از اطلاعات سرشماری سوء استفاده نمی شود/سه شنبه 6 مهر

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم باید احساس کنند که اطلاعات ضرورت کشور بوده و به نفع همه مردم است گفت: مردم احساس نکنند که کسی می خواهد از آمار و سرشماری سوء استفاده کند.

 

به گزارش اقای تبلیغات به نقل  ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در دیدار مسئولان ستاد سرشماری سراسر کشور اظهار کرد: من از مردم تقاضا می کنم که همه همکاری لازم را با ماموران سرشماری داشته باشند، زیرا اطلاعات بدست آمده از این سرشماری پایه ای برای برنامه ریزی کشور است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه دولت به دنبال برنامه ریزی براساس همین اطلاعات و آمار است، افزود: ما سازمان برنامه و بودجه را احیا کردیم تا از متخصصان برای برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور استفاده کنیم تا کشور شاهد پیشرفت قابل قبولی در همه زمینه ها باشد.

 

روحانی ادامه داد: امسال، سال رونق اقتصادی است و آثار آن را در بخش های مختلف اقتصادی می بینیم البته ما باید واقعیت ها  را به مردم بگوییم یعنی اگر رشد اقتصادی خوب است آن را به مردم بگوییم و اگر یک سال هم رشد اقتصادی متوقف است باید آن را هم به مردم بگوییم و دلایل آن را تشریح کنیم زیرا مردم باید از شرایط کشور مطلع باشند تا براساس آن اطلاعات برنامه ریزی کنند. بدون کمک مردم هیچ کاری پیش نمی رود.

 

روحانی در ادامه با اشاره به اهمیت سرشماری در کشور گفت: باید بتوانیم با حوصله کافی و احساس مسئولیت ملی و شرعی سرشماری را به پایان برسانیم. این سرشماری یک امانت است و اشتباه در ثبت اطلاعات یا اعلام آمار می تواند برای برنامه ریزان کشور مشکل ایجاد کند، زیرا همه تصمیم سازی ها در مسائل مهم و کلان کشور بر مبنای داده هایی است که در اختیار مسئولان قرار می گیرد. اگر این داده ها دقیق نباشد ما در انتخاب مسیر دچار اشتباه می شویم.

 

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه آرزوی ما دست یافتن به توسعه و پیشرفت است و خداوند هم منابع خوبی در اختیار ما قرار داده است تشریح کرد: چیزی که باقی می ماند تلاش و کوشش و هماهنگی و ملی فکر کردن و صحیح عمل کردن است.

 

وی همچنین خاطر نشان کرد: همه کشورها متکی به آمار هستند؛ اما نحوه سرشماری مهم است. پر کردن پرسشنامه به شکل ابتدایی کار پر زحمتی است که انرژی و سرمایه زیادی را می برد. در حالی که ما باید به نقطه ای برسیم که اعلام نکنیم بعد از5  سال سرشماری انجام می شود، زیرا اکنون آمار اطلاعات در دنیا به لحظه است یعنی همه اطلاعات در مراتب داده ها جمع شده و اطلاعات به ثانیه و لحظه است. ما هم باید در مسیری حرکت کنیم که آمار را در لحظه داشته باشیم. در گذشته یک سال یا بیشتر طول می کشید تا اطلاعات سرشماری ها در اختیار مسئولان قرار بگیرد اکنون این زمان به سه ماه رسیده است، بنابراین پیشرفت خوبی در این زمینه داشته ایم.

 

روحانی همچنین گفت: آمار و اطلاعات در کشور باید دقیق و شفاف بوده و در اختیار مردم باشد، ما باید صادقانه آمار را به مردم اعلام کنیم چون علاوه بر بخش دولتی بخش خصوصی هم می خواهد برنامه ریزی کند. بنابراین باید بدانیم رشد جمعیت چگونه است؟ چقدر مسکن داریم و چقدر نیاز داریم؟ چه تعداد مدرسه نیاز داریم؟ بنابراین همه افراد اعم از بخش خصوصی و عمومی به یک آمار دقیق نیاز دارند تا برای آینده خود برنامه ریزی کنند. دانشگاه‌ها  و مراکز تحقیقاتی به آمار نیاز دارند.

 

وی با بیان اینکه آمارها در گذشته مشکلات امروز را هشدار داده بود، گفت: آمارها در گذشته پیک جمعیت و شرایط نسل جوان، میزان نیاز به اشتغال یا مسائل زیست محیطی مثل آلودگی شهرها یا کمبود آب را هشدار داده بود که باید براساس این آمار برنامه ریزی درستی انجام می شد و به طور مثال متناسب با میزان بیکاری باید شغل درست می شد، البته بیکاری در همه کشورها تا حدی قابل قبول است اما بیکاری دو رقمی یا 9/9 درصدی اصلا قابل قبول نیست. ما ابتدا باید آمار دقیق بدست آوریم و ثانیا براساس آن اطلاعات برنامه ریزی داشته باشیم.

 

روحانی تاکید کرد: بنای دولت حرکت بر مبنای عقلانیت، تدبیر و خرد جمعی است. خرد جمعی به ما می گوید برای برنامه ریزی اطلاعات اولیه را در اختیار داشت. مرکز آمار، اطلاعات خود را معمولا روز آخر هر ماه یا اولین روز از هر ماه اعلام می کند که سرعت و البته اعلام آمار بسیار مهم است و اطلاعات باید به گونه‌ای اعلام شود که مسئولان اول هر ماه منتظر دریافت آمار باشند.

 

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که «به لحاظ فرهنگی خیلی مهم است که عادت کنیم که با آمار صحبت کنیم» گفت: مسئولان به خود اجازه می‌دهند که راجع به آمار حرف بزنند در حالی که باید آمار و اطلاعات توسط مسئولان آمار کشور اعلام شود، البته اگر سایر مسئولان می خواهند آمار را اعلام کنند باید آمار خود را مستند به مرکز آمار ایران کنند.

 

رئیس دولت تدبیر و امید همچنین با اشاره به تاکید رهبری بر جمع آوری اطلاعات دقیق در سرشماری ها اظهار کرد: در مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برنامه ریزی ها بر مبنای آمار دقیق انجام می شود. مهم هم هست که ما با آمار صحبت کنیم، اما بخش هایی هستند که آمار سرخود درست می کنند. بیان نظر شخصی اشکالی ندارد اما آمار را باید مراکز مسئول اعلام کند.

 

روحانی افزود: در این دوره از سرشماری از مردم خواسته شده است که از طریق اینترنتی در سرشماری شرکت کنند این راه بسیار خوب و درست است البته در این دوره در سرشماری و به منازل هم مراجعه می شود که در آینده حتما می‌شود راه حل های دیگر را در نظر گرفت تا سرشماری راحت تر انجام شود.

 

وی در پایان با تشکر از مسئولان مرکز آمار، ستادهای سرشماری، وزارت ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: ان‌شاالله با امانت دقیق سرشماری انجام گیرد و اطلاعات درستی در اختیار مردم و مسئولان قرار بگیرد. از مردم هم تقاضا می‌کنیم همکاری‌های لازم با ماموران سرشماری داشته باشند.

 

به گزارش ایسنا، امیرعلی پارسا رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه 40 هزار نیرو در سرشماری سال جاری شرکت دارند اظهار کرد: سرشماری در این دوره هم سنتی و هم به وسیله اینترنت انجام می شود که همراهی دستگاه های اجرایی در این دوره بی  نظیر است.

 

وی با اشاره به استقبال خوب مردم از سرشماری اینترنتی اظهار کرد: در روز اول 5 /2 میلیون مراجعه به سایت مرکز آمار داشتیم، در روز سوم هم 225 هزار خانوار اطلاعات خود را ثبت کردند و امروز هم بین ساعت 8 تا 9 ، 25 هزار خانوار اطلاعات خود را ثبت کردند.

 

پارسا در پایان با بیان اینکه استان های سمنان، خراسان جنوبی، ایلام، کردستان و بوشهر نسبت به ضریت نفوذ اینترنت، وضعیت مناسبی در ثبت نام اینترنت داشته اند گفت: این میزان از مشارکت در اولین دوره انجام سرشماری الکترونیکی بسیار خوب است اما ما باید به سمتی برویم که این آمار افزایش بیشتری داشته باشد.Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top