NeuroMarketing  (بازاریابی عصبی)


بازاریابی عصبی؛ عبارت است استفاده از ابزار سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای دریافت امواج مغزی و سپس تحلیل این امواج برای درک و شناخت طرز تفکر مخاطب نسبت به موارد مدنظر ما .

 

از این ابزار در سازمان‌های کوچک و بزرگی که با خواست مشتری و مرحله انتخاب شدن کالا خود مواجه هستند، می‌توان استفاده نمود. این فرایند قبل از تولید محصول (محصولی که بتوان از طریق حواس 5گانه حس گردد) شروع شود و بر پایه اطلاعات به دست آمده ، در جهت تولید گام برمی‌دارند. این ابزار در قسمت سخت‌افزار از یک کلاه با گیرنده‌های عصبی و یک نرم‌افزار نشان‌دهنده امواج مغزی تشکیل‌شده است که مانند همان دستگاه نوار مغزی EEG است که امواج مغزی را تحت عنوان الکتروانسفالوگرافی ” ثبت می‌نماید.

 

الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی):

 ثبت فعالیت الکتریکی مغز است، این تکنیک شامل اخذ سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود سیگنال (معمولاً تقویت و حذف نویز)، چاپ سیگنال و آنالیز آن می‌شود. آنچه روی کاغذ چاپ می‌شود، الکتروانسفالوگرام نامیده می‌شود.

 

البته این دستگاه که از پیش در ایران (در حوزه پزشکی) هم بوده است، یک نوار ساده مغزی را به ما می‌دهد.

ماشین‌های EEG بالینی، معمولاً شامل ۸، ۱۶ یا ۳۲ کانال است. به‌صورت معمول ۲۰ الکترود روی سر بیمار قرار می‌گیرد که پتانسیل حیاتی مذکور را به‌پیش تقویت‌کننده می‌رساند.

 

در حوزه نورو مارکتیگ (بازاریابی عصبی) NeuroMarketing از همین سیستم استفاده می‌گردد، با این تفاوت که نرم‌افزار تحلیل‌گر آن برای حوزه پزشکی تنظیم‌نشده است و برنامه‌ای در جهت اهداف تجاری، بر آن نصب‌شده است.

از این روش برای شناخت، عناصر تشکیل‌دهنده یک محصول استفاده می‌گردد و هرچه به سمت عنصر تشکیل‌دهنده یک محصول نزدیک شویم، جواب این نوع تحقیق دقیق‌تر می‌گردد.

 در حال حاضر در شرکت ردبول از این روش برای حوزه مدیریت برند استفاده می‌گردد.

نرم‌افزار این سیستم ، قلب این سیستم است، زیرا که اطلاعات تحلیلی آن را به‌صورت داشبوردهایی به ما تحویل می‌دهد.

 

امواج در داخل نرم افزار:

با روش جمع‌آوری اطلاعات از طریق "نورو مارکتینگ" هزینه‌های جمع‌آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه کم شده و دارای روایی و پایایی بالا خواهد بود. اگر در حالت معمولی نیاز به 350 پرسشنامه داشته باشید، در این حالت با حدود 80 مشارکت‌کننده به نتیجه بسیار مناسبی خواهد رسید.

 

بهترین روش برای تمیز دادن رنگ، بو، مزه و احساسات است. البته با توجه به فرهنگ اجتماعی هر کشور، ممکن است که نیاز به کالیبراسیون داشته باشد.

 

دقت نمایید فرد یا شرکت بامطالعه یک کتاب و یا خرید تجهیزات آن، لزوماً در این زمینه متخصص نیست، با استفاده از تحلیل‌های بدون تخصص کافی و به‌صرف موفقیت یک شرکت در سایر امور بازاریابی، سرمایه خود را به خطر نیندازید.

 

این‌یک علم بین‌رشته‌ای است و نیاز به تخصص عصب‌شناسی و روانشناسی صنعتی نیز وجود دارد.

 

همچنین، یک نمونه از دستگاه تولیدشده و موجود در جنوب شرق آسیا، با نرم‌افزار بسیار ساده و غیرحرفه‌ای در حال فروش در منطقه است که ضریب خطای بسیار بالایی دارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر، مصاحبه با دکتر پرادیپ را مطالعه نمایید. ایشان از پیشروان و صاحب نظران این عرصه بوده و دارای چندین کتاب در این زمینه میباشد.


NeuroMarketing

Neuromarketing, is taking advantage of hardware and software tools to receive brain waves and to analyze them in order to study customer’s  attitude toward the specific product or service.

This tool is used when customers are about to buy a product and also, when orgazinations intend to exploit it. This process is performed bafore the production stage and is carried out based on the obtained data.ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top