نکاتی جهت ارتقاء کیفیت بازخورد ها

نکاتی جهت ارتقاء کیفیت بازخورد ها


نکاتی جهت ارتقاء کیفیت بازخورد ها

اکثر افراد در خصوص بازخورد های منفی سوالاتی مطرح می کنند که ظاهرا هیچ کس از ارائه یا دریافت آنها استقبال نمی کند و این باز خورد سازنده است که به رشد و پیشرفت افراد کمک می کند . بنابراین تعداد اشخاصی که خواستار دریافت اطلاعاتی درمورد این دو نوع بازخورد هستند،زیاد است. به این ترتیب تفاوت بین بازخورد منفی و سازنده چیست؟با آقای تبلیغات همراه باشید.

هنگام ارائه ی بازخورد سازنده، شما با چالشی رو به رو می شوید که بدون ایجاد احساس ناراحتی، حالت دفاعی و مقاومت نظر و پیام خود را به شخص مورد نظر منتقل می کنید در حالی که افراد از دریافت بازخورد منفی خود داری کرده و به سرعت آن را انکار می کنند.

برخی از افراد نیز از بازخورد ساندویچی استفاده می کنند به این صورت که ابتدا با پیامی مثبت شروع کرده و با پیام مثبت دیگری به مکالمه خود پایان می دهند اما در این میان پیام منفی خود را به طور نا محسوس منتقل می کنند.

اینجا نکاتی در خصوص ارتقاء کیفیت بازخورد ها ارائه می دهیم تا بازخورد و نتایج مورد نظر را دریافت کنید.

 

تشریح علت اصلی :

هنگام ارائه بازخورد سازنده، دیدگاه و روند فکری شما نیز برای کمک و حمایت از بازخورد مطرح شده ذکر شود. اکثر افرادی که از عملکرد ضعیف خود آگاه هستند، در مقابل بازخورد ها عکس العمل منفی نشان می دهند. به این صورت افراد ترجیح می دهند در مقابل آنها سکوت کنند. در نتیجه بازخورد و پیشرفتی حاصل نمی شود.

 

اطلاع از وقایع و پیشامدها

برای ارائه بازخورد صریح و مفید در خصوص عملکرد یک فرد، باید در جریان کامل وقایعی که موجب رفتار آنها گردیده، باشید. اگر اطلاع زیادی از عملکرد یک شخص در دست ندارید، نمی توانید پیشرفت یا تغییر وی را قضاوت کنید.

هنگامی که بازخورد شما نامفهوم و گنگ باشد، این فکر را ایجاد می کنید که از روی غرض شخصی این بازخورد را ارائه داده اید. بنابر این هیچگاه بدون اطلاع از پیشامد ها نظری ارائه نکنید.

 

 

 

کمک به پیشرفت

هنگام ارائه بازخوردها،  باید سوالاتی بپرسید که افراد را وادار به دفاع از خود کنید که چرا این کارها را انجام داده اند ؟ روند موثر دیگر پرسش سوالاتی در زمینه پیشرفت آنها می باشد برای مثال " چه کارهایی انجام خواهید داد تا نتایج بهتری دریافت کنید؟  این سوال به افراد اجازه می دهد در خصوص کارهایی که انجام داده اند بیشتر فکر کرده و نتایج خود را بهبود بخشند.

 

مسئولیت پذیری

هدف از بازخوردها ارائه برنامه واضح و مشخصی جهت پیشرفت عملکرد یا تغییر الگوهاست. در نظر  داشتن یک مکالمه مشخص شروع خوبی می باشد. اما در صورتیکه ایجاد یک برنامه ریزی برای فردی دشوار به نظر برسد شما می توانید در ایجاد برنامه ریزی جدید به وی کمک کنید. اما باید به یاد داشته باشید که تمام پیشنهادهای خود را با دلیل مطرح کنید.

 

اطمینان حاصل نمایید

همه ی ما به طور کلی فرض می کنیم دلیل رفتار دیگران را می دانیم. همچنین گمان می کنیم اگر راه حلی برای مشکلی ارائه دهیم ، آن اتفاق به هیچ وجه تکرار نمی شود.اما بهتر است فرضیه های خود را شناسایی کرده و با پرسش سوالاتی از افراد، آنها را به چالش بکشید . با دقت، به پاسخ سوالات گوش فرا دهید تا مطمئن شوید فرضیه های شما درست بوده اند یا خیر!

 

کیفیت روابط

در صورتیکه افراد از توجه شما نسبت به خودشان آگاه شوند اهمیت رابطه با شما را درک خواهند کرد. همچنین از اینکه همکاری با آنها را تحسین می کنید احساس رضایت می کنند. اگر تنها زمانی با آنها صحبت می کنید که کاری به درستی پیش نرفته ، فرصت بزرگی را از دست داده اید. برای جشن گرفتن جهت موفقیت های  کسب شده، با همکاران دیگر وقت بگذارانید زیرا اینکار موجب بهبود نتایج بدست آمده خواهد شد.

 

حمایت

در انتها هدف از بازخورد ها پیشرفت عملکرد ها و دستیابی به نتایج دلخواه می باشند و تنها تعداد کمی از آنها به طور نا خواسته مرتکب اشتباه شده و عملکرد ضعیفی دارند. به عنوان یک رهبر، مدیر، پدر، مادر یا همسر باید از چگونکی تاثیر خود بر عملکردها و رضایت دیگران از در کنار شما بودن مطلع شوید زیرا ارتقاء مهارت های ارائه بازخورد های سازنده نکته ی حائز اهمیتی می باشد.

تهیه و ترجمه واحد دیتای سمین 


ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top