راهکارهایی جهت سخنرانی حرفه ای

راهکارهایی جهت سخنرانی حرفه ای

راهکارهایی جهت سخنرانی حرفه ای

برای حرفه ای به نظر رسیدن در سخنرانی ها باید در جلسات و همایش ها ی گوناگونی شرکت کرد و تجربه های زیادی بدست آورد. اکثر سخنرانی ها خشک و خسته کننده بوده و طولانی به نظر می رسند و سخنران نیز مهارت های لازم جهت ارائه مطالب خود را ندارد . حتما می دانید منظورم چیست زیرا قطعاً آن را تجربه کرده اید.با آقای تبلیغات همراه باشید.

نکته اینجاست که نه تنها هر فردی باید مهارت های خود را جهت سخنرانی و کنفرانس ها و جلسات افزایش دهد، بلکه کار آفرینان نیز می بایست در امر سخنرانی حرفه ای شوند. به این ترتیب در این خصوص چندین راه کار ارائه داده ایم.

 

*      ایجاد آمادگی لازم 

شاید کلمه ی  " آمادگی " سازماندهی موضوعات مورد نظرتان را تداعی کند. اما منظور تنها این نیست بلکه باید از تعداد اعضای شرکت کننده و اینکه با چه کسانی صحبت خواهید کرد نیز آگاهی یابید، زیرا قطعاً آنها از شرکت در سخنرانی شما هدفی داشته و به دنبال یافتن اطلاعاتی هستند. بنابراین به بررسی تعداد اعضا بپردازید زیرا سخنرانی در مقابل تعداد زیادی از مدیران با سخنرانی مقابل تعداد محدودی از کارمندان ساده متفاوت است.

 

*      آغازی متفاوت

سخنرانان زیادی را دیده ایم که سخنرانی خود را با ذکر نام عنوان برنامه و معرفی خودشان شروع کرده و این عبارت را به کار می برند که " اجازه دهید آغاز کنیم" به شما اطمینان می دهم اگر سخنرانی خود را به همین خسته کنندگی شروع کنید، پیش از اینکه صحبت های خود را به اتمام برسانید، همه ی مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

این روزها سرگرمی حرف اول را می زند هنگامی که قصد سخنرانی در مقابل افراد زیادی را دارید، می بایست صحبت ها ی خود را با یک موضوع متفاوت و خاص آغاز کنید . مانند سخنی تأثیر گذار از بزرگان، داستانی شگفت انگیز، آماری حیرت  انگیز یا سوالاتی تفکر بر انگیز که موجب اشتیاق حضار شود.

 

*      بررسی فضای سخنرانی

در اکثر مواقع فضای سخنرانی مشکلات بزرگی جهت ارائه سخنرانی ایجاد می کند. این مشکلات ممکن است شلوغی فضا، سیستم صوتی و غیره باشد. مطمئن شوید که از قبل فضای مورد نظر را بررسی کرده و محدودیت های آن را در نظر گرفته اید. همچنین روز سخنرانی زودتر به مکان مورد نظر بروید تا در صورت بروز مشکل آن را برطرف سازید.

 

*      Power point

امروزه همه ی افرادی که سخنرانی می کنند عاشق power point می باشند. اما در واقع پاور پوینت بهترین وسیله برای چرت زدن شرکت کنندگان در سخنرانی می باشد.

بهتر است بجای استفاده از power point  که مخاطبان را هپنوتیزم می کند، از جزوه دستی استفاده کرد که به هر کدام از شرکت کنندگان داده می شود. همچنین زمان در این سخنرانی ها بسیار ارزشمند تر از این است که در طول 35 دقیقه فقط 97 با روی موس کلیک کرد زیرا این فاجعه است.

در نهایت اکثر مردم گمان می کنند سخنرانی همان پاور پوینت است .در صورتیکه باید از آن تنها در به تصویر کشیدن نکات مهم استفاده کرد.

علاوه بر این برخی از سخنرانان پاور پوینت را با نوشته های خود اشتباه می گیرند و تمام مدت سخنرانی خود را از روی آن می خوانند.

 

*      سخنرانی را به مکالمه تبدیل کنید

هنگام سازماندهی کردن یک سخنرانی باید به فکر نکاتی باشید که موجب ایجاد تعامل میان شما و مخاطبان گردد تا بجای سخنرانی یک مکالمه داشته باشید. اینکار سخنرانی را جذاب تر می کند و به شرکت کنندگان این فرصت را می دهد که در گفتگو شرکت کنند و تنها ربات هایی نباشند که در سخنرانی حضور دارند.

 

*      استفاده از داستان

در سخنرانی خیلی خوب، از داستان هایی استفاده می شود که توجه مخاطبان را جلب کنند .اما به یاد داشته باشید که تنها داستان گویی ملاک نیست، بلکه نکته ی مهمی که از داستان برداشت می شود حائز اهمیت می باشد. زیرا آنها نکات اصلی را از داستان شما برداشت کرده و این سخنرانی برای مدت بیشتری در ذهنشان می ماند.

 

*      ارزیابی

هر زمان که سخنرانی داشتید از همکار مورد اعتماد خود بخواهید که نظاره گر سخنرانی شما بوده و به شما بازخور دی ارائه  دهد که با استفاده از آن خود را ارزیابی کنید و به پیشرفت خود و مهارت هایتان کمک کنید.

         در انتها امیدواریم با به کارگیری این نکات سخنرانی حرفه ای ارائه داده و از آن لذت ببرید.

            تهیه و ترجمه واحد دیتای هلدینگ بین المللی سمین

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top