بررسی آسیب های دستگاه عصبی ساده تر شد/ محققان رویان ابزاری ارزشمند برای مطالعات نورفیزیولوژی معرفی کردند

بررسی آسیب های دستگاه عصبی ساده تر شد/ محققان رویان ابزاری ارزشمند برای مطالعات نورفیزیولوژی معرفی کردند

به گزارش سایت رسمی دکتر حسین ناصری،به نقل ازخبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، آستروسیت‌‌‌‌‌ها فراوان‌‌‌‌‌ترینماکروگلیاها در مغز و نخاع هستند.

طی دو دهه اخیر پژوهش‌‌‌‌‌های زیادی در خصوص نقش آستروسیت‌‌‌‌‌ها در شرایط فیزیولوژیک و در شرایط آسیب به دستگاه عصبی صورت گرفته است. نتایج نشان دادند که نقش آستروسیت‌‌‌‌‌ها بسیار بیشتر از یک بافت همبند است که فاصله میان سلول‌‌‌‌‌های عصبی را پر می‌‌‌‌‌کند. آستروسیت‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌توانند فعالیت سلول‌‌‌‌‌های عصبی را در محل سیناپس‌‌‌‌‌ها حس کنند و نسبت به آن واکنش نشان دهند. توسعه روش‌‌‌‌‌های مناسب برای استخراج و نگهداری جمعیت خالصی از این سلول‌‌‌‌‌ها برای پژوهش درباره خصوصیات، برهم‌‌‌‌‌کنش‌‌‌‌‌ها و تمایز این سلول‌‌‌‌‌ها ضروری است.

یکی از روش‌‌‌‌‌های مرسوم برای این منظور برداشت آستروسیت‌‌‌‌‌ها از کورتکس (غشر مغز) حیوانات آزمایشگاهی تازه متولد شده است؛ با این وجود توسعه روش‌‌‌‌‌هایی برای استخراج آستروسیت‌‌‌‌‌ها از مغز حیوانات بالغ ضروری به نظر می‌‌‌‌‌رسد. در پژوهشی سحر کیانی، معصومه زارعی خیر آبادی، وفا رحیمی موقر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، مرکز تروما و تحقیقات جراحی سینا و دانشگاه فیلادلفیای آمریکا، روشی ساده، کارا و قابل اعتماد برای استخراج و خالص سازی آستروسیت‌‌‌‌‌ها از مغز موش آزمایشگاهی بالغ معرفی کردند.*ابزار ارزشمندی برای مطالعات نورفیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی فراهم شد

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌‌‌‌‌المللی Molecular Biology Reports به چاپ رسیده است، نشان داد پس از دوبار پاساژ، عمده سلول‌‌‌‌‌های باقی‌‌‌‌‌مانده در ظرف کشت آستروسیت‌‌‌‌‌ها هستند. بررسی‌‌‌‌‌ها آزمایشگاهی نشان داد سلول‌‌‌‌‌های موجود در ظرف کشت نشانگرهای مربوط به سلول‌‌‌‌‌های عصبی و الیگودندروسیت‌‌‌‌‌ها را بیان نمی‌‌‌‌‌کنند. سه تا ده پاساژ پس از استخراج، سلول‌های حاضر در محیط کشت نشانگرهای اختصاصی آستروسیت‌‌‌‌‌ها را به خوبی بیان می‌‌‌‌‌کردند.
نتایج این پژوهش روشی برای تأمین جمعیت مناسبی از آستروسیت‌‌‌‌‌ها پیشنهاد می‌‌‌‌‌کند که ابزار ارزشمندی برای مطالعات نورفیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی فراهم خواهد کرد.Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top