سبک های مدیریتی در تجارت

چه ویژگی باعث متمایز شدن مدیران ارشد و کارآمد می گردد؟ از نظر اکثر افراد، مدیر ارشد موفق فردی است که به کارکنانش الهام و انگیزه می بخشد و از آنها انگیزه می گیرد.

خصوصیت های ذیل برای مدیران ارشد و با قابلیت الزامی است.

این خصوصیات مهم را با آقای تبلیغات دنبال کنید .

 

-         توانایی در بهره مندی از تفکری خلاقانه جهت ارائه و حل مشکلات شرکت

-         قابلیت خونسرد بودن در شرایط فشار و تصمیم گیری های شفافانه

-         برخورداری از مهارتهای ارتباطاتی دوطرفه بسیار عالی

-         میل به کسب دستاوردهای بزرگ

-         برخورداری از قابلیت آگاه بودن و آگاهی در خصوص مطالب تجاری

-         برخورداری از حس قدرت

 

آیا این خصوصیت ها ذاتی هستند و یا می توان آنها را فرا گرفت؟

می توان اظهار نمود که اکثر مدیران ارشد بنام به دلیل برخوداری از خصوصیت های شخصیتی خاص و همچنین آموزش صحیح قادر به کسب موفقیت شده اند.

مدیران به روش های گوناگون با کارکنان تعامل دارند و ارتباط برقرار می کنند. برخی از مدیران مایلند که کاملاً جدی و سختگیرانه برخورد کنند و کنترل تمام امور را در دست داشته باشند و همچنین برخی کارکنان را در محیطی آزاد قرار می دهند تا بازدهی آنها افزایش یابد.

هر روشی که مدیران انتخاب می نمایند باید به گونه ای باشند که در نهایت منجر به کسب موفقیت گردد، چرا که کیفیت و موفقیت یک سازمان در گرو موفقیت مدیر و سرپرست آن است.

سه دسته کلی سبک مدیریتی عبارتند از: استبدادی (autocratic)، پدرسالارانه (Paternalistic) و دموکراتیک (Democratic)

 

-         Autocratic استبدادی: مدیران استبدادی مایلند که تمام تصمیم گیری های مهم را به عهده بگیرند و به صورت موشکافانه کارکنان را سرپرستی و کنترل نمایند. این گونه از مدیران به کارکنان اعتماد نمی کنند، به راحتی امر می کنند و انتظار برآورده شدن سریع آنها را دارند. این روش دارای محدودیت های ویژه ای می باشند و در اکثر موارد کارآمد شمرده می شوند. برای مثال، زمانی که نیاز به تصمیم گیری های سریع است و بحران زمانی در شرکت موج می زند و یا زمانی که کنترل تعداد زیادی از کارکنان بی تجربه و مبتدی نیاز است، می توان با بکارگیری این سبک مدیریتی، وضعیت موجود را سامان داد.

 

-         Paternalistic (پدرسالارانه): این گونه از مدیران بیشتر به رسانه های اجتماعی اهمیت می دهند و مایلند که بدانند کارکنان رضایتمند چه حسی دارند و در بیشتر مواقع همانند پدر عمل می کنند. مدیران پدرسالارانه به کارکنان خود مشاوره می دهند و به بازخورد و نظرات کارکنان اهمیت می دهند.

 

 

-         این مدیران تصمیم های بالقوه می گیرند به گونه ای که در راستای علایق کارکنان است و آنها بر این باورند که کارکنان نیازمند راهنمایی می باشند.

 

-         سبک دموکراتیک (Democratic): سبک دموکراتیک مدیریت موجب ایجاد اعتماد در کارکنان و تشویق آنها به تصمیم گیری های صحیح می شود. مدیران دموکراتیک کارکنان را به انجام امور و توجه به نصیحت هایشان ترغیب می کنند. این امر نیازمند مهارت های ارتباطاتی دوطرفه است چرا که همواره در این روش نیاز به برگزاری گروه های گفت و گو دموکراتیکی و ارائه پیشنهادات کارآمد بسیار است. با آقای تبلیغات همراه باشید.

سیستم دموکراتیکی در نهایت زمانی اتفاق می افتد که تصمیم گیری ها بر پایه نقطه نظرات کارکنان گرفته می شوند.

تعریف سیستم مدیریتی Autocratic :

-         مدیران ارشد تمام تصمیم گیری های مهم را به عهده می گیرند و کارکنان در این امر دخالتی ندارند.

مزایا

 

-         تصمیم گیری صحیح

-         کارآمد  در زمان آموزش کارکنان مبتدی

 

معایب

 

-         نیازی به ارتباطات دو طرفه نمی باشد و موجب تفکیک سازی کامل بین کارکنان و مدیران می شود.

 

مدیران در سیستم مدیریتی Paternalistic به گونه ای تصمیم گیری می کنند که در راستای علایق کارکنان باشد.

 

مزایا

از ارتباطات دوطرفه در این سبک بسیار استفاده می شود و همین امر موجب انگیزه گرفتن کارکنان می شود.

 

معایب

-         باعث کاهش سرعت تصمیم گیری ها می شود.

-         نیازمند سبک مدیریتی دیکتاتوری و استبدادی است.

 در سیستم مدیریتی Democratic ، کارکنان ترغیب به تصمیم گیری می شوند و به هنگام تصمیم گیری های دشوار بسیار به کار می آیند. با آقای تبلیغات همراه باشید.

 

مزایا

مدیریت به کارکنان انگیزه کار می دهد.

 

معایب

اگر کارکنان مبتدی باشند، مشکلات و خطاهای بسیاری پیش خواهند آمد.

 

سه روش جنجالی در کسب ثروت

امروزه اکثر افراد اهداف مالی بزرگی را در خصوص روزهای آتی شان در ذهن دارند. در واقع می توان گفت که اکثر مردم به دنبال کسب ثروت هنگفت و میلیونر شدن می باشند . روش ها و تئوری های بیشماری در زمینه کسب ثروت ارائه شده است ولی با اینکه این تئوری ها فوق العاده به نظر می آیند، در نهایت موجب ثروتمند شدن نمی شوند، مگر در شرایطی که اقدامات جدی در در جهت کسب موفقیت و ثروت صورت گیرد . علاوه بر این، مسیر کسب موفقیت مالی هموار نیست و پیمودن آن مشکل می باشد ولی با عمل به مراحل ذیل ، افراد می توانند به خواسته ها ی مالی خود برسند.

 

1.  سرمایه گذاری بر مهارتها

جمله ی " علم قدرت است" را نمی توان از یاد برد و آن را نادیده گرفت . از این رو باید تلاش کرد و علم بیشتری را کسب نمود. این سوال را در ذهن داشته باشید که چگونه شروع می کنید و چه علمی را کسب می کنید؟ علایق و سرگرمی های خودتان را بر روی کاغذی بنویسید و از میان آنها چندی را انتخاب کنید و 5 تا 10 سال آتی تان را جهت کسب علم در آن حوزه ها صرف کنید. کسب تخصص در موضوع مورد نظرتان عامل اصلی کسب ثروت خواهد بود. در این موضوع اطمینان حاصل نمایید که تنها یک سرگرمی را انتخاب نکید، چرا که ممکن است در آینده علاقه تان را نسبت به آن از دست دهید، از این رو باید چندین عامل را انتخاب کنید تا با مشکل روبرو نشوید. زمانی که بهترین رشته را جهت تحصیل انتخاب می کنید، در آینده می توانید مهارت های بیشتری را که مرتبط با آن هستند و موجب بهتر شدن وضعیت مالی تان می شوند را انتخاب کنید. پس می توان گفت که پیدا کردن علایق تان  و ادامه تحصیل در آنها بهترین نقطه برای شروع راه کسب ثروت می باشد. با آقای تبلیغات همراه باشید.

 

2.  فراگیری مهارت بودجه بندی و مدیریت مخارج

اگر به طور ذاتی دارای این مهارت می باشید ، به راحتی می توانید ثروت دلخواهتان را بدست آورید، چراکه این امر را دشوار نمی دانید و مشتاقید که زمان خود را صرف مدیریت مخارج تان نمایید. مقاله و یا کتابی که در خصوص مدیریت مخارج و بودجه بندی هزینه ها است را مطالعه کرده و مهارت های خاص آن را فرا گیرید و از همان لحظه تمام مخارج خود را بر روی کاغذ بنویسید. هر چقدر هم که در آمد بالایی داشته باشید، اگر به خوبی آن را مدیریت نکنید ورشکسته می شوید. مهارت های مدیریتی را یاد گرفته و ثروت خود را حفظ نمایید.

 

 

3.  کسب علم در خصوص دنیای تجارت

می بایست زمان خود را صرف فراگیری علم تجاری و نحوه ی کسب فرصت های سرمایه گذاری کنید. اگر دانش پایه ای را در خصوص این مهارتها داشته باشید می توانید حتی از آنچه که می پردازید هم ثروت بیشتری را بدست آورید. برای مثال، مهارت های تشخیص فرمت های مناسب سرمایه گذاری در املاک، سهام و بودجه نیازمند علم خاصی می باشد. مقالات مرتبط با آنها را مطالعه کنید و از تجارب دیگران درس بگیرید . با اینکه یادگیری امر خسته کننده ای شناخته شده ولی یکی از مهم ترین امور در کسب موفقیت ها می باشد، بنابراین آن را مهم بشمارید.

 

تهیه و ترجمه واحد دیتای هلدینگ بین المللی سمین

منبع : http://www.tutor2u.net


 

 Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top