انرژی خورشیدی ارزان‌ترین سوخت تولید برق می‌شود

انرژی خورشیدی ارزان‌ترین سوخت تولید برق می‌شود

به گزارش سایت رسمی دکتر حسین ناصری به نقل از  ایسنا، محققان در گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اظهار کردند فتوولتائیک خورشیدی اکنون از نیروگاههای زغال سوز و گازسوز در اکثر کشورها ارزانتر است. هزینه های ارزانتر به همراه تلاش دولتها برای کاهش آلایندگی و مقابله با تغییرات جوی، زغال سنگ را از شبکه های نیرو خارج خواهد کرد و تجدیدپذیرها ۸۰ درصد بازار تولید برق جدید را تا سال ۲۰۳۰ تصاحب می کنند.

این یافته ها نشان دهنده تغییر گرایش چشمگیر در تامین انرژی در شرایطی است که دولتهای سراسر جهان به دنبال راههایی برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای عامل گرمایش جهانی هستند. نیروگاههای برق آبی بزرگترین منبع نیروی تجدیدپذیر خواهند بود و انرژی خورشیدی هم به دلیل کاهش هزینه تولید و نصب پنلهای خورشیدی، به سرعت محبوبیت پیدا می کند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی در این باره گفت: خورشیدی به سلطان جدید بازارهای برق جهان تبدیل می شود. بر مبنای سیاستهای فعلی، استفاده از انرژی خورشیدی پس از سال ۲۰۲۲ هر سال رکورد جدیدی خواهد زد.

پیش بینیهای آژانس بین المللی انرژی بر مبنای سناریوی سیاستهای تایید شده است که فرض را بر این گذاشته که کووید ۱۹ تا سال میلادی آینده به تدریج تحت کنترل قرار می گیرد و اقتصاد جهانی به وضعیت پیش از شیوع پاندمی برمی گردد. این سناریو دربرگیرنده تصمیمات و اهدافی است که در حال حاضر اعلام شده اند و اقدامات مفصلی برای این برنامه ها قرار است اجرایی شوند.

همچنین این آژانس پیش بینی کرده که تقاضا برای گاز طبیعی در کشورهای توسعه یافته به خصوص در اروپا آهسته شده و استفاده از زغال سنگ در همه جا کاهش پیدا می کند. حدود ۲۷۵ گیگابایت ظرفیت زغال سوز در سراسر جهان که معادل ۱۳ درصد ظرفیت سال ۲۰۱۹ است، تا سال ۲۰۲۵ تعطیل خواهد شد که عمدتا در آمریکا و اتحادیه اروپا روی می دهد و افزایش تقاضا برای زغال سنگ در اقتصادهای در حال توسعه آسیا را کاملا جبران می کند.

سهم زغال سنگ از تولید جهانی برق از ۳۷ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۲۸ درصد در سال ۲۰۳۰ کاهش پیدا می کند و تا سال ۲۰۴۰، سهم این سوخت که زمانی برای نیروگاهها اساسی بود برای نخستین بار از زمان انقلاب صنعتی به پایین ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. اگر دولتها روند کربن زدایی را تسریع کنند، افول زغال سنگ از این هم سریعتر اتفاق می افتد.

البته این فرضیات مستلزم سرمایه گذاری در شبکه های برق است که باید ارتقا پیدا کرده و تامین انرژی را از منابع مختلفی که تنها در زمان درخشش آفتاب یا وزش باد کار می کنند، دریافت کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سرمایه گذاری برای مدرنیزه شدن، توسعه و دیجیتالی شدن شبکه برق باید به ۴۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۰ برسد که دو سوم بیشتر از هزینه سال گذشته است. این هزینه به احداث دو میلیون کیلومتر خط انتقال برق و ۱۴ میلیون کیلومتر شبکه های توزیع که ۸۰ درصد بیشتر از میزان اضافه شده در ۱۰ سال گذشته هستند، کمک می کند.Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top