بازار یابی غیر مستقیم


 بر خلاف تکنیک بازاریابی مستقیم استراتژی های غیر مستقیم بازاریابی بر کانال هایی که ارتباط مستقیمی با مشتریان ندارند تمرکز می کنند، از این رو تنها جهت نگهداری از مشتریان وفادار سازی و ارتقا تجارت استفاده می شود.


برای مثال، زمانی که واقعه ای در خصوص برند محبوبتان را در روزنامه مشاهده می کنید این استراتژی نوعی بازاریابی غیر مستقیم محسوب می گردد.


با آقای تبلیغات همراه باشید!


در این تکنیک واحد روابط عمومی شرکت که مسئولیت بروزرسانی و ارائه اطلاعات جامع در خصوص برند را بر عهده دارد، ایده ای را از برند به مشتریان القا می کند و به شکل مستقیم آنها را متقاعد به خریداری می کند.

 در مراحل بعدی زمانی که برند به صورت کامل شناخته شده است استراتژی بازار یابی غیر مستقیم برای مشتریانی که با برند آشنا  می باشند و یا قبلا از آن خریداری نموده اند و یا در خصوص کالای آن برند اطلاع دارند استفاده می گردد.

 پس از بازار یابی غیر مستقیم در روش غیر مستقیم ارتباطات دو طرفه و باز خوردی وجود ندارند و اثر گذاری این روش اندکی دشوار است.

یکی از روش هایی که میتوان در جهت اندازه گیری میزان تاثیر گذاری بازار یابی غیر مستقیم استفاده نمود ارائه فرم های نظر سنجی به مشتریان و همچنین تجزیه و تحلیل پایبند های آن می باشد.

مثال هایی که می توان در خصوص بازاریاببی غیر مستقیم نام برد که ارائه برگه های تخفیف، برگذاری نمایشگاه ها، ارتقا روابط عمومی، راه اندازی وبلاگ و دوره های آموزشی مربوط و مهمتر از دیگر عوامل،رسانه های اجتماعی جزو این مجموعه ها محسوب می گردند.

یکی از بزرگترین مشکلات در اعمال بازاریابی غیر مستقیم هزینه بسیار بالای آن است که شامل انتشار اطلاعیه ها و مقالات مرتبط با برند، استخدام نیروی انسانی با مهارت در امد مذکور و افراد متخصص در ارائه بازاریابی محتوا می باشد.چرا که در آخر ممکن است که این هزینه ها بازخورد مثبتی نداشته باشد.

 پس می توان اظهار داشت که بازار یابی غیر مستقیم ابزار بازاریابی بسیار سردرگم کننده ای شمرده می شود و در عین حال جهت تحقق پیروزی و کسب موفقیت های تجاری ضروری است.

لازم به ذکر است که این استراتژی توسط برند های برتر جهان مورد استفاده قرار می گیرد زیرا تنها بهره مندی از بازاریابی مستقیم کافی نمی باشد.

استراتژی بازاریابی غیر مستقیم در جهت کسب شهرت و برقراری ارتباطات با مشتریان استفاده می شود به گونه ای که شناسایی مشتریان و میزان رضایت مندی آنها از این امر صورت می گیرد.

 شناسایی میزان رضایت مندی مشتریان از طریق بررسی عواملی همچون پاسخگویی تیم تولید و همچنین نحوه پاسخ گویی به تماس های تلفنی و نظر سنجی انجام می پذیرد.

با بهرهمندی از روش های بازاریابی اساسا بهتر می توانند با مشتریان در ارتباط باشند و ارزش های برند را انتقال دهند بدون آنکه سعی در فروش داشته باشند.

علاوه بر این تنها امر مهم در بازاریابی غیر مستقیم دسترسی پیدا کردن به مشتریان  و بر آورده نمودن خواسته های آنان می باشد.

هرچند در بعضی از موارد بازار یابی غیر مستقیم قادر به نمایان نمودن نتیجه نیست.

برای مثال اگر از بلاگ در جهت بر قراری ارتباط با مشتریان استفاده نمایید آنها نمی توانند آنچه که پست می کنید را به راحتی مشاهده نمایند. همچنین اگر بیش از اندازه سعی در برقراری ارتباط با آنها داشته باشید ممکن است آنها را خسته کنید و حسی به شما دست دهد که از شما دوری کنند. به هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی در امر بازاریابی غیر مستقیم مشتریان تا حدودی با تکنیک های تبلیغاتی آشنا گشته اند و از پاسخ گویی به آنها باز می دارند.

 در نهایت می توان اظهار داشت که شرکت های موفق از ترکیب تکنیک های بازاریتبی مستقیم و غیر مستقیم بهره می برند تا بتوانند در بازار موفقیت های روز شمار بیشتری را کسب نمایند.


قدرت پنهان بازار یابی غیر مستقیم

 بازاریابی غیر مستقیم روشی در امر تجاری است که در آن به فراهم آوردن بازار مساعدی برای کالا، ایده و خدمات می پردازند و در آن از متد هایی همچون SPAM  یا بازر یابی و تبلیغات غیر مستقیم پرداخته می شود.

 بازاریابی غیر مستقیم چیزی فراتر از ارسال پیام مستقیم به بازار و یا مشتری مورد نظر می باشد. و در آن تنها می توان امری را انجام داد که در ان می توان به صورت غیر مستقیم توجه مخاطب را به خود جلب کند. ضروری ترین امر در بازاریابی غیر مستقیم شناسایی بازار مناسب  و مشتری در اولین مرحله است.

پس از آن میبایست شرایطی را فراهم آورید که افراد با برندتان ارتباط بر قرار کنند و از محصولات یا خدماتتان استفاده نمایند.

برای مثال اگر کالایی همانند بازی ویدیویی ارائه می کنید و همچنین وب سایتی را ایجاد می کنید که در آن به معرفی و فروش کالایی می پردازید.

 در این حالت مشتریان می توانند به راحتی در وب سایت ثبت نام کنند می توان اظهار داشت که بازار مورد نظر شما نوجوانان و جوانانی که در دوره سنی بیست سال می باشند است از این رو مهمترین قدم در بازاریابی غیر مستقیم انتخاب صحیح بازار مورد نظر و سعی جهت بر قراری با مخاطبان می باشد. که در این مثال مخاطب مورد نظر به خوبی شناسایی گشته و با بازدید از وب سایت ترغیب به خرید کالا می گردد. علاوه بر این جهت فروش کالای ذکر گشته می توان از وب سایت هایی همچون Myspace ,Twitter,mixxs games بهره مند شوید.


ارتباط میان بازاریابی غیر مستقیم و SEO

یک کمپین غیر مستقیم بازاریابی کار آمد برای بهینه سازس موتور های جستجو اهمیت بسیاری قائل می شود.

چرا که عامل بسیار مهمی در دیده شدن محصولات کالا و خدمات شما  محسوب می گردد. هنگامی که لینک های بسیاری به لینک وب سایت شما ختم می شود رنک آن به شکل قابل توجهی افزایش می یابد از این رو در فعالیتد های بازاریابی غیر مستقیم می بایست که رتبه بندی وب سایت را مهم شمارد و سعی در بهینه سازی آن داشت  چرا که رابطه مستقیم و بسیار قوی میان موفقیت شما در بازاریابی غیر مستقیم و رتبه سایت وجود دارد.

می توان اظهار داشت در عصر امروز ، روش spamming تا حدودی کارساز است و تنها مشکل مقابله ی شبکه های اجتماعی با spam و جلوگیری آن ها از ارسال پیام به تعداد کثیری از مخاطبان است. در بازاریابی غیرمستقیم،بررسی و ارزیابی spam  به گونه ای که همگون با استاندارد ها باشد ضروری است چرا که در غیر این صورت پروفایل و حساب کاربری به صورت خودکار

غیرفعال و حذف میگردد. پس به هنگام ارسال پیام spam آن را به گونه ای انتخاب نمایید که مرتبط با مخاطبان باشد. چرا که در صورت غیر مرتبط بودن و ایجاد مزاحمت،توسط کاربران بلاک گشته و حساب کاربریتان پس از مدتی غیر فعال میشود.

میتوان اظهار داشت که نکات ذیل اثر قابل توجهی بر بازاریابی غیرمستقیم خواهند گذاشت:

1.از ابزارهای مناسب در بازاریابی غیرمستقیم

2.ساخت پروفیل هایی در شبکه های اجتماعی که موجب افزایش بازدید برند گردد.

3.شناسایی شبکه های کوچک با بازدید های بسیار بالا و فعالیت در آن

4.ارائه لینک هایی که اطلاعات مهمی را در اختیار مخاطبان موردنظر قرار می دهند.

5.فعالیت قوی و روزانه در شبکه های اجتماعی و بروزرسانی آن

6.ارائه محتواهای جذاب و مرتبط با حوضه ی فعالیت تان

7.برقراری ارتباط مستمر با مخاطبان و مشتریان

 

در نتیجه،یک کمپین بازاریابی غیرمستقیم از شبکه های اجتماعی متفاوت و بهینه سازی آن ها نشئت میگیرد و این نکته را در ذهن داشته  باشید که هیچ بازاریابی به صورت کامل رایگان نمی باشد و نیازمند سرمایه و زمان می باشد.


  تهیه و ترجمه  واحد دیتای گروه بین المللی سمین


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top