چرخه عمر برند و محصول


 تمام محصولات عمر مشخصی دارند که چرخه عمر  آن محصول یا برند نامیده می شود.

عوامل زیادی مانند رقابت، تکنولوژی و ... بر عمر برند و چرخه محصول تاثیر می گذارند مگر اینکه محصول یا برند براساس مراحل زیر پیشروی کند. با آقای تبلیغات همراه باشید.

·         مرحله ارتقا و شکل گیری

به طور فنی مرحله ارتقا بخش نهفته ای بر عمر محصول می باشد و در طی این مرحله مفهوم ذهنی مشخصی به محصول یا برند تعلق گرفته و شروع به رشد و برند سازی محصول می کنند و حتی پیش از ارائه به بازار چندین مرحله تست می گردد و در نهایت به بازار معرفی می گردد

بیشتر سرمایه صرف ارتقا محصول و هزینه های تبلیغات آن می گردد که بخشی از این مرحله می باشند باید در نطر داشت اگر پیش زمینه ذهنی و مفهوم ضعیفی برای محصولات انتخاب شود عمر بسیار کوتاهی خواهند داشت وحتی ممکن است پیش از ورود به بازار کاملا منسوخ گردنند.

·         مرحله معرفی

برند و محصولاتشان طی این مرحله است که معرفی  و شناخته می شوند زیرا شرکت به تبلیغات گسترده ای می پردازد تا محصولاتشان را به خوبی معرفی کنند و تمرکز اصلی آنها بر افزایش آگاهی مردم از برند می باشد.

معمولا شرکت ها در طول مرحله معرفی محصولات آنها را به قیمت بالایی به فروش می رسانند زیرا می خواهند هزینه های صرف شده برای ارتقا برند را از این فروش اولیه به دست بیاورند.

در این مرحله هیچگونه رقاتی وجود نداشته یا به میزان بسیار کمی خواهد بود،بنابراین محصولی که از خود پیش زمینه خوبی در ذهن مردم ایجاد کرده است فروش بسیار بالایی خواهد داشت و وارد مرحله بعدی می شود.

·         مرحله رشد

 برند وارد مرحله رشد چرخه عمر خود می گردد که این مرحله همزمان با افزایش فروش است ممکن است مدیران برند در طول این مرحله میزان توزیع خود را افزایش دهند تا فروش بیشتری داشته باشند همچنین با بهبود بخشیدن و افزایش خصیصه ها و ویژه گی های برند نیز می توان به رشد بیشتر آنها کمک کرد همزمان با تلاش های شما ممکن است رقبا با کاهش قیمت های خود سعی در بدست آوردن بیشترین میزان سهام بازار را داشته باشند.

 

·         مرحله تکامل

به دلیل افزایش رقابت ها ممکن است برند های کمپانی در چرخه عمر خود به مرحله تکامل برسند، و در طول این مرحله رقابت ها بسیار جدی می شود و در برخی مواقع با ورود رقبای جدیدی به صحنه رقابت بسیار سخت و غیر قابل وقوع  می شود.


·         مرحله رکود

این مرحله جایی است که فروش محصولات برند یک شرکت به شدت افت می کند و در این لحظه با یافتن بازارهای دیگر مانند بازار های بین المللی همچنان امکان ادامه یافتن عمرمحصول وجود دارد.

برای مثال با تغییر دادن بازار هدف یک محصول از کشوری به کشور دیگر عمر آن را افزایش دهید تنها نقص این چرخه عدم پیش بینی عمر دقیق یک محصول یا برند می باشد، زیرا این چرخه به عوامل مختلفی بستگی دارد برای مثال افزایش و کاهش نرخ بازار، بودجه ، تبلیغات و...

اما با توجه به این چرخه طول عمر و نحوه عملکرد آن، مدیران می توانند برنامه ریزی های استراتژیکی خود را تعیین نمایند تا به راحتی چالش های احتمالی خود را پشت سر بگذارند.

همچنین با کمک این چرخه می توانید روند فروش و نتایج خود را مشاهده کنید و در صورت نیاز تغییراتی را در استراتژی های خود پیاده کنید.

 

جمع آوری و ترجمه واحد دیتای گروه بین المللی سمین

منبع: smallbusiness.chron


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top