مدیریت تداوم کسب و کار BCM


تداوم کسب وکارBC  چیست؟

تداوم کسب و کار اغلب به معنای پذیرفتن مسئولیت شغلتان می باشد به طوریکه هر اتفاقی که بیفتد آسیبی به کسب و کار شما وارد نشود. به عبارت دیگر این مدیریت یعنی حفظ آرامش و ادامه کسب و کار !با ما همراه باشید.

BC یعنی ساخت و تقویت تداوم کسب و کار ، شناسایی محصولات ، خدمات اصلی ، فعالیت های مهم کسب و کار خود و ایجاد برنامه ریزی ها و استراتژی هایی است که به شما در تداوم کسب و کارتان در مقابل هر گونه مشکل و مسئله ای که ممکن است پیش روی شما قرار گیرد،کمک می نماید. BC به شما این امکان را می دهد که هنگام مواجهه با بحران های جدی، پایداری، تداوم و امنیت کسب و کار خود را حفظ نمایید.

در واقع این امر ثابت شده است که در بر داشتن یک برنامه خوب BC   فواید زیادی برای کسب و کارتان خواهد داشت. تداوم کسب و کار به عنوان میزان استواری و توانایی یک سازمان جهت ادامه ارسال محصولات و خدمات در یک سطح تعیین شده و قابل قبول می باشد.

مدیریت تداوم کسب وکار روند مدیریتی است که تهدیدها ی ممکن برای یک سازمان و تاثیرات آن بر عملکرد شان را شناسایی کرده و چهارچوب یا برنامه مشخصی را ارائه می کند تا با استفاده از آنها فعالیت ها و پاسخ خوبی در برابر مشکلات دریافت گردد.

در قلب یک برنامه تداوم کسب و کار موفق و خوب، چرخه مدیریت تداوم کسب و کار یاBCM قرار دارد.

این چرخه، مراحل  فعالیت هایی که سازمان می بایست آنها را انجام داده و تکرار نمایند را با هدف بهبود بخشیدن عملکردشان نشان می دهد.

مدیران و رهبران نقش بسیار مهمی را در حفظ تداوم و پایداری عملکرد کسب و کار در برابر موانع ایفا می کنند. متاسفانه اکثر سازمان ها هنوز فکری برای این افراد، روندها و تکنولوژی های لازمی که برای مقابله با مشکلات پیش رو نیاز است نکرده اند.

از مزایای مدیریت تداوم کسب و کار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شناسایی خطرات احتمالی و ایجاد توانایی مدیریت کردن این ریسک ها
  • توانایی مدیریت ریسک های غیر منتظره مانند ریسک معروفیت
  • توانایی پاسخ گویی موثر به موانع موجود
  •     و فواید رقابتی از طریق ایجاد توانایی حفظ مشتریان حتی هنگامیکه مشکلات قابل توجهی پیش رو باشد.


بهبود بخشیدن یک برنامه تداوم کسب و کار:

یک برنامه تداوم کسب و کار، برنامه ای مرحله به مرحله است که مستند شده و تمامی فعالیت های بعدی را پیش بینی کرده است.

یک برنامه تداوم کسب و کار به این سوال پاسخ می دهد که :"در صورت از دست دادن یکی از امکانات یا تجهیزات چگونه کار مورد نظر بدون بروز هیچگونه مشکلی انجام گردد؟" بهبود بخشیدن به برنامه کسب و کار به طوریکه بدترین حالت ممکن نیز در نظر گرفته شده باشد، تا در صورت بروز مشکلات راه حل مورد نیاز در نظر گرفته شده باشد.

اولین کاری که می بایست در این راستا انجام دهید، شناسایی و اولویت بندی فعالیت های مهم کسب و کارتان می باشد. سپس باید تعیین کنید که چه کسانی در داخل و خارج از سازمان این کارها را انجام می دهند. پس از این مرحه باید تصمیم بگیرید که چه کسانی چه وظایفی را انجام دهند.

مهم نیست که برنامه شما تا چه اندازه کامل است! باید به یاد داشته باشید که آنها فقط زمانی کارساز هستند که بدانید چگونه باید از آنها استفاده نمایید. بنابراین آموزش موثر نه تنها به کنترل شرایط در مواقع بحرانی کمک می کند، بلکه علم و مهارت شما را تا اندازه ای افزایش می دهد که قادر خواهید بود حتی پس از بحران پیشامده نیز کسب و کار خود را ادامه دهید.

رهبران حرفه ای سازمان خود را برای شرایط بحرانی پیش رو که احتمال وقوع شان زیاد می باشد آماده می کنند. و اما رهبران حرفه ای تر برنامه مشخصی نیز برای این شرایط در نظر می گیرند و حتی آنها را اجرایی کرده و تمرین می کنند.

بنابر این مدیران و رهبران می بایست هنگام وقوع شرایط بحرانی، به مدیریت کسب و کار خود و سعی در تداوم آن بپردازند که بهترین راهکار آگاهی از مدیریت تداوم کسب و کار و عملی کردن این برنامه می باشد تا در صورت بروز مشکلات و حوادث ناگهانی برای کسب و کارتان قادر به حفظ تداوم آن باشید.


منبع : https://securityintelligence.com

کانال تلگرام :  https://telegram.me/english_article
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top