جهانی شدن کسب وکار

جهانی شدن به تغییراتی در دنیا مربوط می شود که از کشورهای خود فراتر رفته و به سمت جهان متحد پیش می رود. جهانی شدن کسب و کار تغییراتی در کسب و کار است که ارتباط شرکت را از یک کشور به چندین کشور دیگر توسعه می دهد. دو دهه است که این دیدگاه در کسب و کارهای مختلف طرفدار یافته و در حال گسترش می باشد زیرا بر روی اقتصاد، عمر کسب و کار، جامعه و محیط تاثیر بسزایی دارد. بنابراین جهانی شدن کسب و کار به عنوان عاملی جهت یکپارچگی مردم جهان، سازمان ها و دولت است. در دنیای امروز جهانی شدن، نتیجه روابط نزدیکتر در تجارت های بین المللی که به عنوان توافق تجارت های دو جانبه شناخته می شوند، می باشد.با آقای تبلیغات همراه باشید.

 

بازارهای توسعه یافته

از دیدگاه کسب و کار یکی از تاثیرات جهانی شدن، بازارهای توسعه یافته می باشد. این بدان معناست که کسب و کاری که محصولات خود را فقط به طور داخلی می فروخته ، اکنون می تواند فروش محصولات خود را به کشورهای دیگر نیز آغاز نماید.

یکی از نمونه های بازار توسعه یافته شامل صنعت خودرو می باشد. پیش از واژگونی دیوار برلین افرادی که در کشورهای تحت نفوذ کمونیسم زندگی می کردند تنها به ماشین هایی که به طور داخلی یا در کشورهای کمونیستی دیگر تولید می شد، دسترسی داشتند که این موضوع بخاطر موانع تجاری غرب بود هنگامی که کمونیسم بر کنار شد اقتصاد غرب یعنی کشورهایی که تحت نفوذ کمونیست نبودند، قادر به توسعه بازارهای خود به کشورهای کمونیست سابق شدند که این کار موجب افزایش سود آنها گردید.

 

پیشرفت تکنولوژی

همانطورکه سطح جدیدتری از تکنولوژی و فرهنگ وارد کشور می شود، سطح علم و آگاهی نیز افزایش می یابد بنابراین رشد آگاهی و پیشرفت، همزمان اتفاق می افتد. در نتیجه اداره صنایع اولیه و ثانویه راحت تر می شود و در نهایت بر بخش سوم نیز اثر مثبت می گذارد.


افزایش فرصت ها

با افزایش تعداد صنایع و منابع در دسترس، فرصت های شغلی افراد نیز افزایش می یابد علاوه بر افزایش فرصت های شغلی فرصت های سفر به خارج از کشور نیز بیشتر می شود.

بر اساس این رابطه مستقیم، با افزایش سطح مهاجرت ها شانس رشد اقتصادی  و اجتماعی افراد نیز بالا می رود.

 

پیشرفت در سطح سرمایه گذاری

گسترش سرمایه گذاری خارجی به پیشرفت سریع صنایع و شهرهای بومی کمک می کند و این چیزی است که به دلیل مزایای زیادی که دارد، همه کشورها می بایست پذیرای آن باشند در این شرایط هر کشوری بیش از پیش واردات خواهد داشت. بنابراین رشد جهانی به طوری صنایع و توانایی ها را به اشتراک می گذارد که تا 5 سال گذشته قابل تصور نبود.

 

رقابت

جهانی شدن موجب افزایش رقابت می گردد و این رقابت می تواند با محصول، خدمات، هزینه قیمت ها، بازار مورد نظر، سازگاری فناوری ، پاسخگویی یا تولید سریع توسط شرکت و ... در ارتباط باشد. هنگامی که شرکت با هزینه کم محصول تولید کرده و با قیمت پایین آنها را می فروشد، قادر به افزایش سهام بازار خواهد بود.

مشتریان در بازار انتخاب های متعددی دارند و این بر رفتارشان تاثیر بسزایی می گذارد. آنها خواستار دریافت سریع تر محصولات، خدمات بهتری نسبت به گذشته و همچنین کیفیت بالا و قیمت پایین تر هستند.

همه این انتظارات نیازمند پاسخی از سوی شرکت هستند در غیر اینصورت فروش کاهش یافته و مزایا و سهام بازار از دست خواهد رفت. یک شرکت همیشه باید برای قیمت، محصول  و خدمات مورد نیاز مشتری آماده باشد زیرا تمام اینها از الزامات جهانی شدن می باشند.

 

 

اثرات قانونی

براساس جهانی شدن میان پایگاه های امنیتی و پلیس ارتباطی به وجود می آید که موجب شناسایی تروریسم می گردد بنابراین دستگیری مجرمانی که جهت مخفی شدن وارد کشورهای دیگر می شوند نیز آسان می گردد.

 

گاهی اوقات جهانی شدن کسب و کار اثرات منفی نیز در بر دارد که برخی از آنها اشاره می کنیم:

-         یکی از رایج ترین اثرات سوء جهانی شدن کسب وکار ایجاد فاصله طبقاتی زیاد بین افراد فقیر و غنی می باشد بدان معنا که افراد ثروتمند، ثروتمند تر شده و افراد فقیر، فقیرتر می شوند.

-         ممکن است به خاطر جهانی شدن، موقعیت های شغلی و منابع یک کشور به سمت کشور دیگری سوق داده شود به همین علت بسیاری از افراد داخل کشور از فرصت های شغلی بی بهره می گردند.

-         علی رغم اینکه افراد مختلف با فرهنگ های مختلف شانس برقراری ارتباط با یکدیگر را پیدا می کنند، اما گاهی این ارتباطات موجب از بین رفتن آداب و رسوم و ارزش هایشان می شود.

-         از آنجائی که افراد با قومیت های مختلف از اکوسیستم بومی خود محروم می گردند احتمال بروز بیماری ها یافته و امکان از بین رفتن اکوسیستم طبیعی افزایش می یابد.

 

در آخر ایجاد تعادل میان اثرات مثبت و منفی جهانی شدن کسب و کار از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تهیه و ترجمه واحد دیتای سمین

منبع:
http://study.com

http://www.buzzle.com

http://bookboon.com
ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top