چگونه قدرت اراده ی خود را برای ترک یا انجام کاری بالا ببریم؟

     1-کارهایی که باعث کاهش اراده می شود را انجام ندهید.

وزنه برداری بهترین ورزش برای تقویت عضلات است. اما این غیرممکن است که نیم ساعت قبل از کمک به دوستتان در جایجایی مبلمانش برای تقویت عضلاتتان تمرین وزنه برداری انجام دهید! یا اینکه هر روز زمان زیادی را بدون استراحت برای وزن برداری صرف کنید. بدانید که کنترل خود بهترین راه برای تقویت نیروی اراده است، بی وقفه تمرین کردن، بدون درنظر گرفتن زمانی برای استراحت، بهترین راه برای نابود کردن اراده است.

با اقای تبلیغات همراه باشید.      2- از قدرت تصورات خود استفاده کنید.

خلق تصویر ذهنی برای افزایش قدرت اراده، تکنیک قدرتمندی است. هر موقعیتی را که در ذهن تصور می کنید بدن شما نیز خود را در آن حالت احساس می کند. مثلا اگر تصور کنید که در یک ساحل آرام دراز کشده اید، به صدای امواج گوش می دهید و شوری هوای دریا را حس می کنید، بدن شما نیز به نوعی آرامش می رسد. و بعکس اگر تصور کنید که به یک جلسه مهم دیر رسیدید بدن شما نیز دچار استرس می شود. از این خاصیت ذهن و جسم می توانید برای ارتقای سطح اراده ی خود استفاده کنید. برای مثال براساس کارشناس قدرت اراده، روی بومیسیر و جان تیرنی، ژریم غذایی وسیله ایست است که شما را در مرحله کاهش قدرت اراده نگه میدارد. به همین دلیل کسانی که در رژیم هستند همه چیز را، از کوچکترین مسائل گرفته تا اشتیاق برای خوردن غذا و استراحت کردن، را با شدت بیشتری حس می کنند. اما تصورات ذهنی می تواند چیزهایی را که منجر به تخریب خود کنترلی می شود متوقف کند.

در یک تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شد که فیلمی را به همراه یک کاسه شکلات در کنارشان تماشا کنند. به یک گروه گفته شد اینگونه تصور کنند که تصمیم دارند هرچقدر دلشان می خواسته شکلات بخورند، به گروه دوم گفته شد متصور شوندکه تصمیم به نخوردن شکلات ها گرفته اند و از گروه سوم خواسته شد که در تصوراتشان خوردن شکلات را به تعویق بیاندازند. طبیعتا گروه اول بیشتر از دو گروه دیگر شکلات خوردند. اما وقتی اجازه خوردن شکلات به گروه ها داده شد، گروهی که در تصوراتشان تصمیم گرفته بودند شکلات خوردن را به تعویق بیاندازند، از دو گروه دیگر شکلات کمتری خوردند.


     3- گاهی به مسائل دیگه فکر کنید.

شما حتی می توانید از تصورات ذهنی تان برای دور نگه داشتن افکار ناخواسته استفاده کنید. کتاب یادداشت های زمستانی در فهم تابستانی از فیدور داستایوسکی می نویسد: " سعی کن این را به خودت بقبولونی: چگونه می توانی به یک خرس سفید فکر نکنی(یا هر موقعیتی که تو را به سمت ناراحتی می کشاند)؟ بیاموز که به چیز دیگری فکر کنی: هروقت که این خرس سفید خواست جایش را در ذهنت باز کند، به جای آن، به یک خرس مشکی فکر کن! هر زمان که افکار ناخواسته می خواهند ذهنتان را پر کنند، به جای فکر کردن به آنها به چیزهای لذت بخش و شادی آور فکر کنید.این روش موجب می شود که شما سوار بر افکارتان باشید. هیچوقت این روش ساده را دست کم نگیرید.


     4-عادات خوب بسازید! زیرا در زمان استرس به آنها نیاز خواهید داشت.

استرس باعث کاهش قدرت اراده می شود. زمانی که افراد استرس دارند به عاداتی در آنها ریشه کرده اند برمی گردند فارق از آنکه این عادات مفید هستند یا مضر. البته این یک انتخاب آگاهانه نیست زیرا انسان بطور طبیعی در زمان استرس به عاداتی که در وجودش رخنه کرده است بر میگردد.

فرض کنید که فردا یک امتحان مهم دارید و یا باید مطلبی را در محیط کار ارائه دهید. نمره شما در آن درس و یا ارتقای شغلی شما بستگی به چگونگی ارائه شما دارد. این ها هر دو موقعیت های استرس زا هستند، با تصویر سازی این موقعیت ها در ذهن، تولید هورمون استرس، کورتیسول،  در بدن شما افزایش می یابد. دراین حالت عکس العمل شما چیست؟ ممکن است در این حالت با حرف زدن با دوستانتان آرام شوید اما دست کم گرفتن استرس در مدت زمان طولاتی باعث بروز بیماری های خاص از حمله دیابت در شما می شود. و اگر این اتفاق به شکل روزمره برای شما پیش بیاید احتمال اعتیاد شما به الکل را زیاد می کند زیرا الکل ترشح کورتیزول را کاهش می دهد. و این باعث می شود شما در مواقع استرس زا به عادات بدتان (خوردن الکل) برگردید. می توانید با روش های مثل گوش دادن به موسیقی، دیدن و یا تصورسازی موقعیت های آرام و ورزش بیشتر، این موضوع را در خودتان کاهش دهید. محققان می گویند دیدن فیلم های خنده دار و هدایای غیرمنتظره که حس خوبی را در شما بوجود می آورند، می توانند برای جلوگیری از کاهش قدرت اراده مفید باشند. هرچه بیشتر این عادات را در خود تقویت کنید در مواقع استرس زا بیشتر می توانید خود را کنترل کنید.


     5-در یک زمان تنها بر روی یک هدف متمرکز شوید.

بیشتر وقتها دلیل تسلیم شدن افراد پایین بودن اراده آنها نیست بلکه اینست که آنها احساس می کنند با کلی اهداف جورواجور محاصره شده اند که باید به همه ی آنها دست یابند. بهترین راه برای غلبه بر این مورد اینست که اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر که مدیریتشان راحت تر است بشکنید و با مورد بندی آنها ضامن موفقیت خود باشید. یکی از دوستان روزنامه نگار من، یک بار استراتژی خود را در این مورد اینگونه بیان کرد: "این کاری است که من می کنم، مثل خوردن فیل می ماند، هر زمان قسمتی از آن را بخورید و بهیچ عنوان نباید ببینید که چقدر دیگر از آن باقی مانده است. بعد از اینکه خنده هایم به حرفهایش تمام شد، یادم آمد که حرفی شبیه این را قبلا از یکی دیگر از دوستانم درمورد مسافت دوندگی روزانه ام شنیده ام، او می گفت:" الان تاجایی که در توانت است به دویدن ادامه بده و سپس با هدفگذاری، هر هفته تنها مقدار کمی به میزان دویدنت اضافه کن". با اجرای این روش توانستم ظرف چند ماه چندین مایل بیشتر بدوم.

زیبایی این روش در این است که نه تنها موفقیت را تضمین می کند بلکه تضمین میکند هرگز در موقعیت کاهش اراده گیر نکنید. وقتی از پس اولین هدف بر می آیید حس رضایت و افتخار در شما ایجاد شده و این حس رضایت به شما قدرت می دهد که آسانتر به هدف بعدی برسید. و زمانی که به هدف نهایی و بزرگ خود می رسید به جای گفتن اصطلاحات تکراری مثل اینکه " برای رسیدن به این هدف خیلی خسته شدم " یا "الان می توانیم به اندازه یک هفته بخوابم" ، حس قدرتمندی باشکوهی در شما ایجاد می شود.


     6- خودتان باشید.

تلاش زیادی باید صرف کنید تا بتوانید شخصیت, رفتار و منش خود را همانطور که هست بپذیرید. مارک موراون دکتر روانشناس و همکارانش معتقدند افرادی که سعی در جلب رضایت دیگران دارند و رفتارشان را براساس خواست بقیه تنظیم می کنند نسبت به کسانی که روی اهداف و آرزوهای خودشان متمرکز هستند، بیشتر دچار فقدان اراده هستند. وقتی صحبت از قدرت اراده می شود، اراده کسانی که بدنبال رضایت مندی دیگران هستند نسبت به کسانی که در سایه اتکا به خود به آرامش رسیدند، ضعیفتر است.

 

     7-خودتان را در شرایط وسوسه انگیز قرار ندهید یا اینکه در این شرایط با برنامه پیش بروید.

من خیلی به شکلات اهمیت نمی دهم ولی، مانند بیشتر خانم ها، کاکائو قضیه اش فرق می کند! وقتی فرزندانم برای خانه کاکائو می خرند همسرم به شدت در پنهان کردن آن کاکائوها تلاش می کند. اما عکس العمل من عکس اینست که نه دنبالشان میگردم و نه می پرسم آنها را کجا گذاشتند. با توجه به اینکه نقطه ضعف خودم را می دانم، برای این کار قانونی را برای خودم وضع کرده ام که سالهاست برایم موثر بوده است.

بومستر می گوید: "افرادی که اراده کمتری دارند از این روش برای خلاص شدن از شرایط بحرانی استفاده می کنند. اما افرادی با قدرات اراده بالا از این روش برای اجتناب از شرایط بحرانی استفاده می کنند. از کارهایی که شما را از اراده تان دور می کند پرهیز کنید. اما  اگر نمی توانید، برای اجتناب از رویارویی با این شرایط بجای تسلیم شدن، برای انجامش برنامه ریزی کنید.

 

Dr. Denise Cummins

منبع:https://www.psychologytoday.com/

   تهیه و ترجمه واحد دیتای  گروه بین المللی سمینProfile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top