مکانی بسیار مناسب برای یادگیری، الهام گرفتن و برقراری روابط جدید است و هیچ کنفرانس و یا فستیوال دیگری وجود ندارد که این ویژگی‌ها را با هم داشته باشد. این که در جنوب فرانسه دایر شده است اهمیتی ندارد و من هرسال با کوله‌باری از ایده‌های تازه اینجا را ترک می‌کنم."

 

کارلو کاوالون، شریک و مدیر اجرایی خلاقیت در 72andSunnyAmsterdam

"کن مکانی‌ست که افراد از برندها، تبلیغات، سرگرمی و دیگر اجتماع‌ها در آن جمع می‌شوند و در رابطه با این صنعت، با دیدگاهی جهانی و فارغ از مسائل تجاری با یکدیگر صحبت می‌کنند. کن یک رویداد بسیار فراگیر است. با وجود رقابت شدید بین بازاریاب‌ها، رسانه‌ها و آژانس‌ها برای پیروزی و جلب توجه، حس دموکراتیک موجود در فستیوال همچنان حس می‌شود."

نیک لا، قائم‌مقام و مدیر ارشد جهانی R/GA

"اتفاق افتادن دو رویداد در دنیای تبلیغات، یک دلیل خوب برای موجودیت کن به دست می‌دهد. رویداد اول، این است که کار خوب و موردتوجه در این صنعت بیشتر دیده می‌شود. کارهایی در کلاس جهانی از تمام نقاط دنیا دیده می‌شود؛ از نیوزلند تا پرو و لاتویا. کن به مجمع ما تبدیل شده‌است. رویداد دوم، تحت تاثیر قرار گرفتن تبلیغات توسط بسیاری از صنایع و مرتبط شدن با آن‌هاست. کن این تنوع و گوناگونی گیج‌کننده را نمایش می‌دهد و ثابت کرده‌است که این فستیوال همیشه پیش‌رو است."

کریس ولن، مدیر ارشد بازاریابی در Droga5

"من معتقدم اهمیت کن فراتر از جایزه‌اش است. این، لحظه‌ی بزرگی از سال است که تمامی دست‌اندرکاران این صنعت، مشتری‌ها، آژانس‌ها و رسانه‌ها همه روی خلاقیت متمرکز می‌شوند. زمانی بود که هیچ یک از شرکت‌کننده‌ها زمانی برای فکر کردن، مطالعه و یا بحث خلاقانه راجع به ایده‌هایشان صرف نمی‌کردند، اما حالا این‌چنین نیست. کن نقش والایی به دلیل تمرکزش بر کل این صنعت دارد."

نقش سخنرانی‌ها، پنل‌های گفت‌و‌گو و ارائه‌ها

کاوالون: این‌ها یک توسعه‌دهنده‌ی ایده است. هم آن‌هایی که مفید است و هم آن‌هایی که نیست؛ هم آن‌هایی که ارزش وقت صرف کردن دارند و هم آن‌هایی که صرفا وجود دارند. جایگاهی که کن برای ابراز نظرات افراد در اختیار آن‌ها می‌گذارد، مسئولیتی را به همراه می‌آورد: شرکت‌کننده‌ها ملزم به صادق بودن در صحبت‌های خود اند؛ ملزم به گفتن نکته‌ای باارزش و معنادار و بالاتر بردن گستره‌های مرز صحبت‌هایشان. صرف راه انداختن یک ترند و لغت باب روز میان مردم کافی نیست.

 

ولن: مانند هر سخنرانی دیگری به نقاط قابل اعتنایی در بحث نیاز داریم که این سخنرانی‌ها و پنل‌ها آن‌ را برآورده می‌کنند. درصورتی که یکی از این بحث‌ها خوب باشد، صحبت از آن تا نوشیدنی بعد از مراسم و عصر آن روز و سر میز صبحانه‌ی فردا و حتی تا هفته‌های بعد ادامه می‌یابد. درحقیقت کسی برنامه‌ها و نقشه‌های بازاریابی خود را به خاطر سخنرانی یا پنل تغییر نمی‌دهد، اما احتمال دارد که بحث‌های پیش رو به تحول‌هایی اساسی در حوزه‌ی برنامه‌های بازاریابی آینده منجر شود.

لا: نیاز به برقراری ارتباط میان بازیکنان این میدان وجود دارد و در نتیجه‌ی آن، هر اتفاقی که منجر به تبادل نظر و ایده شود، اتفاق خوبی است. ممکن است که تمام سخنرانی‌ها و پنل‌ها باکیفیت نباشند، اما اگر به درستی سازماندهی شوند، چیزهای بسیاری را برای یادگیری می‌توانند ارائه دهند. برقراری مکالمات غیررسمی در این رویدادها و حتی بیرون از آن می‌تواند به پربارترکردن این رویداد کمک کند.

نگاه اجمالی به آینده

بینچ: در گذشته‌ی نه چندان دور، تنها آژانس‌ها بودند که به کن اهمیت می‌دادند. بعد از آن کم‌کم برندها و نیز نام‌های بزرگ تکنولوژی و مدیا نیز وارد عرصه‌ی رقابت‌ها شدند. ابتدا این فستیوال، به فستیوال تبلیغات مشهور بود، اما حالا فستیوال خلاقیت نامیده می‌شود. اما درواقع، هسته‌ی مرکزی آن حول محور تبلیغات و بازاریابی می‌چرخد و تنها بازیکنان بیشتری وارد عرصه شده‌اند. فیس‌بوک تا BuzzFeed و SnapChat تا هالیوود همه ددر عرصه‌ی بیزینس تبلیغات‌اند. گوناگونی سخنران‌ها نشان‌دهنده‌ی چهره‌ی دائم‌التغییر صنعت ماست و این دستاورد بزرگی‌است. تنوع ما را جلو می‌برد و همه چیز را بهتر می‌کند.

لا: هر چیزی که جایزه را ببرد، بدون شک کارهای سال آینده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. این اتفاق هم خوب است و هم بد. دیدن آنچه که می‌تواند و ممکن است که الهام‌بخش باشد خوب است و اینکه هدف به صرف بردن جایزه‌ی سال بعد معطوف شود، بد. مواجهه با افراد توانمند و مستعد و استفاده از افکار آن‌ها، به یک تحرک جهانی منجر می‌شود و کارها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

کاوالون: اگر قصد افراد پیشرو بودن در کار است، باید از درست بودن منابع الهامشان اطمینان حاصل کنند. بهترین مکالمه‌ها و بحث‌ها آن‌هایی است که پیشرو اند و به جای بازتاب ترندهای باب روز، ایده‌های تازه‌تر، آوانگاردتر و احتمالا کمتر قابل قبول را مطرح می‌کنند.

بینچ: کن به شما کمک می‌کند که بفهمید نوار خلاقیت تا کجا کش می‌آید. ما ایده‌های خود را نه برای بردن جایزه‌ی کن، که برای ایجاد شهرت برای برند خود و تکان دادن تجارت طراحی می‌کنیم. بیشتر اوقات ایده‌های برتر فستیوال نه تنها خلاقانه‌ترین آن‌ها، بلکه تاثیر‌گذارترین آن‌ها نیز هستند.خلاقیت در تولید محصول مهم‌ترین رکن برای جداکردن آن از سایر محصولات مشابه است. تاثیرپذیری علاوه بر سخنرانی‌ها، ملاقات‌ها و مکالمات اتفاقی، از خود نمایشگاه نیز به دست می‌آید. جایزه‌ها مهم‌اند.

ولن: مطالعه‌ی خلاقیت باعث پهناور شدن بیشتر گستره‌ی فکر افراد، شگفت‌زده کردن آن‌ها، فراتر رفتنشان از مرزهای بازاریابی و رفتار کردن فراتر از قانون‌ها و نرم‌های پیش‌بینی شده می‌شود. حسادت مشتری‌ها و آژانس‌ها با دیدن کارهای خوب بقیه‌ی شرکت‌کننده‌ها برانگیخته می‌شود. درواقع در بازار رقابتی چیزی به جز جایزه‌ها و مشاهده‌ی کارهای برگزیده برانگیزاننده نیست. دیدن برگزیدگان کن بدون شک مخاطبان را تحت تاثر قرار می‌دهد و مهم‌تر از آن، ایده‌های پیش رو در سال آینده را رقم می زنند. جمله‌ی کلیدی "کاش اون کار رو کرده بودم" مهم‌ترین و سالم‌ترین جمله‌ای‌ست که کسی در کار ما می‌تواند به زبان آورد.

 انتهای پیام/ 

منبع : ام بی ای نیوز 
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top