اسطوره های ورزش زنان در سال 94 / سه شنیه 25 اسفند

 

 

ورزش زنان در یک دهه گذشته روند رو به رشدی را داشته است و وضعیت آن در سال های اخیر حکایت از آن دارد که حتی اندکی توجه مسئولان و مدیران ورزشی و پوشش بهتر رسانه ای منجر به افتخارت بی بدیلی برای ورزش ایران می شود.

 

 

به گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرگزاری ایرنا  سال 94 درحالی به روزهای پایانی اش نزدیک می شود که در روزهای مختلف آن شاهد اتفاقات و موفقیت های بزرگی در ورزش زنان بوده و اگر چه تا به امروز تعداد سهمیه کسب شده از سوی زنان ورزشکار برای حضور در المپیک 2016 ریو هنوز به هشت سهمیه 2012 لندن نرسیده است، اما کسب همین شش سهمیه به گونه ای قدرتمندانه و در کمال ناباوری روی داده است که به نظر نمی رسد کسی قصد مقایسه کردن سهمیه های المپیک 2012 لندن و 2016 ریو را داشته باشد.

زنان ایران امسال چنان افتخارآفرینی کردند که نه تنها در روزهای زیادی در سال 94 صدر اخبار کشور را به خود اختصاص دادند، بلکه در راس مهم ترین رویدادهای خبری جهان نیز جای گرفتند.

** ظهور نابغه ورزش ایران، کمانداری از منطقه محروم کرمان

زهرا نعمتی کماندار جوانی که توانست تصویری از یک زن توانمند ایرانی را در عرصه جهانی به نمایش گذارد، زنی که نه تنها در حوزه های اجتماعی که در حوزه خانوادگی و اقتصادی نیز حرف هایی برای گفتن دارد.

نعمتی در فاصله کمتر از 20 روز در تابستان امسال توانست پس از کسب مدال نقره رقابت های قهرمانی آسیا و کسب سهمیه المپیک 2016 ریو، بار دیگر افتخاری بزرگ برای کشور بیافریند و دومین سهمیه تیراندازی با کمان را این بار برای پارالمپیک و پس از کسب مدال طلای این رشته کسب کند.

توانایی و موفقیت های این نابغه ورزش ایران از نگاه مدیران کشور دور نماند تا باور کنند که هیچکس به اندازه نعمتی شایستگی در دست گرفتن و به اهتزار درآوردن پرچم سه رنگ و پرافتخار کشورمان در میدان المپیک را ندارد.

** دوبرابر شدن سهمیه تیراندازی زنان ایران در المپیک ریو

زنان تیرانداز ایران در سال 91 ( المپیک 2012 لندن ) با دو سهمیه الهه احمدی و مه لقا جام بزرگ به این رقابت ها راه یافتند و این موفقیت با کسب عنوان ششمی المپیک توسط احمدی پایان یافت.

امسال و برای حضور در المپیک 2016 ریو، چهار تیرانداز زن ضمن کسب مدال، برای کشور سهمیه کسب کردند و به زعم بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران شانس کسب مدال در برزیل را نیز دارند.

نجمه خدمتی تیراندازی که در سال های 2014 تا 2016 توانسته بیشترین موفقیت ها را برای خود و کشور ثبت کند، دختری که با اصرار و اشک ریختن توانسته بود شانس حضور در مسابقات 2014 کره جنوبی را کسب کند، نه تنها نخستین مدال طلای کاروان ایران در اینچئون کره جنوبی را از آن خود کرد، بلکه در کمتر از یک سال و این بار در گوانگجو چین نخستین مدال طلای کاروان ورزشی دانشجویان را نیز به نام خود ثبت کرد و از سوی ناظران این رقابت ها عنوان اعجوبه تیراندازی جهان را بدست آورد.

موفقیت های خدمتی، تیرانداز بیرجندی کشورمان که نخستین شلیک هایش را با هدایت مادرش به هدف زد، در جریان مسابقات جام جهانی تیراندازی در جمهوری آذربایجان توانست با کسب مدال نقره افتخاری دیگر کسب کرده و مجوز حضور در المپیک 2016 ریو را کسب کرد تا گامی بزرگ برای رسیدن به آرزوهایش که کسب چندین مدال المپیک است، بردارد.

الهه احمدی دیگر تیرانداز با سابقه کشورمان که همراه کودک خردسالش در اردوهای تمرینی حاضر می شود تا در کنار فعالیت در ورزش حرفه ای، وظایفش را به عنوان یک مادر در خانواده به خوبی ایفا کند.

احمدی در رقابت های فینال فینالیست ها جام جهانی تیراندازی در آلمان (شهریور ماه سالجاری ) توانست برترین تیراندازان جهان را عقب زده و مدال طلا را مقتدرانه بر گردن آویزد.

وی پس از کسب این عنوان جهانی، با کسب مدال طلای مسابقات جام جهانی تیراندازی جمهوری آذربایجان نخستین سهمیه تیراندازی را برای کشور به ارمغان آورد.

علاوه الهه احمدی و نجمه خدمتی، گلنوش سبقت اللهی و مه لقا جام بزرگ نیز سهمیه المپیک ریو را به نام خود ثبت کردند.

این دومین بار است که الهه احمدی و مه لقا جام بزرگ به بازی های المپیک راه یافته اند.

** نخستین جام قهرمانی رشته های توپی زنان ایران در دستان فوتسالیست ها

فرشته کریمی بازیکن خط حمله تیم ملی فوتسال زنان ایران در مسابقه فینال نخستین دوره جام ملت های فوتسال زنان آسیا گلی را وارد دروازه تیم ژاپن کرد تا عنوان قهرمانی این دوره به نام ایرانیان ثبت شود و دو تن از فوتسالیست های زن نیز در جمع 10 ورزشکار برتر این رشته قرار گیرند.

این موفقیت انعکاس خبری گسترده ای در کشور داشت، به گونه ای که وقتی فدراسیون فوتبال با وجود قول هایی که برای اعزام تیم ملی فوتسال زنان به تورنمنت جهانی گواتمالا داده بود، اعلام کرد که به دلیل مشکلات، تیم به این رقابت ها اعزام نمی شود، دولت یازدهم مستقیم وارد عمل شد و شرایط را برای اعزام تیمی که عنوان قهرمانی آسیا را یدک می کشید، فراهم کرد.

تیم فوتسال زنان ایران در رقابت های گواتمالا با یک پله سقوط توانست عنوان ششمی جهان را از آن خود کند.

** موفقیت های زنان رزمی کار ایرانی در سال 94

زنان تکواندو کار ایرانی اگر چه هنوز موفق به کسب سهمیه ای برای حضور در المپیک 2016 ریو نشده اند، اما موفقیت های آنان در جریان مسابقات قهرمانی و جایزه بزرگ جهانی در سال 94، امید آنان برای کسب سهمیه المپیک در مسابقات قهرمانی آسیا را در اردیبهشت 95 در حد قابل توجهی افزایش داده است.

کیمیا علیزاده ستاره نوظهور تکواندو در وزن منهای 57 کیلوگرم، اریبهشت سال جاری در مرحله نیمه نهایی رقابت های تکواندو قهرمانی جهان در روسیه با شکست حریفی از ژاپن، افتخار کسب نخستین مدال تکواندو زنان در رقابت های قهرمانی جهان را به نام خود ثبت کرد.

این تکواندوکار جوان کشورمان پس از کسب مدال برنز رقابت های قهرمانی جهان در روسیه، بار دیگر در این کشور و در جریان مسابقات جایزه برزگ مقابل حریفان قدرتمندی به میدان رفت و توانست مدال طلای این رقابت ها را به گردن بیاویزد. وی از جمله شانس های جدی تکواندوکاران زن برای کسب سهمیه المپیک 2016 ریو است.

اکرم خدابنده دیگر تکواندوکار کشورمان نیز امسال در جریان بیست و هشتمین دوره «یونیورسیاد دانشجویان جهان» مدال طلا کسب کرد تا از او به عنوان دومین شانس زنان ایران برای کسب سهمیه تکواندو المپیک یاد شود.

زنان تکواندوکار ایرانی پیش از این با «سارا خوش جمال فکری» و «سوسن حاجی پور» به ترتیب در المپیک های 2008 و 2012 لندن نیز حضور داشته اند.

از دیگر افتخارات زنان ایران در رشته های رزمی موفقیت مریم هاشمی، شهربانو منصوریان و صدیقه دریایی در رشته ووشو است.

این سه در جریان سیزدهمین دوره مسابقات ووشو قهرمانی جهان که پاییز سال جاری در جاکارتا اندونزی برگزار شد سه مدال طلا برای کشور به ارمغان آوردند.

کسب مدال طلای رقابت های کاراته قهرمانی جهان در ژاپن توسط حمیده عباسعلی کمیته کار جوان شهرری نیز افتخار دیگری برای ورزش زنان کشور در سال جاری است.

این کاراته کا که به تازگی نام او جزو 12 کاراته کای برتر زن جهان قرار گرفته است، تصویر ضربه اوراماشی معروفش نیز برای دومین بار در پوستر مسابقات بین المللی این رشته منتشر شد.

تصویر ضربه زدن حمیده عباسعلی نخستین بار در پوستر مسابقات کاراته آزاد فیلادفیا به تصویر کشیده شد و حالا برای دومین بار از تصویر ضربه اوراماشی وی در انتشار پوستر مسابقات بین المللی کاراته که مرداد ماه 95 در برزیل برگزار می شود، استفاده شده است.

** نخستین سهمیه پرتاب وزنه المپیک ایران در دستان بانوی ایرانی اما با اصلیتی بلاروسی

سومین سهمیه ایران برای حضور در سی و یکمین دوره المپیک در ریو و نخستین سهمیه زنان برای ورود به این رویداد مهم توسط لیلا رجبی که نام پیشین وی «تاتسیانا ایلیو شچانکا» است، کسب. او تابعیت خود را از بلاروس به ایران تغییر داده است.

رجبی در مسابقات جام کازانف در ماده پرتاب وزنه با پرتابی معادل 18.04 موفق به کسب ورودی المپیک ریو شد.

این دومین بار است که رجبی به رقابت های المپیک راه می یابد. وی سال 2012 در سی امین دوره المپیک در لندن حضور داشت.

ایران در حال حاضر در بخش زنان شش سهمیه المپیک در رشته های تیراندازی، تیراندازی با کمان و دوومیدانی کسب کرده و برای کسب چند سهمیه دیگر از جلمه قایقرانی، تکواندو و تیراندازی شانس هایی دارد.

زهرا نعمتی در تیراندازی با کمان، الهه احمدی، نجمه خدمتی، گلنوش سبقت اللهی و مه لقا جام بزرگی در تیراندازی و لیلا رجبی در دوومیدانی شش سهمیه المپیک را برای ایران کسب کرده اند.

ایران در سی امین دوره بازی های المپیک 2012 لندن با لیلا رجبی در دوومیدانی، الهه احمدی و مه لقا جام بزرگ در تیراندازی، سولماز عباسی و آرزو حکیمی در قایقرانی، زهرا دهقان در تیراندازی با کمان، سوسن حاجی پور در تکواندو و ندا شهسواری در تنیس روی میز شرکت کرده بود.

** تاریخ سازی شطرنج بانوان

کسب عنوان نایب قهرمانی «سارا سادات خادم الشریعه» در مسابقات جایزه بزرگ فدراسیون جهانی شطرنج در تهران و در میان همه بزرگان شطرنج جهان، آخرین شگفتی ورزش زنان در سال 94 بود. زمانی که این استاد بین المللی جوان شطرنج ایران توانست پس از 11 دور مسابقه و با یک باخت عنوان نایب قهرمانی این رقابت ها را از آن خود کند.

وی نخستین شطرنج باز زن ایرانی است که علاوه بر کسب درجه استاد بزرگی بانوان، در سن 18 سالگی و در هشتاد و چهارمین کنگره شطرنج جهان توانست عنوان «استاد بین المللی» مردان را به دست آورد.

خادم الشریعه برای نخستین بار در تاریخ شطرنج ایران موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی جوانان جهان شده است. این عنوان را در سال 2014 به دست آورده است.

** جذب مربیان خارجی برای رشته های ورزشی زنان

نداشتن مربیان باتجربه و آشنا با علوم روز در برخی رشته های ورزشی زنان یکی از معضلات این حوزه ورزشی است که با وعده معاون وزیر ورزش و جوانان در امور بانوان در سال جاری حل شود.

رباب شهریان در این خصوص می گوید: طرح نیاز سنجی برای رشته های مختلف ورزشی زنان انجام شده است و بر این اساس برای برخی تیم های ورزشی زنان سرمربی خارجی جذب می شود.

به گفته وی، مکاتباتی از سوی معاونت امور ورزش زنان وزارت ورزش با فدراسیون های ورزشی در خصوص دلایل نیاز به جذب سرمربی خارجی برای تیم های ملی صورت گرفت و با توجه به این درخواست ها، رشته هایی چون فوتبال، والیبال، جودو و دوچرخه سواری مربی خارجی خواهند داشت.

جذب مربی خارجی با حمایت وزارت ورزش در زمینه تامین هزینه های قرارداد این مربیان می تواند ورزش زنان را به سمت موفقیت های بیشتر سوق دهد.

انتهای پیام /

منبع : خبرگزاری ایرنا
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top