این ۶ ماده غذایی را قبل از خواب نخورید

به گزارش بخش سلامت سایت دکتر حسین ناصری و ، به نقل از زندگی ایده‌آل، شاید برخی این‌گونه تصور کنند مصرف هر نوع ماده غذایی که بتواند گرسنگی قبل از خواب را از بین ببرد، مجاز است. در ادامه با چند ماده غذایی آشنا می‌شوید که خوردن آن‌ها قبل از خواب و برای شب توصیه نمی‌شود.

عصرانه یا شام یکی از اصلی‌ترین غذاهای روز به شمار می‌رود. به همین دلیل نباید از خوردن این وعده مهم غافل شده و همچنین نباید به سراغ مواد غذایی ناسالم بروید. بهتر است وعده شام و عصرانه را سبک‌تر از دیگر وعده‌های غذایی انتخاب کنید.

با مصرف این وعده غذایی، بسیاری از فرایندهایی را که بدن ما در طول استراحت انجام می‌دهد کنترل می‌کنید، حال ممکن است در روند متابولیسم بدن تاثیر مثبت داشته باشید یا آن را با مصرف مواد غذایی اشتباه بر هم زنید.

در واقع مواد مغذی که در این زمان از شبانه‌روز و در ساعت‌های شب دریافت می‌شوند، بر کیفیت خواب، هضم و گوارش و انرژی مغزی و بدنی روز بعد اثرگذارند. مشکل زمانی به وجود می‌آید که بسیاری از مردم نمی‌دانند چطور می‌توان غذای مناسب و صحیح را برای مصرف انتخاب کرد.

شاید برخی این‌گونه تصور کنند مصرف هر نوع ماده غذایی که بتواند گرسنگی قبل از خواب را از بین ببرد، مجاز است. در حقیقت باید این نکته را بدانید که هر آنچه مصرف می‌کنید، عواقب گوناگون گوارشی و متابولیسمی بر بدن می‌گذارد. پس شما چگونه می‌توانید از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید؟ بهترین روش آن است که ویژگی‌های مواد غذایی مختلف را بشناسید و مواردی را که برای مصرف شبانه مناسب نیستند از رژیم غذایی خود حذف کنید.

در ادامه با چند ماده غذایی آشنا می‌شوید که خوردن آن‌ها قبل از خواب و برای شب توصیه نمی‌شود.

خوردن این ۶ ماده غذایی ممکن است بر کیفیت خواب شما اثر گذاشته و همچنین باعث بازگشت اسید معده یا ریفلاکس و دیگر مشکلات گوارشی شود. 

ماکارونی و پاستا

ما نمی‌گوییم مصرف این ماده غذایی را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف کنید. این ماده منبع مهمی از کربوهیدرات محسوب می‌شود و برای زمان‌هایی از روز که فعال هستید، مناسب است. برای مثال بهتر است پاستا و ماکارونی را برای وعده ناهار در برنامه غذایی خود قرار دهید.

خوردن پاستا و ماکارونی در زمان عصر و شب و به عنوان وعده شام باعث احساس ناراحتی و سنگینی می‌شود و استراحت شبانه شما را بر هم می‌زند. همچنین این ماده غذایی به دلیل کالری بالایی که دارد، بر روی متابولیسم بدن و وزن نیز تاثیرگذار است.

بستنی

خوردن بستنی به عنوان عصرانه یا در انتهای شب گزینه مناسبی نیست. هرچند بستنی یکی از خوراکی‌های خوشمزه و رضایت‌بخش به شمار می‌رود و احساس لذت به فرد می‌بخشد، ولی حاوی چربی‌های اشباع‌شده، قند و مواد افزودنی بسیاری است که بر روی وزن بدن و کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. مصرف بستنی در شب بر گوارش و هضم هم اثرگذار است. در نتیجه نفخ شکم و تحریک سیستم عصبی اتفاق می‌افتد. این عواقب با استراحت و خواب شما تداخل ایجاد می‌کند. بستنی باعث بازگشت و رفلاکس اسید معده شده و سطح گلوکز را افزایش می‌دهد.

پنیر

پنیر و طبیعتا هر نوع غذایی را که حاوی پنیر باشد به‌هیچ‌وجه قبل از خواب مصرف نکنید. دسته پنیرها حاوی مدل‌های مختلفی است و هر آنچه نام پنیر را دارد در این دسته‌بندی جای می‌گیرد. با وجود اینکه این ماده خطرناک نیست، ولی مصرف آن در شب باعث سنگینی معده شده و مشکلات خواب را به وجود می‌آورد. پنیر حاوی تیرامین است، این آمینو اسید تولید هورمون‌هایی را که باعث تنظیم خواب می‌شوند کاهش می‌دهد. اسیدهای چرب موجود در پنیر برای هضم در بدن سنگین هستند و ممکن است باعث واکنش‌های التهابی معده شوند.

فلفل و چاشنی تند

انواع فلفل و سالسا طعم‌های تندی دارند که روی غذا بسیار تاثیرگذار است. با وجود آنکه خوردن این ادویه‌جات بد نیست، ولی بهتر این است که فلفل‌ها را در وعده‌های غذایی به‌جز شام مصرف کنید. غذاهای تند باعث تحریک غشای مخاطی معده می‌شوند و زمینه‌های رفلاکس اسید معده و مشکلات گوارشی را افزایش می‌دهند.

زمانی که غذا و خوراکی‌های تند را قبل از خواب مصرف کنید، مشکلاتی از قبیل سوزش معده، بازگشت اسید و درد معده به وجود می‌آید.

گل‌کلم

این سبزی ترد یکی از غذاهای سالم با کالری کم به شمار می‌رود. با وجود کیفیت بالای گل‌کلم، به دلیل اینکه باعث تولید گاز در بدن می‌شود، بهتر است آن را در عصر و شب هنگام مصرف نکنید. مصرف این سبزی در وعده شام و قبل از خواب فرایند گوارش و هضم را سخت می‌کند، این مسئله به دلیل حجم چربی و کالری آن به وجود می‌آید.

در حقیقت مصرف گل‌کلم برای سلامت احساس و روان توصیه می‌شود. این سبزی حاوی ماده‌ای است که سیستم عصبی را تحریک کرده و مغز را فعال می‌کند. در واقع با مصرف گل‌کلم فرد انرژی می‌گیرد، خواب برای او سخت شده و نوعی بی‌خوابی به سراغش می‌آید.

گوشت قرمز و مواد غذایی فراوری‌شده

فرقی نمی‌کند چه زمانی از روز باشد، بهتر است مصرف گوشت قرمز و فراوری‌شده به طور کلی محدود شود. با وجود آنکه این خوراکی‌ها حاوی مواد مغذی هم هستند، ولی حجم بالای چربی‌های اشباع‌شده و مواد شیمیایی افزودنی آن‌ها را به انتخاب مناسبی برای رژیم غذایی سالم تبدیل نمی‌کند.

اکنون با اطلاع از این ۶ ماده غذایی به‌خوبی می‌دانید که خوردن آن‌ها قبل از خواب اشتباه محض است. پروتئین‌های موجود در این مواد گوارش را دشوار کرده و ممکن است در خوابیدن شما مشکل ایجاد کنند. با توجه به کالری بالای موجود در آنها، متابولیسم بدن کم می‌شود و به دنبال آن در فرد چاقی به وجود می‌آید. برای جلوگیری از بیماری‌های گوارشی و مشکلات خواب و استراحت، بهتر است به سراغ وعده‌های غذایی سبک و کم‌کالری بروید. رژیم غذایی متعادل و سالم در این ساعت از شبانه‌روز کلید سلامت و شادابی شماست.ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top