رشد 16.1 درصدی خرید نفت از ایران در ماه ژوئن امسال / شنبه 2 مرداد

عربستان سعودی به عنوان بزرگ ترین صادرکننده نفت خام در جهان، پس از سه ماه دوباره در ماه ژوئن به جایگاه بزرگ ترین عرضه کننده نفت خام چین دست یافت اما واردات این کشور به چین در این ماه کاهش یافت.

 

به گزارش آقای تبلیغات ، خبرگزاری انگلیسی «رویترز» از ١٤,٢ درصد کاهش واردات نفت چین از عربستان سعودی و رشد 16.1 درصدی خرید این محصول از ایران در ماه ژوئن امسال (دوازدهم خرداد تا دهم تیرماه) نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد.

بر پایه آمار اداره گمرک چین، واردات نفت خام چین از عربستان در ماه ژوئن نسبت به سال پیش در همین مقطع زمانی ١٤,٢ درصد کاهش یافت و به یک میلیون و ١١٢ هزار بشکه در روز یا چهار میلیون و ٥٦٩ هزار تن رسید.

بر اساس آمارها واردات نفت این کشور از روسیه در ماه ژوئن به ٩٩٩ هزار و ٤٢٠ بشکه در روز یا چهار میلیون و ١٠٧ هزار تن رسید که نسبت به بالاترین میزان آن در ماه مه (یک میلیون و ٢٤٠ هزار بشکه در روز) کاهش یافت.

واردات نفت چین از ایران نیز در ماه ژوئن نسبت به سال پیش در همین مقطع زمانی ١٦,١ درصد افزایش یافت و به ٧٨٠ هزار و ١٧٥ بشکه در روز رسید. این میزان در ماه مه ٦٧١ هزار و ١٧٦ بشکه در روز بود.

در مجموع واردات چین از ایران از ماه ژانویه تا ژوئن (٦ ماه نخست سال جاری میلادی) ٢,٥ درصد رشد کرد.

یک مسئول چینی اعلام کرد: دولت این کشور نمی خواهد وابستگی زیادی به هیچکدام از این عرضه کنندگان داشته باشد. این سیاست رقابت را بین این عرضه کنندگان بزرگ ایجاد می کند و ممکن است به کاهش قیمت نفت برای ما منجر شود.

دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد قیمت سبد نفتی این سازمان چهارشنبه ٤٢ دلار و ٧٣ سنت برای هر بشکه بود که دیروز (پنجشنبه) با ٢٠ سنت افزایش، به ٤٢ دلار و ٩٣ سنت برای هر بشکه رسید.

سبد نفت خام اوپک شامل ١٣ نوع نفت خام اعضای این سازمان مانند مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، اورینته اکوادور، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان، موربان امارات و مری ونزوئلاست.

همچنین  در بازار لندن بهای هر بشکه نفت خام سبک برنت دریای شمال که بیش از دو سوم نفت های جهان مانند اوپک بر اساس آن قیمتگذاری می شوند، با حدود 79 سنت کاهش (1.7 درصد) به 46.38 دلار رسید.

به گزارش منابع انگلیسی، بهای هر بشکه نفت شاخص آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت- دبلیو.تی.آی) نیز با 84 سنت کاهش (1.8 درصد) به 44.91 دلار رسید.

 

انتهای پیام/

منبع: ایرنا


 Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top