نشانه‌های اضطراب را باید جدی گرفت/ بی‌خوابی یکی از اصلی‌ترین عوامل بروز اضطراب

به گزارش گروه اجتماعی  سایت دکتر حسین ناصری و به نقل از خبرگزاری برنا؛ اضطراب بیش از آن چه فکر کنید می‌تواند بر بدن انسان تاثیرگذار باشد. گاهی اوقات به دلیل مشکلات و ناآرامی‌هایی زندگی روزانه مراقبت از خود را فراموش می‌کنیم. حتی ممکن است بدون این که آگاه باشیم از اضطراب رنج ببریم.

همه ما هر از چند گاهی، مانند زمانی که قرار است در برابر گروهی از مردم صحبت کنیم یا سوار هواپیما شویم، اضطراب را تجربه می کنیم. اما اضطراب مزمن می تواند به ضرر بدن انسان تمام شود. در ادامه با برخی از نشانه های پنهان اضطراب بیشتر آشنا می شویم.

دکتر علی منزوی، روانشناس و مدرس دانشگاه، در خصوص نشانه‌های اضطراب و انواع آن می‌گوید: زمانی که اضطراب دارید، بدن هورمون‌های اضافی تولید می‌کند و پس از آن باید به سختی کار کند تا سطوح این هورمون‌ها را تنظیم کند. اگر همواره مضطرب هستید، بدن شما باید سخت‌تر از شرایط عادی کار کند و این می‌تواند به تضعیف سیستم ایمنی منجر شود. همان گونه که می‌دانید، یک سیستم ایمنی ضعیف درها را به روی بیماری‌های مختلف باز می‌کند.

این کارشناس در رابطه با سردردهای بی‌پایان که خود یکی از عوامل بروز اضطراب در افراد است، بیان داشت: سردردهای پایدار برای چند هفته یا حتی چند ماه می‌تواند نشانه‌ای از اضطراب باشد. زمانی که استرس داریم به طور معمول آرواره‌های خود را روی یکدیگر فشار می‌دهیم، دندان‌ها را به هم می‌سائیم و عضلات صورت و گردن را سفت می‌کنیم. این اثرات جسمانی اضطراب می‌توانند محرک سردردهایی باشند که به نظر می‌رسد هیچ‌گاه از بین نمی‌روند.

او ادامه داد: همچنین افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر در تمامی روزهای هفته با نگرانی مداوم مواجه هستند. قرار گرفتن در این شرایط می تواند احساس خستگی پایدار را موجب شود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به این موضوع که دردهای بدنی مداوم  نیز در به وجود آمدن اضطراب بی‌تاثیر نخواهد بود، عنوان کرد: زمانی که مضطرب هستید به طور معمول چه کاری انجام می‌دهید؟ احتمالا به آرواره‌های خود فشار وارد می‌کنید، دست‌های خود را مشت کرده و فشار می‌دهید و تمام عضلات بدن خود را سفت کرده و زیر فشار قرار می‌دهید. این انقباض‌های مکرر عضلانی می‌تواند به شکل‌گیری دردهای عضلانی منجر شود.

او در ادامه به مبحث گوارش ضعیف پرداخت و اظهار داشت: اضطراب بیش از آن چه فکر کنید می‌تواند بر بدن انسان تاثیرگذار باشد. این شرایط می‌تواند موجب یبوست، نفخ، اسهال، گرفتگی‌های عضلانی و دیگر مشکلات گوارشی شود. بدتر این که گوارش ضعیف خود می‌تواند به اضطراب و افسردگی منجر شود. از این رو، بهبود شرایط گوارش چه با اضطراب مواجه باشید یا خیر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این روانشناس بی‌خوابی را از دیگر عوامل بروز اضطراب می‌داند و معتقد است همانند شرایط ضعیف گوارش، به نظر می‌رسد بی‌خوابی و اضطراب نیز یک چرخه معیوب را شکل می‌دهند. اضطراب به خواب رفتن یا خواب باقی ماندن را دشوارتر می‌سازد، در شرایطی که بی‌خوابی می‌تواند علائم اضطراب را تشدید کند.

او ادامه داد: همه ما گاهی اوقات خجالتی می‌شویم. با این وجود، اگر همواره احساس می‌کنید که در موقعیت‌های اجتماعی همه نگاه‌ها روی شما دوخته شده‌اند، این می تواند نشانه‌ای از اضطراب پنهان باشد. اگر دچار لرز هستید، در صحبت کردن با دشواری مواجه هستید و هنگامی که در جمع قرار دارید به شدت عرق می‌کنید، شاید بهتر باشد با یک درمانگر صحبت کنید.

منزوی در خصوص ارتباطی که میان کاهش میل جنسی و اضطراب وجود دارد، تصریح کرد: اضطراب می‌تواند ترشح گنادوتروپین‌ها، هورمون‌هایی که در بیضه‌ها و تخمدان به تولید هورمون‌های جنسی بیشتر کمک می‌کنند را مختل کند. سطوح کم این هورمون می‌تواند به کاهش میل جنسی و تعداد اسپرم منجر شده و همچنین تخمک‌گذاری را کاهش دهد.

این مدرس دانشگاه در پایان یادآور شد: افراد مضطرب در تمرکز روی یک موضوع با دشواری مواجه می‌شوند. این شرایط انجام وظایف را دشوار می‌سازد و در نتیجه آن اضطراب تشدید می‌شود.


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top