ورزش معروف هاکی،محبوب کانادایی ها

هاکی از قدیمی‌ترین انواع بازی‌های توپ و چوب است که در هر گوشه از دنیا در زمان‌های مختلف به شکلی انجام می‌شده است. هاکی روی زمین سده‌ها در انگلستان رایج بوده و از سال ۱۹۰۱ به بعد نیز در آمریکا رواج یافته است. اصل هاکی روی یخ از کانادا است و به گمان بسیار دانشجویان دانشگاه میگل کانادا آن را به صورت امروزی درآوردند.

اولین تصویری که از شنیدن اسم هاکی به ذهنمان خطور می کند تصویر فردی است با یک چوب که به توپ ضربه می زند. دقیقا همان تصاویری که در کنده کاریهای 4000 سال پیش مصر و نقاشی هایی که 600 سال پیش از میلاد مسیح در یونان باستان نیز دیده می شود. این موضوع نشان دهنده قدمت این رشته ورزشی به ظاهر ساده و اما پرمخاطب در کل دنیاست.

ریشه واژه هاکی ( Hockey ) در نوع خود از نظر منشاء ناشناخته می باشد ، اگر چه به نظر می رسد احتمالا از کلمه hoquet ، یک واژه فرانسوی میانه برای چماق چوپانان باشد .

ورزش هاکی در کانادا همان‌قدر در این کشور اهمیت و طرفدار دارد که کشتی در مازندران ایران و داغستان روسیه.

جای تعجب نیست اگر ادعا شود کانادا پس از درآمد حاصل از مهاجرت، صادرات آب شیرین، نفت و چوب، به درآمد حاصل از ورزش هاکی می اندیشد که می تواند به بسیاری از کشورهای دنیا به خصوص کشورهای اسکاندیناوی محصولات ورزشی، لباس های مخصوص، بازیکنان حرفه ای، مربیان بزرگ و تکنولوژی تولید یخ سریع صادر کند.

به ادعای موسسه فوربس گردش مالی در ورزش هاکی در کانادا در سال 2012 پس از گردش مالی بسکتبال در آمریکا، بالاترین میزان سود را داشته و هیچ ورزشی در جهان حتی ورزش بزرگ و مافیایی فوتبال، نمی تواند با میزان سود حاصل از هاکی روی یخ در این کشور رقابت کند.

یکی از پر طرفدارترین بازی های جهان هاکی است که بیشتر در کشورهای سردسیر که فصل سرما و یخبندان در آن زیاد است، محبوبیت دارد. این ورزش در کشورهایی مانند اسکاندیناوی و کانادا به عنوان ورزش اول شناخته میشود.


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top