عوامل تاثیر گذار بر افزایش سازندگی


سازمان Talent Smart بیش از یک میلیون نفر را مورد مطالعه قرار داده و نتایج، بیانگر آن بوده است، افرادی که هوش هیجانی دارند عملکرد بسیار بالایی نیز دارا می باشند. مهمترین عامل در هوش هیجانی، خویشتن داری و کنترل نفس است که موجب سازندگی و کسب موفقیت بسیار بالاتر  می گردد.

متاسفانه خویشتن داری مهارت بسیار دشواری است که می بایست با تکیه بر آن تمام امور را سازماندهی نمود. طبق تحقیقاتی که انجام گشته است، دو میلیون نفری که در نظرسنجی شرکت کرده بودند از میان ۲۴ مهارتی که در خود می دیدند، کنترل نفس را دشوارترین می دانستند. به نوعی که خویشتن داری در آخرین ردیف قرار دارد . این موضوع نشانگر مشکل و بحران بسیار جدی است. همچنین، هنگامی که خویشتن داری در سطح بالایی نباشد متعاقبا توانایی در تولید و سازندگی نیز کاهش پیدا می کند. لازم بذکر است که در مقوله ی خویشتن داری می بایست  بر شکست ها تمرکز نمود در حالی که در مهارتهای دیگر آنچه که اهمیت دارد موفقیت است. کنترل نفس خود جهت کسب موفقیت بسیار مهم می باشد. برای مثال اگر فردی نتواند بر خود کنترل داشته باشد نمی تواند دشواری ها را تحمل کرده و در شرایط پیچیده در پی راه حل باشد. 

با آقای تبلیغات همراه باشید.

از آنجابی که خویشتن داری کاملا با هوش هیجانی در ارتباط است، می توان با تمرکز بر نکات ذیل این مهارت ها را تقویت نمود.


. تمکز بر راه حل ها = عاملی که بر آن تمرکز دارید نشان دهنده ی وضعیت احساسی و عاطفی شماست. از این رو، هنگامی که بر مشکلات تکیه می کنید می توانید با خویشن داری نکات منفی تاثیر گذار بر احساساتتان را از بین ببرید.


. کنترل تغذیه= اگر در امر تغذیه و کنترل آن دچار مشکل شده اید پس از مهارت خویشتن داری بسیار ضعیفی برخوردار می باشید. علاوه بر این، ذخیره ی گلوکز در مغز نیز تاثیر بسیاری بر توانایی شما در خویشتن داری دارد. به عبارت دیگر، اگر از غذاهایی همچون غلات و برنج استفاده نمایید، می توانید مهارت خویشتن داری را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.


. فراموش نمودن= این امر که باید خود را به طور کامل فراموش کرد، کمی دور از ذهن است ولی تا حدودی شما را در امر کاهش حساسیت ها در قبال افراد دیگر یاری می نماید. علاوه بر این، زمانی که خود را تا حدودی از یاد می برید، راحت تر می توانید از امور متفرقه چشم پوشی نمایید و اهداف جدی خود را پیش گیرید.

یکی دیگرازامور مهم، به خاطر داشتن شکست ها و موفقیت هاست، چرا که با در نظر گرفتن این گونه از عوامل می توانید عرصه های موفقیتی بیشتری را کسب نمایید.


4. پذیرش درخواست ها در صورت جدی خواستن آنها= تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفورنیا در سانفرانسیسکو نشان داده است که هر چه گفتن پاسخ خیر دشوارتر باشد، حس استرس و افسردگی افزایش و متعاقبا خویشتن داری کاهش پیدا می کند. از این رو، توصیه می شود به هنگام مواجه شدن با تقاضای دیگران، تنها در صورت خواست جدی آن را بپذیرند. زیرا زمانی که می خواهید امری به طور حتم انجام گردد ، تمام تعهدات و مسئولیت های مرتبط با آن را می پذیرد. به علاوه، همیشه به خاطر داشتن امر مهم رد درخواست ها می تواند موجب تقویت مهارت خویشتن داری شما گردد.


5. در پی کامل بودن نباشید= افرادی که هوش اجتماعی دارند در پی کامل و بی نقص بودن نمی باشند چرا که می دانند هیچ فردی بی نقص نیست. بشر همیشه به دنبال کسب بهترین ها است و زمانی که هدف فردی بی نقص بودن است، به هنگام شکست و ناتوانایی در کسب آنچه که می خواهید حس بسیار بدی پیدا کرده و همیشه ازمواجه شدن با شرایط غیر قابل پیش بینی شکایت می نمایید.


6. مثبت باشید= افکار مثبت می تواند شما را در امر تقویت خویشتن داری یاری نماید و با تمرکز و توجه بر آنچه که تا بحال بدست آورده اید می توانید حس مثبتی را نسبت به زندگی پیدا کنید. به عبارت دیگر، شما می بایست با اندیشه در خصوص اتفاقات مثبت، به ذهن خود تمرین دهید و آن را مجاب به اندیشه ی مثبت داشتن نمایید. هنگامی که تمام امور به سختی پیش می رود و ذهن شما مملو از تمام افکار منفی است، مهارت کنترل نفس خود تبدیل به یک چالش می گردد، چرا وقتی که تمام امور به خوبی پیش می رود و همه چیز بر وفق مراد است، خویشتن داری امری کاملا ساده است. از این رو، توصیه می گردد که به اتفاقات مثبت زندگی توجه کنید و هر موضوع مثبتی را مهم بشمارید زیرا موجب می گردد که به عوامل منفی توجهی نداشته باشید.


7. خود داری از دلهره و شک= جملاتی همچون "اگر این اتفاق بیافتد چه... " موجب افزایش استرس، نگرانی و کاهش حس کنترل می شود. هرگونه اتفاقی محتمل می باشد  و هرچه زمان بیشتری را صرف نگرانی نمایید، در مقابل فرصت و زمان بیشتری را برای پیشرفت خواهید داشت. لازم بذکر است که باید تمام احتمالات را در نظر داشته باشید و برنامه ریزی های خاص آن را از قبل انجام دهید ولی بدون شک باید مرزی میان نگرانی های بی دلیل و تفکر استراتیژیکی قائل شوید.


8. خواب کافی= خواب کافی و صحیح یکی از ضروری ترین عوامل در افزایش هوش اجتماعی و مهارت خویشتن داری است. به هنگام خواب، ذهن انسان آرامش پیدا می کند . به عبارتی شارژ می شود و اتفاقات روز گذشته که به نوعی اضافه هستند فشرده و ذخیره می گردند. بی شک، مهارت کنترل، تمرکز وحافظه به هنگام کم خوابی کاهش پیدا می کند چرا که کم خوابی موجب بالا رفتن سطح هورمون های مرتبط با استرس می گردد که عامل مخرب اصلی در سازندگی محسوب می شود.

برخی بر این اعتقادند که میتوانند که با کمتر خوابیدن،امور بیشتری را به  پایان برسانند و میزان تولید بیشتری داشته باشد ولی خواب ناکافی موجب کاهش سازندگی می شود و پیشرفت را کاهش میدهد.

هنگامی که فرد خسته است، مغز نمیتواند به اندازه کافی گلوکز خون را جذب کند و همین امر باعث کاهش قدرت تمرکز میشود. پس اگر در پی افزایش مهارت خویشتن داری میباشید یکی از ساده ترین روش ها،تنظیم تغذیه سالم و صحیح و خواب کافی است


9. ورزش و تمرین

ورزش و مدیتیشن مغز شمارا آماده ی خویشتن داری میکند و موجب افزایش کنترل شما می گردد. حتی ساده ترین تکنیک ها همانند تمرکز بر موضوعی به مدت 5 دقیقه بدون وقفه تاثیر چشمگیری بر حواس و سلامت بدن میگذارد و به نوعی توجه  ذهن خود را بر بدنتان افزایش دهید.


10.خودداری از انجام آنچه که عجله بر انجامش  را دارید.

یکی از دشوارترین عوامل خودداری از انجام کاریست که برایتان مهم می باشد. باید آنقدر بر خود کنترل داشته باشید که بتوانید آنچه که خواستارش میباشید را به نوعی کنترل کرده و حس قوی خود را مهار کنید.

می توانید پیش از انجام آن، 10 دقیقه صبر نموده و سپس به کار خود ادامه  دهید.

 تهیه و ترجمه  واحد دیتای گروه بین المللی سمین

 Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top