آنچه باید از شرایط اخذ ویزای شنگن و امتیازات آن بدانیم

بر اساس گزارشات بخش ماجذاجویی و سفر سایت دکتر حسین ناصری و به نقل از یورو نیوز به بررسی سوالاتی در خصوص ویزای شنگن میپردازیم،

کدام کشورها عضو منطقه شنگن هستند؟

منطقه شنگن شامل ۲۶ کشور است که کنترل مرزی بین آنها وجود ندارد. این کشورها عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس. این کشورها سیاست ویزای مشترک را برای ویزاهای کوتاه مدت اعمال می کنند.

ویزای شینگن چیست؟

(۱) اقامت کوتاه مدت: روادید حداکثر ۹۰ روزه که در یک دوره ۱۸۰ روزه و در قلمرو کشورهای حوزه شنگن صادر شود.

(۲) ویزای ترانزیت فرودگاه: انتقال از طریق مناطق ترانزیت بین المللی فرودگاه های کشورهای عضو شنگن. این ویزاها به شما امکان می دهد تا در همان سفر کوتاه و در محدوده اعتبار ویزا، تنها از کشورهای شنگن عبور کنید. توجه داشته باشید که در صورت سفر با گذرنامه ایرانی و ترانزیت فرودگاهی در یکی از کشورهای عضو شنگن شما حتما نیاز به ویزای ترانزیت فرودگاهی دارید. برای اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

اگر می خواهید بیش از۹۰ روز در یک کشور شنگن اقامت داشته باشید یا تجارت کنید یا به حرفه‌ای مشغول شوید ویزای شنگن مناسب شما نیست.

آیا برای ورود به کشور شنگن به ویزا نیاز دارم؟

برای اینکه بدانید برای ورود به کشور شنگن به ویزا احتیاج دارید یا نه می توانید نمای کلی را در این صفحه مشاهده کنید.

من عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا هستم. آیا معیارهای معمول درخواست ویزا برای من هم لازم است؟

توجه داشته باشید که در ... اتحادیه اروپا اعضای خانواده شامل همسر، شریک زندگی، پدر و مادر خود یا شریک زندگی و فرزندان زیر ۲۱ سال هستند که تحت تکفل خود یا شریک زندگی باشند. بنابراین خواهر و برادر جزو اعضای خانواده محسوب نمی‌شوند. خانواده اعضای شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند از برخی از مزایای خاص بهره‌مند شوند به شرطی که،

• شهروند اتحادیه اروپا (یعنی فردی که ملیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارد) در کشوری غیر از کشوری که ملیت آن را دارد زندگی یا کار می‌کند و بنابراین از حق تردد آزاد خود استفاده کرده است. برای مثال فردی که ملیت کشور فرانسه را دارد اما در آلمان کار و زندگی می‌کند.

• متقاضی ویزای شنگن به یکی از دسته‌های تحت پوشش بخشنامه 2004/38 / EC تعلق داشته باشد یعنی همان همسر، شریک زندگی، پدر و مادر خود یا شریک زندگی و فرزندان زیر ۲۱ سال است که تحت تکفل خود یا شریک زندگی باشند.

• متقاضی در کشوری که شهروند اتحادیه اروپا در آنجا کار یا زندگی می‌کند به او بپیوندد یا او را همراهی کند.

برای درخواست ویزا به کجا باید مراجعه کنم؟

شما باید به سفارت کشوری که قصد بازدید از آن را دارید درخواست ویزای شنگن بدهید. اگر قصد بازدید از بیش از یک کشور شنگن را دارید باید به سفارت کشور مقصد اصلی خود مراجعه کنید. اگر قصد دیدار از چند کشور شنگن را دارید و مدت اقامت شما در کشورهای مختلف مساوی است، باید از کشوری تقاضای ویزا کنید که از مرز آن وارد محدوده شنگن می‌شوید.

به عنوان یک قاعده کلی برای درخواست ویزا باید به کنسولگری یک عضو شنگن در کشور محل اقامتتان مراجعه کنید.

آیا می‌توانم وارد کشور X در محدوده شنگن بشوم درحالی که ویزای من را کشورY صادر کرده است؟

به طور معمول می‌توان از هر مرز شنگن با ویزای صادر شده توسط هر کشور عضو عبور کرد اما این بدان معنا نیست که مقامات مرزی کشور Y به شما به طور خودکار اجازه ورود بدهند. کشورهای عضو منطقه شنگن در این باره قوانین مرزی خاص خود را دارند. توصیه می‌شود قبل از سفر از قوانین مرزی کشوری که می‌خواهید به آن وارد شوید اطلاعات کافی کسب کنید.

با داشتن ویزا چه مدت می‌توانم در منطقه شنگن بمانم؟

ویزای شنگن ویزای اقامت کوتاه مدت است و به شکل یک برچسب در گذرنامه درج می‌شود. مدت دقیق اعتبار ویزای شما در برچسب ویزا با عنوان «مدت زمان بازدید» ذکر شده است. تعریف «اقامت کوتاه» عبارت است از اقامت حداکثر۹۰ روزه در یک دوره ۱۸۰ روزه. این دوره ۱۸۰ روزه از زمانی که ویزا صادر شده آغاز می‌شود.

با داشتن ویزای تک ورودی تنها می توانید یک بار وارد منطقه شنگن شوید. ویزای «تک ورودی» با «1» نشان داده شده است. ویزای دو یا چند ورودی اجازه می دهد تا در طول مدت اعتبار ویزا دو یا چند بار وارد محدوده شنگن شده و از آن خارج شوید. این برچسب ویزا توسط «02» یا «MULT» با عنوان «ورود مکرر» نشان داده شده است.

توجه داشته باشید که این ورود و خروج‌های مکرر تنها در طول دوره ۱۸۰ روزه شما ممکن است. در واقع اگر از ویزا با امکان ورود مکرر خود در طول این دوره ۱۸۰ روزه استفاده نکرده باشید دوباره باید درخواست ویزا بدهید. همچنین مهم است بدانید که صرفنظر از تعداد ورود و خروج، مجموع اقامت شما در محدوده شنگن نباید از ۹۰ روز بیشتر شود.

شما می‌توانید اطلاعات مربوط به نحوه خواندن برچسب ویزای خود را در این صفحه بیابید.

روند ویزا چقدر طول می کشد؟

به طور کلی یک بار درخواست ویزای شنگن به کنسولگری ارائه می‌شود و تصمیم گیری توسط کنسولگری ظرف ۱۵ روز صورت می‌گیرد. این دوره تا ۳۰ یا ۶۰ روز قابل تمدید است. اطلاعات بیشتر در این صفحه در دسترس است.

چه مدت قبل از شروع سفر باید برای ویزا اقدام کنم؟

درخواست‌ها حداکثر سه ماه قبل از شروع سفر برنامه ریزی شده قابل ارسال است. بهتر است برای اطلاع دقیق از زمان و نحوه درخواست ویزا به سفارت کشور مورد نظرتان مراجعه کنید. با این وجود توصیه می شود درخواست ویزای خود را با در نظر گرفتن تعطیلات ملی کشوری که متقاضی سفر به آن هستید ارائه دهید.

هزینه درخواست ویزا چقدر است؟

هزینه بررسی پرونده درخواست ویزای کوتاه مدت یا ترانزیت ۸۰ یورو است که باید هنگام ارسال درخواست ویزا پرداخت شود. هزینه ویزا برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو است.

چه کسانی از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند؟

متقاضیان متعلق به یکی از گروه‌های زیر از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند:

• کودکان زیر شش سال

• دانش آموزان، دانشجویان و معلمان همراه که قصد تحصیل یا گذراندن دوره‌های آموزشی را دارند.

• محققان کشورهای ثالث که به قصد انجام تحقیقات علمی درخواست ویزا می‌دهند.

• نمایندگان سازمان های غیر دولتی با سابقه ۲۵ ساله یا کمتر که قصد شرکت درسمینارها، همایش‌ها، برنامه‌های ورزشی، فرهنگی یا آموزشی ‌ای را دارند که توسط دیگر سازمان های غیر دولتی برگزار شده‌اند.

• طبق بخشنامه 2004/38 اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا که در بالا ذکر شد (EU / EEA) نیز از پرداخت هزینه بررسی پرونده معاف هستند.

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top