طوفان ذهنی چیست؟

طوفان ذهنی چیست؟


طوفان ذهنی

آیا از طوفان ذهنی جهت حل مشکلات استفاده می کنید؟ همه ی ما حتی اگر متوجه آن نشده  باشیم، حداقل یکبار از این روش استفاده کرده ایم.

طی دهه های اخیر افراد جهت ارائه ایده های جدید و رویارویی با مشکلات توسط ایجاد راه حل های خلاقانه از طوفان ذهنی استفاده کرده اند. علی رغم اینکه از طوفان ذهنی باید به درستی استفاده شود تا نتایج موثری حاصل شود .

در این مقاله به دنبال یافتن چرا و چگونگی تأثیر گذاری طوفان های ذهنی و بهترین روش ایجاد آن هستیم.با آقای تبلیغات همراه باشید.

 

طوفان ذهنی چیست؟

طوفان ذهنی رویکردی غیر رسمی و آرام جهت حل مشکلات توسط تفکر ذهنی می باشد و افراد را تشویق می کند با افکار و ایده هایی که در ابتدا عجیب به نظر می رسند ، رو به رو شوند . بعضی از این ایده ها می توانند به عنوان راه حل های خلاقانه ای برای مشکلات در نظر گرفته شوند بنابر این ، این روش کمک می کند از سطح تفکرات روزمره فراتر برویم.

طی جلسات طوفان ذهنی از هیچ ایده ای نباید تمجید یا انتقاد شود زیرا قضاوت و تجزیه تحلیل در این مرحله خلاقیت را محدود می کند. در انتهای جلسه ایده ها ارزیابی می شوند در این مرحله است که راه حل ها کشف شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا باید از طوفان ذهنی استفاده کرد ؟

اغلب ممکن است روش های حل مشکلات به طور گروهی موجب بروز رفتارهای نا مناسب گردد. بنابر این می بایست از روش سازمان یافته و تحلیلی جهت حل مشکلات استفاده کرد که موجب گسترش و پرورش ایده های گروه نیز می شود.

طوفان ذهنی موقعیتی را فراهم می کند که در آن همه به شرکت در ایده پردازی ترغیب می شوند . از همه ی ایده ها استقبال شده و بر اساس آنها راه حل های مناسب انتخاب می شوند.

طی روند طوفان ذهنی جهت حل مسائل ، به دلیل تعداد ایده ها و تنوع آنها می توان بهترین راه حل را برای مسئله ی مورد نظر برگزید. همچنین به دلیل سرگرمی که در طوفان ذهنی وجود دارد همانطور که اعضای تیم در محیطی مثبت به رفع مشکل می پردازند ، با یکدیگر ارتباط نیز برقرار می کنند. جهت موثر واقع شدن روند مذکور می بایست همه ی ایده ها را پذیرفت و از قضاوت آنها خودداری کرد. در غیر این صورت تعداد ایده ها و کیفیت آنها کاهش خواهد یافت .

 

طوفان ذهنی فردی

با اینکه طوفان ذهنی گروهی اغلب موثر واقع می شود اما مطالعات نشان داده است که طوفان ذهنی فردی به مراتب ایده های بهتر و بیشتری ارائه خواهد کرد. علت موضوع ذکر شده این است که اعضای گروه همیشه به طور جدی از قوانین طوفان ذهنی و گاهی رفتار های نامناسبی صورت می گیرد به این دلیل که بجای تمرکز بر ایده خود به ایده های دیگران توجه می شود و یا  زمانی که نوبت صحبت کردن آنها فرا میرسد، ایده خود را فراموش می کنند. هنگام طوفان ذهنی فردی نگران این موضوع نیستند که دیگران چه نظری خواهند داشت بنابراین آزادانه به ایده پردازی مشغول می شوند.

نکته: جهت تأثیر گذاری بیشتر جلسه طوفان ذهنی ، محل راحتی را برای نشستن و تفکر بر گزینید. هر چیزی که تمرکز تان را بر هم میزند از بین برده و بر روی  مشکلی که در دست دارید تمرکز کنید. می توانید جهت سازماندهی و گسترش ایده های خود از نقشه ی ذهنی کمک بگیرید . اغلب طوفان ذهنی فردی برای حل مشکلات ساده مناسب تر می باشد در حالیکه طوفان ذهنی گروهی برای حل مشکلات پیچیده تر موثر است.

 

طوفان ذهنی گروهی

در این قسمت می توان از تجارب و خلاقیت همه ی اعضای گروه بهره برد هنگامی که فردی در یک ایده گیر می کند خلاقیت و تجارب دیگر اعضا به او کمک می کند که وارد مرحله ی بعدی شود . همچنین در مقایسه با طوفان ذهنی فردی قادر به افزایش عمق روند طوفان ذهنی خواهید بود.

از فواید دیگر طوفان ذهنی گروهی این است که افراد به ایده پردازی ترغیب می شوند زیرا بخشی از راه حل خواهند بود و می بایست ایده های موثری ارائه دهند.

افراد از قسمت ها و با اصول متفاوتی در این جلسه شرکت می کنند. بنابراین با محدوده ی وسیع تری از ایده و خلاقیت روبرو خواهیم شد. در ضمن ، 5 تا 7 نفر در یک گروه موثرترین تعداد خواهند بود.

 

چگونه باید از روند طوفان ذهنی استفاده کرد؟

با اجرای مراحل زیر به ایده های زیادی دست خواهید یافت و جلسه ی طوفان ذهنی موثری خواهید داشت.

 

مرحله ی اول: آماده سازی گروه

 

ابتدا محیط آرامی را جهت ملاقات فراهم کنید اطمینان حاصل کنید که اتاق مورد نظر از نور کافی برخوردار است . در نظر داشته باشید که گروهی با ذهن های مشابه ایده های خلاقانه ارائه نمی دهند بلکه باید طرز فکر متفاوتی داشته و از قشر های متفاوتی باشند. هنگامی که همگی جمع شدند از یک نفر بخواهید ایده ها را ثبت کند یا می توان از کامپیوتر استفاده کرد . در صورتیکه افراد آمادگی لازم برای شروع جلسه را ندارند ابتدا آنها را آماده کنید.

 

مرحله دوم : معرفی مشکل ( مسئله)

مشکل مورد نظر را به وضوح مطرح سازید و خاطرنشان کنید که ارائه هر ایده ای ممکن ومورد قبول است . با آنها زمان دهید تا ایده های خود را بنویسید و با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

 

مرحله سوم : هدایت گفتگو

هنگامی که همه ی افراد ایده های خود را به اشتراک گذاشتند گفتگو شروع می شود تا ایده ها کامل گردند. یکی از جنبه های مثبت طوفان ذهنی ارائه ی ایده های جدید بر اساس ایده های قدیمی می باشد. از همه دعوت کنید تا در این گفتگو شرکت کنند حتی افرادی که در سکوت به سر می برند و اجازه ندهید کسی به انتقاد ایده ها بپردازد . زمان و انرژی خود را صرف حمایت از تیم تان کنید.

 

فواید طوفان ذهنی

طوفان ذهنی برای شخص و سازمان مفید است . با استفاده از این روش می توانید در ارائه محصولات و خدمات بهتر موفقیت کسب کنید و ایده های جدید بهتری را به کار گیرید. در صورت افزایش سود شرکت بازار رونق یافته و در نتیجه حقوق نیز افزایش یافته و ترفیع سریعتر اتفاق می افتد. در صورتی که مدیر گروهی هستید و مایلید خلاقیت و همکاری تیم خود را ارتقاء دهید می توانید از طوفان ذهنی استفاده کنید.

طوفان ذهنی موثر موجب ارائه ایده هایی می شود که منجر به:

·         درآمد بیشتر

·         ارتقاء شغلی شغلی سریعتر

·         خلاقیت بالا

·         اجتماع بهتر

·         محیط کاری مطبوع تر

·         روابط کاری بهتر

·         ایجاد بازارهای جدید

·         سرویس و خدمات جدید

·         افزایش تولید و اعتبار می شود. 

تهیه و ترجمه واحد دیتای سمین
ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top