تکواندو؛ چشم انتظار دو مسافر دیگر/ امید فراوان به طلاهای المپیک/ یکشنبه ۰۸ فروردینبه گزارش آقای تبلیغات به نقل از خبرنگار مهر، تکواندو ایران سالهاست روی نوار موفقیت و کسب افتخارات متعدد بین المللی گام برمی دارد. هر چند این حرکت گاهی با نوسان همراه هست ولی نکته اساسی اینکه همین نوسان اندک هم باعث نمی شود که تکواندو ایران از مسیر خود خارج شود.

 

کارنامه تکواندو در سال ۹۴ پر است از عناوین متعدد قهرمانی و مدالهای رنگارنگ که تداوم حضور ایران به عنوان یکی از قدرتهای اصلی جهان تکواندو را به همراه داشت. همین تکواندو موفق پر بود از اتفاقات خوش آیند و حاشیه های تاثیرگذار که متاسفانه بخشی از آن از داخل فدراسیون سرچشمه گرفت.

 

سهمیه ای که از دست رفت

آسیب دیدگی بهنام اسبقی در اواخر سال ۹۳ و در پی آن جراحی قسمت آسیب دیده شاید مهمترین حادثه تلخ تکواندو در سال ۹۴ بود که باعث شد وی نه تنها رقابتهای جهانی را از دست بدهد که در ادامه پس از عمل جراحی بازگشت موفقی به میدان نداشت و همین موضوع او را از کسب سهمیه المپیک بازداشت. در واقع مردی که از بهترین های تکواندو ایران و جهان در دو سال اخیر و از شانس های کسب مدال در ریو بود نتوانست جواز سفر به برزیل را کسب کند.

 

تلخ و شیرینهای ۹۴ در یک نگاه

انتخاب حسین رفعتی، ایرانی مقیم آمریکا به عنوان دبیرکل فدراسیون جهانی، انتخاب بیژن مفانلو به عنوان بهنرین مربی جهان، مدال برنز تاریخی کیمیا علیزاده در رقابتهای جهانی روسیه، تدریس مقانلو در برزیل، خداحافظی علیرضا نصر از دنیای قهرمانی، برکناری جشمید سهرابی از هیات تکواندو استان تهران تنها چند هفته بعد از انتخاب شدن به عنوان هیات برتر استان برای دهمین سال متوالی، انتصاب هفتمین دبیر فدراسیون در زمان ریاست پولادگر ، تجلیل هادی ساعی از تیم قهرمان جهان ، آسیب دیدگی نگران کننده مهدی خدابخش در مسابقات منچستر ، انتخاب دو داور ایرانی برای کسب سهمیه قضاوت در المپیک ۲۰۱۶ ریو، انتخاب مهرو کمرانی به عنوان بهترین مربی نونهالان جهان و حسینعلی نعیمی به عنوان بهترین مربی نونهالان آسیا انتخاب مهماندوست سرمربی ایرانی آذربایجان به عنوان بهترین مربی جام جهانی ، کسب دو سهمیه المپیک توسط دو ایرانی مقیم خارج کشور ، انتخاب دو مربی جوان در راس کادر فنی تیم ملی اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا ، حاشیه های بعد از نایب قهرمانی در جام جهانی ، شکایت رئیس فدراسیون از بهزاد خداداد فینالیست سه دوره رقابنهای جهانی  و انتقادات تند محمدباقری معتمد از فدراسیون از مهمترین اتفاقات تلخ و شیرین تکواندو در سال ۹۴ بود.

 

مدالهای رنگارنگ و عناوین قهرمانی

تکواندو در سالی که گذشت نزدیک به ۱۰۰ مدال رنگارنگ در میایدین بین المللی کسب کرد که حاصل آن قهرمانی دختران و پسران نونهال در رقابتهای قهرمانی آسیا، نایب قهرمانی پسران و قهرمانی دختران نونهال در رقابتهای جهانی،  نایب قهرمانی نوجوانان در رقابتهای قهرمانی آسیا در هر دو بخش دختران و پسران ، قهرمانی با ارزش در بیست و دومین دوره رقابتهای قهرمانی جهان، رقابتهای پاراتکواندو ، قهرمانی جام باشگاههای آسیا توسط تیم تکواندو شهرداری ورامین در بخش مردان و لوازم خانگی کن در بخش دختران ، رقابتهای جایزه بزرگ منچستر ، ترکیه ، روسیه و مکزیک ، جام جهانی و تورنمنت های بین المللی در کرواسی ، کره جنوبی ، امارات و ... بود.

 

این حجم از موفقیت غیر از تکواندو در کمتر رشته ورزشی را شاهد بودیم که ماحصل تلاش مربیان سازنده در جای جای میهن اسلامی و برنامه ریزی و جدیت کادر فنی موفق تیم ملی بوده است. حضور حسن ذوالقدر در راس سازمان جمع و جور تیم های ملی به واقع برای کادر فنی تیم ملی یک نعمت بزرگ محسوب می شود که در حساسترین شرایط بهترین مشاور برای مربیان خواهد بود.

 

موفق ترین تیم در گرندپری ها

تکواندو ایران که طی دو سال اخیر با حضور موفق در رقابتهای جایزه بزرگ که مسیر اصلی کسب سهمیه المپیک طراحی شده بود، تا حدود زیادی بار خود را برای المپیک ریو بسته بود. آشورزاده و خدابخش سهمیه خود را قطعی کرده بودند و بیشترین نگرانی در دو وزن ۶۸- و ۸۰+ کیلوگرم وجود داشت. جایی که اسبقی و مردانی با آسیب دیدگی موجبات این نگرانی را فراهم کرده بودند. در چنین شرایطی تیم ملی وارد مسابقات جایزه بزرگ سال ۹۴ شد.

 

روسیه میزبان اولین مرحله این رقابتها بود که آشورزاده به مدال طلا دست يافت. حجی زواره به لوپز باخت ، ابوالفضل یعقوبی هم برنز گرفت. اما بهترین نیتجه را بانوی با آتیه تکواندو کشورمان کسب کرد. کیمیا علیزاده که با مدال برنز مسابقات جهانی روسیه تاریخ ساز شده بود، بازهم در روسیه درخشید و با کسب مدال طلا یکبار دیگر خود را به عنوان پدیده تکواندو بانوان ایران سرزبانها انداخت.

 

در مرحله دوم این رقابتها مردانی بازگشت خوبی داشت و در سامسون ترکیه تا فینال پیش رفت و با کسب مدال نقره ثابت کرد عزم بالایی برای کسب سهمیه المپیک دارد. خدابخش نقره گرفت ، یعقوبی و حجی زواره هم به نشان برنز دست پیدا کردند.

 

انگلستان در بندر مچستر میزبان مرحله سوم رقابتهای جایزه بزرگ بود که مهمترین حادثه آن آسیب دیدگی خدابخش بود که نگرانی زیادی در برای کادر فنی ایجاد کرد. در همین مسابقات مردانی جذف شد، آشورزاده و عمیدی به نشان نقره دست پیدا کردند و یعقوبی هم به مدال نقره دست پیدا کرد.

 

تکواندو ایران برای حضور در مرحله نهایی رقابتهای جایزه بزرگ با بهنام اسبقی ، سجاد مردانی ، فرزان آشورزاده و مسعود حجی زواره راهی مکزیک شد. کادر فنی تیم ملی که دو سهمیه توسط خدابخش و آشورزاده کسب کرده بود خیلی امیدوار بود دو سهمیه دیگر را توسط اسبقی و مردانی بدست آورد. در این بین مردانی ماموریت خود را به خوبی انجام داد و اسبقی علی رغم مبارزه عالی برابر حریف توفیقی نداشت تا تیم مردان کشورمان با سه سهمیه راهی ریو شود.

 

قهرمانی جهان بهترین اتفاق سال

تیم ملی تکواندو ایران با ترکیبی از جوانی و تجربه اردیبهشت ماه پای به آوردگاه رقابتهای جهانی گذاشت. تیم ملی تکواندو کشورمان که سال ۲۰۱۱ برای نخستین بار موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان شده بود ، این بار در روسیه بالاتر از مدعیان اصلی ایستاد. مسعود حجی زواره ، مهدی خدابخش و فرزان آشورزاده سه مدال طلای با ارزش کسب کردند تا با مدال برنز ابوالفضل یعقوبی ، جوانان شایسته ایران زمین در میان ۱۴۴ کشور شرکت کننده پرچم مقدس کشورمان را روی قله قهرمانی به اهتزار در آورند. در بخش زنان هم کیمیا علیزاده با ایستادن روی سکوی سوم اولین مدال تاریخ تکواندو بانوان ایران در رقابتهای جهانی را کسب کرد. انتخاب بیژن مفانلو در این مسابقات به عنوان بهترین مربی جهان از دیگر دستاوردهای تیم ملی در چلیابینسک روسیه بود.

 

این جوانان با آتیه

سال ۹۴ را باید به جوانانی نسبت داد که روند پیشرفت را به خوبی طی کردند. در کنار سه المپیکی کشورمان بودند جوانانی که به خوبی از فرصت بدست آمده استفاده کرده و نتایج خوبی هم کسب کردند. از ایوالفضل یعقوبی که با مدال برنز جهانی آغاز کرد و در هر میدانی مدالی خوشرنگ کسب کرد تا امید عمیدی و آرمین هادی پور از بهترین های سال گذشته تکواندو ایران بودند. میرهاشم حسینی ، هادی تیران ، علیرضا علیاری و پوریا عرفانیان که سابقه حضور در تیم ملی نوجوانان را دارند با موفقیت در مسابقات انتخابی شانس این را پیدا کرده اند که در صورت موفقیت در آخرین مرحله از رقابتهای انتخابی در مسابقات قهرمانی آسیا توانایی خود را به نمایش بگذارند.

 

بانوان و امید به ریو

سال گذشته بانوان کشورمان در رقابتهای مختلف عملکرد خوبی داشتند. بعد از نمایش امیدوارکننده شاگردان مینو مداح در رقابتهای جهانی روسیه ، این مربی توانمند از توانایی بهترین شاگردان خود بهره لازم را برد تا جایی که علیزاده و خدابنده  در بهترین شرایط طی هفته های آتی راهی مانیل فیلیپین می شوند تا برای کسب دو سهمیه حضور در المپیک ۲۰۱۶ به مصاف رقبای آسیایی خود بروند. با نمایشی که این دو تکواندوکار شایسته در مسابقات مختلف کسب کرده اند به اخذ این دو سهمیه امیدواریهای زیادی می رود تا با تحقق آن ، تکواندو ایران به همراه کره جنوبی تنها کشورهایی باشند که با ۵ سهمیه در مسابقات ریو شرکت می کنند.

 

۵ سهمیه، چند مدال ؟

در صورتی که علیزاده و خدابنده در مسابقات مانیل موفق به کسب دو سهمیه المپیک شوند ، تکواندو ایران با ۵ تکواندوکار راهی رقابتهای ریو خواهد شد. ۵ سهمیه که می توان از آن حداقل سه مدال المپیک را در خوشبینامه ترین حالت انتظار داشت. اینکه آشورزاده ، خدابخش و مردانی توان کسب مدال طلا در المپیک را دارند هیچ جای شکی نیست ولی شرایط جدول بخصوص در وزن ۵۸- کیلوگرم ، آمادگی رقبا ، نحوه قضاوت ها ، آمادگی ذهنی ، روانی و جسمانی این سه تکواندوکار و از همه مهمتر سیاست تقسیم مدال در المپیک ها همه و همه در کسب مدال تاثیر گذار است. ولی نکته مهم و اساسی اینکه نباید بار روانی موفقیت کاروان اعزامی ورزش ایران را روی دوش تکواندو انداخت.

 

المپیک و پرهیز حاشیه

تکواندو ایران در سال ۹۵ علاوه بر مسابقات قهرمانی آسیا ، انتخابی المپیک در بخش قاره ای و حضور دو بانوی کشورمان ، تورنمنت های مختلف که برای حفظ جایگاه رنکنیگ داران تکواندو در نظر گرفته شده ، نوجوانان جهان و چندین و چند رویداد مهم بین المللی ، المپیک ۲۰۱۶ ریو را پیش رو دارد که به احتمال فراوان باید با ۵ نماینده در آن شرکت کند. به نظر می رسد مسئولان فدراسیون و در راس آن سید محمدپولادگر باید از حاشیه ها دوری کرده با دقت بیشتر در استفاده از کلمات فضا را برای موفقیت تکواندوکاران به بهترین شکل ممکن فراهم کنند.

 

انتهای پیام /

منبع :مهر
ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top