شش راز موفقیت و رشد اوبر


تاکسی رانی در جهت ارائه خدمات به افرادی که روزانه قصد عزیمت به محلی را دارند ایجاد گشته است. قدمت این سیستم حمل و نقل به سال 1600 میلادی در پاریس باز می گردد که در آن زمان افراد برای حمل و نقل از درشکه ها و اسب ها استفاده می کردند. در نهایت در سال 1800 میلادی این صنعت در امریکا و دیگر کشورها نیز رواج پیدا کرد.

لازم بذکر است که اولین تاکسی هایی که در بازار وارد شدند وسیله های نقلیه ی باتری داری بودند که هر یک از باتری ها حدوداً 800 پوند وزن داشت. در سال 1899 که تاکسی ها بسیار محبوب گشته بودند،حدود 100 تاکسی وارد خیابان های نیویورک شد که این تعداد در دهه ی 1900 به 600 عدد افزایش پیداکرد.

با آقای تبلیغات همراه باشید ...اوبرسیر تکاملی تاکسی ها

امروزه نیز از تاکسی ها جهت حمل و نقل عمومی در مناطق شهری استفاده می شود، به گونه ای که تاکسی ها به نحوی با فرهنگ عجین شده اند. تاکسی های زردرنگ در اکثر کشور ها دیده می شوند و به عنوان سیستم نقلیه ی سنتی شناخته می شوند. ولی در حال حاضر سیستم جدیدی شکل گرفته است که در آن مسافران،  تاکسی را با دیگر مسافران غریبه شریک می گردند و از صرف هزینه های  اضافی جلوگیری می کنند چرا که کرایه ی مسیر طی شده بین آنها تقسیم می شود. این شیوه از حمل و نقل از سال 2010 درایالت امریکا رواج پیداکرده و اوبر این گونه از سیستم حمل و نقل را در قالب تجارت ایجادنموده است.

شیوه ی مذکور به محیط زیست بسیار کمک می کند زیرا تاکسی ها و وسیله های نقلیه ی کمتری وارد خیابانها می شوند و همین امرموجب کاهش ترافیک و آلودگی هوا می گردد. UBERشرکت اوبر

اوبر در فرانسیسکو (ایالت کالیفورنیا) در سال 2009 تاسیس شد و فعالیتش را به عنوان شرکتی که از تاکسی رانهای دارای مدرک در سیستم حمل و نقل عمومی شبکه ای استفاده می کرد آغاز نمود.

ایده ی اصلی این سیستم حمل و نقل گسترده، برقراری ارتباط میان مسافران و رانندگان تاکسی از طریق اپلیکیشن تلفن همراه است و به مسافران این امکان را می دهد که راننده و خودروی دلخواه خود (خودروهای لوکسی همچون Lincoln Town, BMWو Mercedes-Benz  )را انتخاب کنند. به علاوه، مسافران می توانند از طریق ارسال پیامک و یا استفاده از اپلیکیشن ،وسیله ی نقلیه ی موردنظرشان را رزرو نمایند و حتی با استفاده از تلفن های همراه می توانند مسیری که آن خودرو در حال حرکت است را ردیابی نمایند.

 

  

فاکتورهای اصلی:

اوبر بزرگترین مشکل رانندگان را حل نموده است چرا که این سرویس خدماتی را به مسافرانی که نیازمند تاکسی با کرایه های مناسب هستند ارائه می کند.میلیون ها فرد از این سرویس بهره می برند و می توان گفت که اوبر شیوه ی تاکسی رانی را به کلی تغییر داده است چراکه به ساختار اصلی حمل و نقل نظم بخشید و موجب محبوبیت نوع جدیدی از شیوه ی حمل و نقل گشت.

به علاوه، این سرویس خدماتی همچون خودروهای تمیزو نحوه های پرداخت گوناگون را به مسافران ارائه می کند. با استفاده از اپلیکیشن های مذکور، مسافران می توانند حتی کرایه را از طریق کارتهای اعتباری شان از داخل آن خودرو پرداخت نمایند.

فعالیت در این نوع سیستم به عنوان یک راننده، می تواند درآمدی حدود 500 دلار را در روزبا خود به همراه داشته باشد که در یک هفته مبلغ قابل توجهی به حساب می آید. از این رو، می توان اظهار نمود که سرویس اوبر نه تنها موجب رضایت مسافران می شود بلکه فواید بسیاری را به رانندگان می رساند چرا که موجب اشتغال زایی و ایجاد درآمد برای قشری از جامعه می گردد.

در واقع این شرکت، راننده ای را استخدام نمی کند بلکه موجب برقراری ارتباط میان راننده ها و شرکت های کرایه خودرو با مشتریان و مسافران واقع در محدوده ی جغرافیایی مورد نیازشان می شود.پذیرندگان اولیه

اوبر زمانی به اوج موفقیت خود رسید که پذیرندگان اولیه تکنولوژی و اپلیکیشن توجه بسیاری با این نوع خدمات نشان دادند. به عبارت دیگر، مسئولین این شرکت می دانستند که با راه اندازی شرکتی در سانفرانسیسکو که مرکز و مهد تکنولوژی است، سود بسیاری را کسب خواهند کرد. به علاوه، موضوع دیگری که موجب موفقیت این شرکت گشت، کیفیت پایین ارائه خدمات تاکسی رانی در منطقه سانفرانسیسکو و همچنین نیاز بسیار افراد در آن مناطق به سیستم حمل و نقل با کیفیت بود. از این رو، او شروع به بازارسازی و توسعه خدمات خود از طریق استفاده ی بهینه از تکنولوژی و برگزاری سمینارهای مرتبط با فناوری نمود. یکی از اولین اقداماتی که در این جهت نمود، ارائه سرویس رفت و برگشت رایگان به شرکت کنندگان با اوبر بود که تاثیر گذاری بالایی داشت.

اکثر مشتریان بر این اعتقادند که اوبر محبوبیت اش را از ارائه خدمات با کیفیت و رفتار مناسب رانندگان می دانند. از این رو، به نوعی وارد تبلیغات فردی می شوند، به گونه ای که مسافران استفاده از اوبر را به دیگر مسافران پیشنهاد می کنند. حتی برخی از اشخاص نامدار که از سرویس اوبر استفاده کرده اند، تجربه ی خوب خود را برای دیگران بازگو کرده اند.افزایش قیمت

فاکتور دیگری که موجب افزایش موفقیت شرکت گشته است افزایش قیمت می باشد چرا که هر چه درخواست ها بیشتر می شوند، قیمت های خدمات اوبر نیز افزایش پیدا می کند و رانندگانی که از این افزایش قیمت حمایت می کنند باعث کسب سود بیشتر اوبر می شوند.

لازم بذکر است که شهرهای بزرگ، شب های طولانی تری دارند و مواقعی که هوا نامساعد است و یا جاده ها امن نمی باشند، افراد تمایل بیشتری به استفاده از خدمات اوبر پیدا می کنند و همین امر سود بسیاری را به شرکت می رساند.

در چنین شرایطی مسافران می توانند تنها با فشار دادن یک دکمه بر روی اپلیکیشن، خودرو و راننده ی دلخواه خود را داشته باشند و با راحتی کامل و مبلغ مناسب به مقصد خود برسند.

به علاوه، زمانی که قیمت کرایه ها افزایش می یابند، اوبر با اعلام نمودن آنکه قیمت هایش همچنان مناسب است، سود بسیاری را کسب می کند. در حال حاضر شرکت اوبر موجب بروز اخلال در بازار تاکسی رانی و حمل و نفل می شود چراکه به نوعی این صنعت را دست خوش تغییر کرده و از نو ایجاد نموده است.

شرکت اوبر خودروهای مشکی بسیاری را در سانفرانسیسکو داردو خدماتی همچون کرایه ی مشترک یک ماشین را به مشتریان ارائه می کند. به علاوه، لوکس بودن این سرویس موجب شده که توجه سرمایه گذاران و دیگر رقبا جلب شود.

 

 

نکات آموزنده ای که می توان از بهترین راننده اوبر درس گرفت.

اخیراً برای رفتن به فرودگاه از سرویس تاکسیرانی اوبر استفاده کردم که کاملاً دیدگاهم را نسبت به کارمندانم تغییر داد. لقب کارآفرینی همواره همراه صاحبان تجارت و مدیران است که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. پس با مطالعه ی متن ذیل که داستان آشنایی یک مشتری با راننده اوبری را بازگو می کند، نکات مهمی را در خصوص کارآفرینی فراخواهید گرفت.

به محض اینکه سوار ماشین شدم ناگهان حس عجیبی به من دست داد چراکه با راننده ی آن ماشین که وینسنت نام داشت آشنا شدم. پس از اینکه چندین خیابان را طی کردیم، متوجه شدم که وینسنت در گذشته عکاس مراسم عروسی بوده که ناچاراًبرای پرداخت هزینه هایش مجبور به فروش ماشین مینی کوپر اش شده است. پس از کمی گفت و گو، وینسنت داستان تبدیل شدنش از یک راننده ی معمولی به راننده ی ممتاز با گرید طلایی و پس از آن گرید پلاتینیوم را بازگو کرد.

بی شک او یکی از برترین کارمندهاست چراکه هیچ نوع دورویی در او دیده نمی شود و توجهی که او نسبت به ارائه خدمات به مشتریان نشان می داد غیر قابل توصیف است. هیچ گاه پیش از این آشنایی، هیچ راننده ی اوبری من را به وجد نیاورده بود و حس خوبی را به من القا نکرده بود. این حس خوب پس از خستگی سفر دو هفته ای و پیش از پرواز طولانی بسیار رضایت بخش بود.
می توان گفت که آشنایی با چنین فردی و شنیدن داستان زندگی اش بسیار الهام بخش و تاثیرگذار محسوب می شود.


1-      هر فردی رویایی در سر دارد.

در طی سفرم با وینسنت رویاهایی که ذهنش را مشغول کرده بود را شنیدم. در گذشته باور این گفته ی نادرست که هر فردی رویای بزرگی را همچون برنده شدن در مسابقات و اخذ مدال طلا و یا خلبانی سفینه ی فضایی را در سر می پروراند کاملاً صحیح بوده است ولی برخی از ما رویاهای پیچیده ی کوچک تری مثل والدین برتر بودن یا به موفقیت بسیار رسیدن را در سرداریم.

 در رابطه با رویاهای وینسنت، او رویای تبدیل شدن به راننده ی اوبری با مقام Uber Black و رانندگی با جدیدترین مدل ماشین BMW را دارد تا بتواند خدمات بهتری را ارائه کند.

او قصد دارد که موفق ترین راننده ی اوبری که تا بحال پای بر روی کره ی زمین گذاشته است باشد و هیچگاه از پیداکردن روشهای جدیدتر و بهتر برای ارائه خدمات به مشتریان دست بر نخواهد داشت. تصورکنید که اگر تمام انسانها چنین رویایی را در خصوص حرفه شان داشته باشند چه می شود و بی شک دستاوردهای بسیاری کسب و تغییرات مثبت بسیاری صورت خواهد گرفت.

درسی که از او گرفتم آن بود که با صرف نظر از ملیت،پیشینه، موقعیت ها، هر فردی رویایی در سر می پروراند که اگر 200 درصد توجهش را به آن معطوف کند، نتایجی را تجربه خواهد کرد که همیشه خواستارش بوده است.

  


2-ارائه خدمات به مشتریان، مهم ترین مزیت رقابتی

همه روزه مسافرانی سوار تاکسی می شوند و شکایت های همیشگی راننده تاکسی ها را در خصوص دشواری کسب درآمد می شنوند. وینسنت باور داشت که اگر افراد بسیار تلاش کنند و هر آنچه که دارند را به کار گیرند بی شک، کسب درآمد دشواری نخواهند داشت.

کسب و کارزمانی بسیار دشوار می گردد که هدفی نداشته باشد و یا علاقه ای به کارتان نداشته باشید. به علاوه، ایجاد نام تجاری و یا استخدام کارمندان کار ساده ایست ولی چگونگی عمل به حرفه و وارد شدن در صحنه های رقابتی است که بسیار اهمیت پیدا می کند. از این نکته باید به گونه ای استفاده کرد که فروشندگان و صاحبان تجارت با مشتریان روبرو شوند، دقیقاً به همان نحو که وینسنت با مشتریان برخورد می کند رفتارکنند تا ذوق و اشتیاق کارکردن کاملاً حس و نظر مشتریان جلب گردد.

پیش از آنکه سوار ماشین شوم، وینسنت چمدان های سنگین من را با احتیاط گرفت و درون صندوق عقب ماشین قرار داد تا از راحتی من مطمئن شود. حتی پیش از آنکه من را پیدا کند، از ماشین پیاده شده و نرمش می کرد تا با انرژی بیشتری من را همراهی کند.

علاوه بر این، پیش از حرکت، مسیرها و وضعیت ترافیک جاده ها را چک کرد تا از به موقع رسیدن و هدر نشدن وقت در ترافیک مطمئن گردد. در آخر، هنگامیکه به مقصد رسیدم، حس یک تاجر سلطنتی را داشتم که راننده ی شخصی ام با تمام ملاحظات همراهی ام کرده بود.3-شمرده شدن تمام افراد به عنوان کارآفرین

با توجه به گفت و گویی که با وینسنت داشتم متوجه شدم که تفاوت اصلی که او با دیگر راننده های اوبر(UBER) دارد آن است که خود را یک کارمند نمی داند و خود را صاحب آن شغل و کسب و کارمی شمارد چراکه تنها آن را به زبان نمی آورد بلکه به آن اعتقاد نیز دارد.

از نظر این دیدگاه هر فردی می تواند به یک صاحب تجارت تبدیل شود و هر کدام افکاری کاملاً متفاوت داشته باشند.4-تفکر برد-برد

وینسنت راننده ی اوبر موفق اظهارکرد که تجارت یعنی مشتری به فروشنده،شرکت به فروشنده و در نهایت فروشنده به مشتری و شرکت یاری برساند. این همیاری و همکاری مثل چرخه ای می ماند که موجب کسب موفقیت و پیروزی می شود.

 


 5- حفظ افکار و رفتار مثبت در تمام شرایط

زمانی که به فرودگاه LAX رسیدیم تصمیم گرفتم که گفته های وینسنت را آزمایش و چک کنم تا از صحت آن مطمئن شوم. از این رو، تصمیم گرفتم که اعتماد به نفس او را چک کنم و سئوالی بپرسم. از او پرسیدم که نظرش راجع به خودروهای بدون سرنشین چیست و با خود گفتم که او در جواب خواهد گفت که رویاهایم و تصمیماتم به خطر خواهند افتاد.ولی دقیقاً همانند 45 دقیقه ی گذشته، خونسردی اش را حفظ کرد و با اعتماد به نفس پاسخ قاطعی را بازگو کرد. فناوری جدید همیشه و در همه ی موقعیت ها در جامعه و تجارت اثر خودش را می گذارد و من هم با تمام وجود آن را می پذیرم ولی اگر روزی دیگرکاری برای من در اوبر نباشد، شغل دیگری را پیدا می کنم و از خلاقیتم در راه دیگری استفاده می کنم چرا که از هر کاری اگر 100 درصد توجهت را به مشتریان معطوف کنی و با تمام وجود به انجام آن کاربپردازی،قطعاً موفقیت از آن توست و دستاوردهای بسیاری را کسب خواهی کرد.

 

 تهیه و ترجمه : واحد دیتای گروه بین المللی سمین

 

 منبع: https://taxistartup.com


 کانال تلگرام :  https://telegram.me/english_article
ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top