کسب و کارها و تاثیری که تبلیغات سایه ای بر سود آوری آن ها دارد.(یادداشت های آقای تبلیغات)

کسب و کارها و تاثیری که تبلیغات سایه ای بر سود آوری آن ها دارد.(یادداشت های آقای تبلیغات)

 

گاهی تبلیغات بنگاه های مختلف آن قدر مفهومی و زیبا ساخته می شوند که ناخود آگاه مشتری جذب این خدمات یا محصول می شود.به گمانم یک پیام تبلیغاتی نباید به اندازه ای آشکار و واضح باشد که بیننده در نگاه اول آن را درک کند و چه بهتر است.

با آقای تبلیفات همراه باشید.

تبلیغات و بازاریابی، یکی از عنصرهای مهم فروش است و در جلب مشتری تأثیر به سزایی دارد.اما گاهی این تبلیغات آنقدر مفهومی و زیبا ساخته می شوند که ناخودآگاه مشتری جذب این محصول یا خدمات می شود. یک پیام تبلیغاتی نباید به اندازه ای روشن و واضح باشد که بیننده در نگاه اول آن را دریافت کند بلکه باید کمی حس کنجکاوی اش را تحریک کند و او را به فکر وا دارد.تبلیغات از نظر طراحی، اجرای اجرا و شیوه های القایی به دو دسته تبلیغات مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود.

در تبلیغات مستقیم، پیام به صورت شفاف و صریح هر چند با رنگ و لعاب به مخاطب انتقال داده می شود. مانند تمامی تبلیغات مرسوم که همه روزه در رسانه های تلوزیونی، رادیویی، بیلبورد ها، روزنامه و ...مشاهده می شود.

اما تبلیغات غیر مستقیم یا پنهان (که به تبلیغات سایه ای معروف است) را می توان این گونه تعریف کرد:

تبلیغات سایه ای ظهور و نمود د واضح و صریح ندارد و و با این شیوه اهداف تبلیغی پیامها غیر مستقیم، پنهان و غیر محسوس منتشر و صادر می شود. برای تنظیم طرح و برنامه های آن نمی توان از همه امکانات استفاده کرد و آماده سازی، زیرکی و هوشمندی و اطلاعات و تجربه زیاد می خواهد و عوامل و شرایط و احوال مختلف می طلبد.ویژگی های تبلیغات سایه ای را می توان در این موارد دید:

*پیام تبلیغات از راه های نامریی ، پنهان و غیر منتظره و خاص عبور داده می شود.

*معمولا مخاطبان بارها به طور غافلگیرانه دریافت شان می کنند و در واقع این گونه تبلیغ به ذهن آنها تحمیل می شود.

*از روش و متد منظم و مشخصی پیروی نمی کند ،  بلکه ساخت و ساز  آن بیشتر از فرصت های پیش آمده و حوادث پیش بینی نشده سود می برد.

تبلیغات سایه ای را باید یکی از شگردهای نوین تبلیغات مدرن در نظر گرفت. در این شیوهصاحب محصول و خدمات، پیام خود را به گونه ای طراحی می کند که از حاشیه های پایین گستره شنوایی و بینایی مخاطبان بهره گیرد تا ضمیر نا خودآگاه آنها را متاثر کند.

روانشناسان معتقدند که ذهن افراد دوست دارد درباره تصاویری که می بیند فکر کند و خودش نتیجه گیری  انجام دهد.  نتیجه مطالعات کارشناسان و روانشناسان، مدت هاست که سرلوحه بازار تبلیغات کشورهای مطرح جهان شده و در اغلب موارد از تبلیغات مبتکرانه و مفهومی استفاده می کنند.در مجموع به نظر می رسد تبلیغات سایه ای بازده بسیار بالاتری نسبت به تبلیغات روتین و شفاف مرسوم دارد و به صورت تضمینی در ناخودآگاه بیننده یا شنونده می نشیند و محصول و خدمات مشتری را به نحو شایسته ای معرفی می کند.

کسب و کارها می توانند راهبرد تبلیغات سایه ای را در بودجه های بازاریابی خود در نظر بگیرند و از آن برای برندسازی قوی تر و نیز خلق جایگاه در ذهن مشتری از برند خود استفاده کنند.

آقای تبلیغات/یادداشت های دکتر حسین ناصری

مجله ی خلاقیت/شماره 77ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top