پایان حضور انگلیس در اتحادیه اروپا رسماً اعلام شد

به گزارش گروه بین‌الملل سایت دکتر حسین ناصری و به نقل از العربیه، انگلیس جمعه‌شب به‌وقت محلی در تاریخ 31 ژانویه (11 بهمن ماه) رأس ساعت 23:00 به‌وقت گرینویچ پس از سه سال و نیم کشمکش و دعوای سیاسی بر سر برگزیت، رسماً به کار خود در اتحادیه اروپا پایان داد. همزمان با اعلام برگزیت، هزاران نفر از طرفداران آن مقابل پارلمان در مرکز لندن تجمع کرده این اتفاق مهم را کنار هم جشن گرفتند

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس به‌مناسبت رخداد برگزیت خطاب به مردم کشورش گفت: «مأموریت ما اکنون وحدت در کشور و پیشروی به‌سمت جلو است». نخست وزیر انگلیس تأکید کرد که «برگزیت پایان انگلیس نیست، بلکه باز شدن صفحه‌ای جدید در تاریخ این کشور است»

پس از این رویداد تاریخی، مرحله گذار 11ماهه از امروز (اول فوریه) تا پایان سال جاری میلادی (21 دسامبر سال 2020)  آغاز شده است و کشور انگلیس در این دوره گذار می‌تواند به‌عنوان یکی از اعضای بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی بماند، اما طبق قانون، هرگونه طول دادن دوره گذار فراتر از پایان سال 2020 ممنوع است. انگلیس در دوران گذار پسابرگزیت همچنان در بازار داخلی و اتحادیه گمرکی اروپا باقی خواهد ماند.

همه‌پرسی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در 23 ژوئن 2016 برگزار شد که اکثریت مردم به آن رأی موافق دادند، اما پس از این همه‌پرسی دیوید کامرون نخست وزیر اسبق استعفا داد و «ترزا می» به‌جای او به‌عنوان رئیس حزب حاکم و نخست وزیر انتخاب شد.

ترزا می هم پس از تصدی سمت نخست وزیری، تصمیم خود درباره خروج از اتحادیه اروپا را اعلام کرد و در خصوص برگزیت به توافقاتی با اتحادیه اروپا دست یافت، اما این توافق با مخالفت پارلمان مواجه شد که در نهایت می مجبور به استعفا شد.

پس از استعفای «می» و سر کار آمدن بوریس جانسون، قرار شد برگزیت با موافقت ملکه انگلیس و بدون رأی‌گیری در پارلمان اجرایی شود که این اقدام جنجالی با سروصدای نمایندگان مواجه شد و جانسون هم پس از شکست در طرح اجرای برگزیت بدون موافقت پارلمان، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد که پس از پیروزی در این انتخابات، تکلیف برگزیت مشخص شد.

پارلمان اروپا روز چهارشنبه بالاخره توافق برگزیت را تصویب کرد تا آخرین مانع برای وقوع این سناریو هم برداشته و انگلیس وارد تونلی شود که البته به‌گفته بسیاری کارشناسان پایان آن مشخص نیست. بسیاری از رسانه‌ها خبر تصویب برگزیت در پارلمان اروپا را با عنوان خداحافظی همراه با اشک و حسرت اروپا از انگلیس تیتر زدند

اینک انگلیس بعد از سه سال و اندی کشمکش سیاسی غزل خداحافظی از اتحادیه اروپا را خوانده و به‌عنوان اولین عضو، این تشکل را بعد از 47 سال ترک کرده است، با این حال، هزاران انگلیسی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند و هزاران شهروند اروپا که در انگلیس به‌سر می‌برند به‌روشنی نمی‌دانند دقیقاً چه در انتظارشان است.


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top